
Owsianka słynie z wysokiego poziomu wartości odżywczych, stanowi bowiem bogactwo aminokwasów i białka, a także witamin. Warto zatem wdrożyć płatki owsiane do swojej diety. Modnym i godnym zainteresowania pomysłem jest dieta owsiankowa, polegająca na okresowym spożywaniu posiłków, bazujących na płatkach owsianych. W tej diecie stanowią one fundament, na którym opiera się całość jadłospisu. Dieta ta generuje wiele korzyści dla organizmu, należy jednak stosować ją z rozsądkiem. Jak zatem działa dieta owsiana?
Jakimi wartościami cechują się płatki owsiane?
Owies, z którego produkowane są popularne płatki, okazuje się być skarbnicą witamin i składników mineralnych. Zawiera istotne dla funkcjonowania organizmu witaminy z grupy B – B1, która niweluje zmęczenie oraz rozdrażnienie emocjonalne oraz B6, mającą zbawienny wpływ na koncentrację oraz pamięć. W owsiance odnaleźć można również selen i magnez, wspomagające pracę układu nerwowego. Owies zawiera także witaminę E, uznawaną za witaminę młodości. Hamuje ona bowiem procesy starzenia i chroni komórki, jest bowiem skutecznym przeciwutleniaczem. Wraz z płatkami owsianymi organizmowi dostarczane są flawanoidy, wykazujące działanie antyoksydacyjne.
Owsianka zawiera także sporo błonnika, który obniża poziom cholesterolu i pełni rolę prebiotyczną, jak również spowalnia przyswajanie cukrów, ułatwiając jednocześnie wydalanie toksycznych i zbędnych produktów przemiany materii. Na dodatek w owsie znajdują się cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe, których obecność w organizmie zapobiega miażdżycy oraz korzystnie wpływa na kondycję skóry.
Bez wątpienia warto zatem wdrożyć płatki owsiane do swojej diety – bogactwo witamin, wartości odżywczych oraz korzystny wpływ na zdrowie zachęcają do zapoznania się z możliwościami, jakie kreuje dieta owsiankowa.
Warianty diety owsiankowej – jakie są sposoby jej stosowania?
Istnieją dwa sposoby wprowadzania diety owsianej.
- Można wdrożyć ją w wybranym dniu tygodnia i powtarzać systematycznie przez określony czas. Jednodniowa dieta owsiankowa to najlżejsza forma omawianej diety. Ugotowana rano owsianka powinna wystarczyć na cały dzień – oprócz niej nie można się jeść nic innego! Płatki owsiane spożywane co kilka godzin powinny niwelować uczucie głodu, a świadomość, że dieta obejmuje wyłącznie jeden dzień z pewnością uskutecznia motywację.
- Bardziej radykalna jest dieta długoterminowa – zazwyczaj trwa ona około dwóch miesięcy, wymaga zatem maksymalnego samozaparcia, ogromnej motywacji i silnej woli. W trakcie trwania diety owsianej koniecznie należy wyeliminować z jadłospisu produkty przetworzone i tłuste, alkohol i słodycze, a także przekąski, słodzone soki i produkty typu fast-food. Przebieg długoterminowej diety owsiankowej ma trzy fazy – w pierwszej, która trwa tydzień, płatki owsiane spożywane są około cztery razy dziennie, z chudym mlekiem lub jogurtem naturalnym, doprawione ziołami. Druga faza trwa miesiąc i daje możliwość włączenia do jadłospisu owoców i warzyw, jak również lekkostrawnych obiadów. W trzeciej, końcowej fazie, która obejmuje dwa tygodnie, można stopniowo wdrażać inne produkty – warunkiem jest ich lekkostrawność. Jeden z codziennych posiłków powinien jednak nadal bazować na płatkach owsianych.
Jak działa dieta owsiana na organizm?
Korzyści, płynące ze stosowania diety owsiankowej to przede wszystkim:
- skuteczne odchudzanie – dieta ta jest bowiem lekkostrawna i pozwala na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów,
- oczyszczenie organizmu – wysoka zawartość błonnika sprawia, że z organizmu efektywnie wydalane są zalegające toksyny,
- dostarczenie organizmowi ważnych wartości odżywczych.
Nietrudno zauważyć, że dieta owsiana jest dość monotonna – z tego względu powinna być wdrażana jedynie okresowo oraz z rozsądkiem. Jest polecana dla osób zdrowych i w dobrej formie fizycznej, które pragną pozbyć się nadwagi i oczyścić organizm.
Nigdy nie znałem żadnej anorektyczki , a nie chociaż moja koleżanka z liceum była za chuda ale się tym nikt nie interesował. Potem sie okazało, że ze ma niedowagę, niestety zmarła po 4 miesiacach od diagnozy.