
Dieta biurowa powstała z myślą o ludziach, którzy wykonują pracę umysłową i w związku z tym większość swojego dnia spędzają, siedząc przy biurku lub przed komputerem. W wyniku tego ich aktywność fizyczna jest stosunkowo niska i łatwiej im, niż ludziom pracującym fizycznie, przybrać na wadze. Pracując w biurze, często jest się narażonym na pułapki zastawiane przez „życzliwych” znajomych, którzy oferują ciasteczko czy cukiereczka do kawki, a ktoś głodny, kto wyszedł z domu bez śniadania, może bardzo łatwo ulec takiej pokusie.
Praca biurowa a sposób odżywiania się
Główne zasady diety biurowej to niska kaloryczność (jest to dieta 1200 kcal), przestrzeganie pór posiłków i nie pomijanie żadnego z nich. Posiłki te to zjedzone w domu śniadanie, drugie śniadanie i lunch jedzony jeszcze w pracy, obiad spożywany po powrocie do domu oraz drobna kolacja.
W związku z tym, że ludzie zainteresowani dietą biurową to ludzie wykonujący pracę umysłową nie mogą zapominać oni o swoim mózgu – przecież to ich główne narzędzie pracy! Powinni więc zwrócić uwagę na to, żeby w ich diecie nie zabrakło kwasów tłuszczowych omega, zawartych w rybach i owocach, które mogą usprawnić pracę mózgu.
Co jeść na diecie biurowej?
Jak przy każdej diecie niskokalorycznej powinniśmy zadbać o zróżnicowanie jadłospisu – to pomoże nam uniknąć niedoborów pokarmowych i zapewni lepsze samopoczucie. Warto też pamiętać o piciu dużej ilości wody – to również usprawni pracę mózgu.
Co można zjeść na śniadanie na diecie biurowej?
Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, które powinno być zjedzone jeszcze w domu. Zapewni ono energię na cały dzień. W przypadku diety biurowej na śniadanie warto zjeść pełnowartościowe węglowodany, które pomogą owocnie zacząć dzień pracy. Pamiętając o tym, że rano mamy najszybszy metabolizm rano możemy się zdecydować na coś słodkiego, na przykład na suszone owoce.
W pracy w porze drugiego śniadania możemy zjeść drobną przekąskę taką jak owoc czy jogurt naturalny. W ten sposób można pomóc organizmowi utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, co uchroni nas przed atakami wilczego głodu.
W porze lunchu zjedz duży posiłek. W tej roli świetnie się sprawdzą przygotowane w domu lunchboxy, a w nich zdrowe, smaczne sałatki do pracy lub pełnoziarnisty makaron z warzywami. Przygotowując posiłek do pracy w domu, mamy kontrolę nad tym, co jemy – chodzi nie tylko o kaloryczność produktów, ale też o ich świeżość i jakość.
Już po powrocie do domu zjedzmy obiad – tutaj świetnie się sprawdzi pieczona ryba, warzywa gotowane na parze, czy zupa krem z naszych ulubionych warzyw.
Ostatnim posiłkiem dnia jest drobna kolacja, która uchroni nas przed nocnym podjadaniem. Wieczorem warto jednak unikać cukrów i produktów mlecznych, które mogą być ciężkostrawne.
Dobrze skomponowana dieta biurowa przyniesie zaskakujące efekty. Dbając o to, żeby nasz metabolizm przez cały czas trwania diety działał na wysokich obrotach i ani na chwilę nie spowolnił uzyskamy wymarzony efekt szybkiego tracenia wagi. Dbając o zróżnicowaną dietę wyrobimy w sobie zdrowe nawyki żywieniowe, które zaprocentują w przyszłości, kiedy to po skończonym odchudzaniu unikniemy efektu jo-jo.
Dieta biurowa – przykładowy jadłospis
Śniadanie
- owsianka na wodzie z malinami, borówkami i orzechami nerkowca
- kawa z mlekiem
II śniadanie
- jabłko
- serek wiejski
Lunch
- sałatka z brokułów, czerwonej fasoli z serem mozzarella i jogurtem naturalnym
Obiad
- pieczony filet z miruny
- kaszotto ze szpinakiem
- sałata z sosem vinegrette
Kolacja
- jajko na twardo
- warzywa do pochrupania – świeża papryka i marchew
Znam ten olejek i to właśnie ze względu na to iż używam tylko takich kosmetyków z olejków, roślin i zioł. Natura nam tyle daje, trzeba czerpać z niej garściami : p
Nie masz uczulenia na ten olejek raz moja koleżanka miała ale ona z reguły jest alergikiem. Sama chcialabym spróbować z tym olejkiem ale chyba się jeszcze boje…
Fajnie ze jest coś naturalnego czym możemy sie ewentualnie odmłodzić. Lubie takie ziolowe produkty szczegolnie maseczki i kremy 🙂 po nich skora jest taka delikatna.