Dieta jajeczna – zasady diety odchudzającej opartej na jajkach i grejpfrutach

Jajka na śniadanie, obiad i kolację. Jajka codziennie, przynajmniej przez kilka dni, do tego warzywa i owoce, przede wszystkim grejpfruty. Jeśli nie przeraża Cię tak monotonny jadłospis, wypróbuj dietę jajeczną! Jest bardzo skuteczna, choć niestety… niezbyt zdrowa.

Lubisz jajka? Większość z nas spożywa je kilka razy w tygodniu. Jednak nie każdy wie, że jedzenie codziennie jajek na twardo pomaga schudnąć. Kontrowersyjna dieta jajkowa może przynieść znakomite efekty.

Historia jednej diety

Jadłospis oparty na jajkach został opracowany przez dietetyków z amerykańskiej Kliniki Mayo zajmującej się leczeniem otyłości. Dieta jajkowa pozwala schudnąć nawet 5 kg w ciągu kilku dni, ale jak każda dieta ekspresowa, nie należy do zbyt zdrowych i korzystnie wpływających na organizm. Jedno jest natomiast pewne – ta restrykcyjna dieta odchudzająca naprawdę przynosi efekty.

Jajka na odchudzanie – zasady

W diecie jajecznej spożywa się trzy posiłki dziennie – jajka na śniadanie, jajka na obiad i jajka na kolację. W sumie należy jeść sześć ugotowanych na twardo jajek w ciągu dnia. Należy je gotować nie dłużej niż 10 minut i spożywać z majonezem, oliwą, olejem lub masłem. Do tego aż trzy litry płynów – owocowych lub ziołowych herbatek, ewentualnie słabej kawy i herbaty. Spożywanie wyłącznie tych produktów nie dostarczy Ci odpowiedniej ilości energii, dlatego musisz wzbogacić dietę o węglowodany – owoce i warzywa. Ważną rolę ogrywają tu bogate w antyoksydanty grejpfruty. Jeśli będziesz mieć dość jajek, ostatniego dnia zastąp jajeczną kolację piersią z kurczaka lub filetem z ryby. Nie stosuj tej diety dłużej niż 2 tygodnie.

Zalety jajkowej diety

Jajka powinny być ważnym produktem w każdej diecie – zawierają łatwo przyswajalne witaminy A, D, E oraz K, potas, magnez i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ze względu na swoją niskokaloryczność – jedno jajko zawiera około 70 kcal – znakomicie pomagają pozbyć się zbędnego tłuszczyku. Zawarte w nich białko jedynie niewielką część kalorii zamienia w tłuszcz. Ponadto jajka są sycące i na długo zaspokajają apetyt. Z kolei wzbogacenie diety o grejpfruty pozwala przyspieszyć przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Grejpfruty zawierają bowiem dużo naturalnych enzymów, wody, błonnika oraz witaminy C.

O wadach diety słów kilka

Choć dieta jajeczna może przynieść naprawdę imponujące efekty, ma wiele wad i nie może być stosowana przez dłuższy czas. Przede wszystkim to program nie dla każdego – jeśli masz problem podwyższonym poziomem cholesterolu, chorą wątrobę lub po prostu nie lubisz jajek, odpuść sobie tę dietę. Jajka zawierają dużo cholesterolu, za to za mało węglowodanów, przez co same w sobie nie mogą stanowić wartościowego pożywienia i dostarczyć wystarczającej ilości energii. Choć dieta amerykańska pozwala schudnąć 5 kg w 5 dni, bardzo często powoduje efekt jo-jo. Niestety mogą się też pojawić inne skutki uboczne, takie jak osłabienie i senność (za mało węglowodanów), wysypka i wymioty (duża ilość białka), a także zakrzepy (cholesterol).

Dieta jajeczna – jadłospis

Jeśli spodziewasz się urozmaiconego menu, dieta oparta na jajkach i grejpfrutach prawdopodobnie Cię rozczaruje. Śniadanie z dwóch jajek uzupełnij jednym grejpfrutem. Obiad to czas na sałatkę z jajek na twardo i jarzyn, np. selera, marchewki, jabłka lub pomidorów. Dwa jajka zjedz także na kolację, do tego jedno jabłko, pomarańczę lub grejpfrut. Ostatniego dnia diety zamiast jajek zjedz na kolację pierś z kurczaka. Jeśli nie przeraża Cię monotonia powyższego jadłospisu i nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, śmiało możesz wypróbować tę restrykcyjną dietę odchudzającą.

1 821

Tylko u nas!

Dodaj komentarz