Dieta sokowa – o zaletach, wadach i bezpieczeństwie

Istnieje całe mnóstwo diet, które mają za zadanie wspomóc utratę zbędnych kilogramów. Często dziwimy się, że nie przynoszą one efektu, pomimo tego, że uczciwie i dzielnie przestrzegamy wszystkich zasad. Jak to możliwe? W tym miejscu warto wspomnieć o czymś takim jak terapia sokami. Co to ma wspólnego z nieefektywnym odchudzaniem na innych dietach? Już odpowiadamy!

Najpierw porządki, później odchudzanie

Jak się okazuje, nie zawsze jest tak, że brak efektów, bo dieta jest zła czy też źle dobrana do naszych potrzeb i możliwości. Być może z dietą wszystko jest w porządku i zadziałałaby, gdyby nie to, że nasz organizm jest „zaśmiecony”. O co chodzi?
Otóż, o to, że czasem niedostateczne efekty odchudzania biorą się stąd, iż nasz organizm obciążony jest toksynami. W związku z tym, wszystkie procesy w nim zachodzące, nie odbywają się w prawidłowy sposób. Cenne witaminy i minerały nie są przyswajane w dostatecznym stopniu, co swoją drogą może prowadzić do niedoborów i kolejnych kłopotów ze zdrowiem. Przemiana materii jest spowolniona, ogólnie źle się czujemy. Jak temu zaradzić?

Oczyszczanie organizmu sokami

Dieta sokowa, np. dieta warzywna czy też dieta warzywno-owocowa, to bardzo dobry sposób na oczyszczenie organizmu. Dzięki odpowiedniej kompozycji warzyw i owoców można w ciągu kilku dni pozbyć się z organizmu zalegających szkodliwych produktów przemiany materii i przygotować się do „właściwego” odchudzania, które powinno być znacznie bardziej skuteczne.

Kiedy i jak wprowadzić dietę sokową?

Terapia sokami, z finansowego punktu widzenia, najbardziej opłacalna jest późną wiosną i latem, bo właśnie wtedy wszelkiego rodzaju soki warzywno-owocowe można przygotować ze świeżych produktów niewielkim kosztem. Wówczas też, z powodu bogactwa warzyw i owoców sezonowych, może to być dieta bardzo urozmaicona. Jeśli natomiast czujemy taką potrzebę czy po prostu mamy na to ochotę, możemy ją wprowadzić o absolutnie każdej porze roku.

Bardzo ważne jest natomiast to, aby odpowiednio przygotować się do oczyszczania przy pomocy soków. Ze względu na to, że przez kilka dni będziemy żywić się wyłącznie sokami, nie może to być zmiana nagła. Już minimum na dwa tygodnie przed planowaną dietą sokową trzeba zacząć przygotowywać organizm, m.in. zmniejszając stopniowo kaloryczność posiłków.

Jak przeprowadzić oczyszczanie i odchudzanie sokami?

Dieta sokowa nie powinna trwać dłużej niż tydzień, bowiem jest dość wymagająca. Jak już zostało wspomniane, soki są naszym jedynym pożywieniem. I tutaj musimy zadbać o regularność „posiłków”, których w ciągu dnia powinno być pięć. Rano i do południa warto sięgać po soki owocowe, bo cukry w nich zawarte będą dodawać nam energii. Popołudniami i wieczorami sięgamy po soki warzywne.

Na czas kuracji sokami powinniśmy zaprzestać np. intensywnych treningów, bowiem nie dostarczamy organizmowi na tyle energii, by móc trenować bez skutków ubocznych. Nie powinniśmy też diety sokowej prowadzić za wszelką cenę. Jeśli poczujemy się słabo, co jest bardzo możliwe, powinniśmy coś zjeść.

Wady i zalety

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju diety jest to, że dostarczamy organizmowi prawdziwej bomby witaminowej i tym samym uzupełniamy niedobory cennych składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne, gdy na co dzień nie zjadamy dużych ilości warzyw i owoców. Przy pomocy diety sokowej rzeczywiście możemy oczyścić organizm, co także jest bardzo istotne, bo wówczas po prostu lepiej on funkcjonuje, a my dobrze się czujemy.

Dieta sokowa, podobnie jak zresztą każda inna, nie jest wolna od wad. Dieta taka nie jest dla każdego. Na pewno powinny wystrzegać się jej kobiety w ciąży i karmiące, osoby w podeszłym wieku i borykające się z poważnymi chorobami. Część osób, z powodu przymusu rezygnacji ze stałych pokarmów, reaguje na tę dietę mocnym rozdrażnieniem, całkowitym spadkiem sił. Na czas terapii sokami trzeba mocno ograniczyć aktywność, szczególnie gdy uprawia się wymagające sporty. Kontynuacja treningów grozi nie tylko silniejszym osłabieniem, ale nawet poważnymi kontuzjami wynikającymi właśnie z owego osłabienia i spadku koncentracji.

Wielu specjalistów odradza stosowanie diety przez cały tydzień. Podpowiadają natomiast, że można prowadzić ją przez 1-2 dni w miesiącu. Z pewnością świetnym pomysłem jest zastąpienie jednego z codziennych pięciu posiłków stałych właśnie sokiem ze świeżych warzyw i owoców.

641

Tylko u nas!

Dodaj komentarz