Dieta szwedzka 1000 kalorii – dieta oparta na owsiance

Dieta szwedzka, która jest odmianą diety kopenhaskiej to jeden z najpopularniejszych sposobów odchudzania. Bezsprzecznie pozwala na zrzucenie dużej ilości kilogramów w krótkim czasie, jednak dietetycy zarzucają jej złe zbilansowanie, co może być zagrożeniem dla zdrowia. Czy warto stosować dietę szwedzką i jakie efekty można z jej pomocą uzyskać?

Jak powstała dieta szwedzka 1000 kalorii?

Do końca nie wiadomo, gdzie powstała słynna na całym świecie dieta. Prawdopodobnie w jednej z klinik w Szwecji lub w Kopenhadze, chociaż częściej wskazuje się na stolicę Danii. W każdym razie jest ona oparta na sposobie odżywiania się typowym dla mieszkańców Skandynawii. Dieta szwedzka powinna trwać 13 dni, w trakcie których należy bezwzględnie przestrzegać wyznaczonego jadłospisu. Według użytkowników wypowiadających się o diecie szwedzkiej na forach jest ona skuteczna w odchudzaniu i z powodzeniem można stosować ją raz w roku.

Dieta szwedzka – restrykcyjne zasady

Decydując się na taką dietę musisz być gotowy na wiele wyrzeczeń oraz towarzystwo uczucia głodu. W diecie szwedzkiej jadłospis jest bardzo monotonny i opiera się na powtarzaniu pewnych produktów, co dla wielu osób może być zniechęcające. Dania przygotowywane są na bazie chudego mięsa, warzyw, jaj oraz kawy lub zielonej herbaty.
Codziennie można przyjąć jedynie 1000 kcal co oznacza, że dla większości osób będzie to zdecydowanie za mało energii w stosunku do płci oraz aktywności fizycznej.

Czy istnieją jakieś zalety diety ze Szwecji?

Z pewnością dla wielu osób ogromną zaletą będą efekty jakie można uzyskać jedynie w 13 dni. Utrata wagi może być naprawdę spektakularna! Dla wielu osób zdecydowanie się na krótki okres wyrzeczeń będzie bardziej kuszącą propozycją niż zmienienie nawyków żywieniowych na dłużej. Bardzo ważnym aspektem diety szwedzkiej zwłaszcza w jej początkowej fazie jest dodatkowa suplementacja, która dostarczy do organizmu potrzebnych mu witamin i minerałów.

Niebezpieczeństwa diety szwedzkiej

W popularnej diecie jest zdecydowanie więcej wad, niż zalet. Przede wszystkim Przede wszystkim dieta 1000 kalorii to jadłospis ubogi w różnorodność spożywanych produktów. Z tego względu do organizmu nie są dostarczane wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Poza tym jedynie 1000 kcal dziennie nie jest w stanie dać wystarczającej ilości energii na cały dzień żadnemu człowiekowi. Dieta szwedzka ma opinie niezdrowej także ze względu na występujące zwłaszcza w pierwszej fazie nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle głowy, osłabienie czy nieumiejętność koncentrowania się na wykonywanej czynności.

Dieta szwedzka – menu

Główną rolę w jadłospisie odgrywa owsianka spożywana o różnych porach dnia. Owsianka na śniadanie w diecie przygotowywana jest na mleku, natomiast owsiankę na obiad czy kolacje robi się na wodzie. Często spożywa się także czarną kawę z dodatkiem cukru. Oprócz tego można jeść dania z chudego mięsa oraz jajka najczęściej ugotowane na twardo. Z warzyw najczęściej pojawiają się brokuły oraz szpinak. Podczas diety szwedzkiej zjada się jedynie trzy posiłki dziennie. W międzyczasie nie można podjadać, gdyż nawet najmniejsze odstępstwo od ściśle określonego planu może zakończyć dietę fiaskiem.

2 922

Tylko u nas!

Dodaj komentarz