Dieta zgodna z grupą krwi – hit czy kit?

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto postanowili potwierdzić lub obalić mit związany z modną ostatnio na całym świecie dietą zgodną z grupą krwi. Wyniki przeprowadzonego badania są naprawdę zaskakujące!

O skuteczności i innowacyjności tej diety przekonuje jej twórca dr Peter J. D’Adamo. Twierdzi on, że jest ona kluczem nie tylko do zdrowego i pozbawionego wielu dolegliwości życia, lecz także do… długowieczności! Co więcej, ma zapewnić organizmowi witalność oraz wzmacniać odporność psychiczną, np. na stres. Książka jego autorstwa – „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” – okazała się bestsellerem. Została przetłumaczona aż na 52 języki, zaś na całym świecie sprzedano 7 milionów jej egzemplarzy. D’Adamo szczegółowo omawia w niej zależności istniejące między grupą krwi a wyborem diety i stylu życia. Według teorii autora, grupy krwi (0, A, B, AB) identyfikują człowieka w o wiele większym stopniu niż na przykład rasa, czynniki kulturowe, społeczne czy etniczne. Teorię tę postanowili sprawdzić naukowcy z Toronto.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1455 osób (993 mężczyzn i 462 kobiet). W pierwszej fazie przebadano ich grupę krwi, w drugiej zaś poproszono o wypełnienie walidowanego kwestionariusza częstotliwości spożywania pokarmów. Następnie kolejno przyporządkowano badanych do poszczególnych grup, odpowiadających diecie zgodnej z ich grupą krwi.

Wyniki wykazały następujące zależności, związane ze stosowaniem diety zgodnej z określoną grupą krwi:

  • grupa A: niższe BMI, mniejszy obwód talii, niższe ciśnienie krwi oraz niższy poziom cholesterolu, trójglicerydów, insuliny we krwi
  • grupa B: brak zmian
  • grupa AB: niższe ciśnienie krwi oraz niższy poziom cholesterolu, trójglicerydów, insuliny we krwi
  • grupa O: niższy poziom trójglicerydów we krwi

Omawiając wyniki eksperymentu, naukowcy podkreślili, że przestrzeganie diety zgodnej z grupą krwi może w niektórych przypadkach korzystnie wpływać na określone profile kardiometaboliczne, jakkolwiek warto mieć na uwadze, że opublikowane wyniki były niezależne od układu AB0.

W opinii naukowców korzystny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu ma przestrzeganie zasad związanych ze zdrowym odżywianiem w ogóle: bez względu na to czy jest to dieta wegetariańska, czy niskowęglowodanowa. Grupa krwi w takich przypadkach jest absolutnie drugorzędna i nie odgrywa znaczącej roli w procesach zachodzących w naszym organizmie.

Źródło:
Jingzhou Wang, Bibiana García-Bailo, Daiva E. Nielsen, Ahmed El-Sohemy, ABO Genotype, ‘Blood-Type’ Diet and Cardiometabolic Risk Factors. , PLoS ONE, 2014, 9 (1)
383

Tylko u nas!

Dodaj komentarz