Depresja poporodowa – jak z nią walczyć?

Najpierw usilnie starałaś się o to, aby zajść w ciążę, później zaś przed kolejne dziewięć miesięcy z utęsknieniem czekałaś na narodziny swojego dziecka. Jeśli po drodze nie było żadnych problemów, cieszyłaś się z tego, że zostaniesz mamą i Twój stan psychiczny był bardzo dobry, po porodzie powinnaś wariować ze szczęścia.

Tymczasem okazuje się, że dopada Cię jakaś niemoc, jesteś apatyczna, przesadnie martwisz się o malucha, a może przeraża Cię myśl, że wcale nie czujesz się z nim tak związana, jak powinnaś… Nie wiesz, skąd biorą się te wszystkie złe myśli? Boisz się, że coś Ci dolega? Bardzo możliwe, że właśnie dopadła Cię depresja poporodowa. Taki swoisty szok poporodowy towarzyszy wielu świeżo upieczonym mamom. I choć jest to stan niezwykle ciężki, można z niego wyjść. Dowiesz się, jak to zrobić!

Depresja poporodowa – objawy

Depresja poporodowa jest zaburzeniem nastroju, dla którego charakterystyczne jest pojawienie się epizodu depresyjnego. Może ona wystąpić zaraz po porodzie lub nawet kilka miesięcy po nim. Przyjmuje się, że zazwyczaj występuje po około trzech miesiącach od narodzin dziecka. Różny jest też czas jej trwania – średnio 2 do 6 miesięcy.
Depresji poporodowej towarzyszą często takie objawy jak znaczne zmniejszenie popędu seksualnego, bezsenność oraz utrata wagi. Nie muszą one jednak świadczyć od razu o depresji, a po prostu o zmęczeniu mamy z powodu porodu i wielu nowych obowiązków, jakie na nią spadły. Bardziej typowe dla depresji poporodowej są takie objawy jak nadmierne zamartwianie się o stan zdrowia dziecka pomimo tego, że obiektywnie nic mu nie dolega, znaczne rozluźnienie więzi z dzieckiem i brak jakiejkolwiek radości z powodu jego posiadania.

W skrajnych przypadkach może pojawić się obsesyjne myślenie o skrzywdzeniu dziecka. Jeżeli w porę objawy te nie zostaną rozpoznane i kobieta nie podejmie leczenia, stan taki może prowadzić do niebezpiecznych dla matki i dziecka sytuacji.

Psychoza poporodowa – przyczyny

Choć najczęściej wśród przyczyn depresji, jakiej kobiety doświadczają po porodzie, wymienia się czynniki psychologiczne i środowiskowe, m.in. bardzo młody wiek mamy, wcześniejsze epizody depresyjne, niewłaściwe relacje z partnerem/mężem/najbliższą rodziną i ogólny stres, nie jest to jedyne wytłumaczenie.

Na zaburzenie to narażone są także kobiety, które bardzo pragnęły dziecka i tworzą udany związek z jego ojcem. Tutaj na powstanie depresji może mieć wpływ fakt, iż młoda mama nie czuje się atrakcyjna i nie wierzy w to, że podoła nowej sytuacji. Nie można też zignorować tego, że po porodzie hormony w ciele kobiety szaleją i potrzeba czasu na to, aby wszystko wróciło do normy.

Depresja poporodowa – leczenie

Leczenie depresji poporodowej nie zawsze musi się wiązać z koniecznością włączenia leków przeciwdepresyjnych, choć w cięższych przypadkach jest to oczywiście wskazane. Jak leczyć depresję poporodową bez zastosowania farmaceutyków? Kobiecie potrzebne jest przede wszystkim duże wsparcie rodziny, w szczególności ojca dziecka. Należy jej zapewnić maksimum wygody i spokojną atmosferę.

Bardzo istotne jest to, aby kobieta mogła wzmacniać więź z dzieckiem poprzez przebywanie z nim, jednak zawsze powinien być ktoś obok, kto pomoże w przypadku, gdy młoda mama poczuje się zmęczona i smutna. Świadomość tego, że nie jest się samej w tej trudnej sytuacji, że są osoby gotowe do udzielenia natychmiastowej pomocy to najlepsze lekarstwo.

W chwilach gorszego samopoczucia można sięgać po łagodne herbatki uspokajające czy środki ziołowe, ale koniecznie należy wybór ten skonsultować z lekarzem. Warto również sięgać po preparaty magnezowe, jak Chela Mag B6, bo jak wiadomo, właściwy poziom magnezu zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego, co ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne.

Mamom szczególnie polecany jest preparat Chela Mag B6 Mama, który oferuje hipoalergiczny i wysoko przyswajalny, chelatowany magnez z witaminą B6, która dodatkowo potęguje jego działanie. Można go przyjmować zarówno w okresie planowania ciąży, w jej trakcie oraz w czasie karmienia piersią. Zachowując właściwą higienę życia (m.in. unikanie stresu i umiejętne radzenie sobie z nim, czerpanie radości z życia poprzez hobby i zapewnienie sobie czasu na relaks itp.) i dbając o prawidłową pracę układu nerwowego, można ograniczyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

470

Tylko u nas!

Dodaj komentarz