
Rodzajów diet jest tak wiele, że czasem naprawdę trudno jest się zdecydować na tę, która najbardziej nam odpowiada i „przemawia” do nas. Diety odchudzające z założenia powinny wiązać się ze zmianą dotychczasowego sposobu odżywiania – zapewne niezbyt zdrowego, skoro nabawiliśmy się nadprogramowych kilogramów i zaczynamy myśleć o tym, jak szybko schudnąć. I choć dieta wymaga też zazwyczaj pewnych wyrzeczeń, to nawet naprawdę skuteczna dieta wcale nie musi być bardzo restrykcyjna. Jak wygląda dieta Atkinsa? Z czym się wiąże?
Dieta Atkinsa – dieta niskowęglowodanowa
Dieta Atkinsa to dieta niskowęglowodanowa. Jej autor, swoją drogą nowojorski kardiolog, uważa, że skuteczne odchudzanie uniemożliwiają właśnie węglowodany, dlatego też w swojej metodzie ograniczył je do minimum, na korzyść tłuszczów i białek. Czy jest to zdrowa dieta? Tutaj pojawia się pewien problem, bowiem wielu lekarzy i dietetyków twierdzi, że właśnie nie… Argumentują to tym, że jest to dieta bardzo uboga w witaminy. Stosowanie jej przez dłuższy okres czasu, szczególnie bez żadnej suplementacji witamin, może doprowadzić do problemów zdrowotnych, bo jak wiadomo, witaminy są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Co więcej, efekty odchudzania na diecie Atkinsa wcale nie należą do spektakularnych. Ściśle przestrzegając zasad, można zgubić średnio 3-4 kilogramy miesięcznie. Sama ilość zrzuconych dzięki diecie kilogramów jest jak najbardziej w porządku, bo właśnie tyle powinno się chudnąć w sposób bezpieczny i zdrowy. Dlatego specjalistów nie martwi ten fakt, ale to, przy pomocy czego owych kilogramów się pozbywamy. Pomimo licznych kontrowersji, dieta wciąż zyskuje nowych zwolenników i jest niezwykle popularna. A zatem, jak schudnąć na diecie Atkinsa?
Co jeść, żeby schudnąć – wedle Atkinsa
Wedle Atkinsa zarówno cukry proste, jak i złożone, to samo zło. W związku z tym należy je jak najbardziej ograniczyć i zastąpić białkami oraz tłuszczami. Za to zarówno różne kiełbasy, szynki i inne mięsa można jeść bez większych ograniczeń. Dieta dzieli się na trzy etapy. Dwa pierwsze trwają po dwa tygodnie każdy, zaś trzeci etap według autora diety powinien stać się już sposobem na odżywianie do końca życia.
W czasie pierwszego etapu nie można przekraczać ilości 20 gramów węglowodanów na dobę. Zabronione są zarówno owoce, warzywa z zawartością skrobi, mleko, jogurty, pieczywo i inne produkty zbożowe. Poza wspomnianym mięsem, można sięgać po m.in. ogórki, cebulę, dynię, cukinię, pomidory, fasolę szparagową, seler, kapustę czy szpinak. Należy raczej unikać smażenia. Powinno się je zastąpić pieczeniem, grillowaniem, a w szczególności gotowaniem na parze.
W drugim etapie możemy zwiększyć ilość węglowodanów, ale nie powinna ona przekraczać 50 gramów na dobę. Do diety można wprowadzić owoce, ale tylko te z niskim indeksem glikemicznym, np. maliny, truskawki czy jagody. Podczas trzeciego etapu, który ma trwać do końca życia, można jeszcze nieznacznie zwiększyć ilość węglowodanów, ale w żadnym wypadku nie powinno się ich łączyć z jajkami oraz tłuszczami zwierzęcymi. Należy jeść 5 posiłków dziennie – trzy główne, większe, i dwa mniejsze.
Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą dieta?
Skuteczne diety odchudzające to diety przede wszystkim bezpieczne. A jak już zostało wspomniane, dieta Atkinsa niekoniecznie do takich należy. Z pewnością nie jest to dieta dla osób, które borykają się z poważnymi chorobami, takimi jak m.in. miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie. Choć pozwala ona zgubić kilka kilogramów, jednocześnie zakwasza organizm, może prowadzić do rozwoju próchnicy, skazy moczanowej czy wspomnianej już miażdżycy. Specjaliści uważają, że jeśli już ktoś koniecznie chce stosować dietę, jej trzeci etap na pewno nie powinien trwać do końca życia, ale co najwyżej rok.
Czy warto?
Na to pytanie musi już odpowiedzieć sobie każdy z nas osobiście. Istnieje wiele bezpiecznych diet, które są godne polecenia zasadniczo wszystkim, ale dieta Atkinsa bez wątpienia do nich nie należy. Być może będzie ona dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z dietami i walkę o utratę zbędnych kilogramów. Na diecie tej uczucie głodu raczej nikomu nie grozi. Decydując się jednak na dietę, warto zaopatrzyć się w niezbędne suplementy z witaminami i minerałami, a także skontrolować ich poziom poprzez wykonanie właściwych badań.