Dieta zgodna z grupą krwi – hit czy kit?

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto postanowili potwierdzić lub obalić mit związany z modną ostatnio na całym świecie dietą zgodną z grupą krwi. Wyniki przeprowadzonego badania są naprawdę zaskakujące!

O skuteczności i innowacyjności tej diety przekonuje jej twórca dr Peter J. D’Adamo. Twierdzi on, że jest ona kluczem nie tylko do zdrowego i pozbawionego wielu dolegliwości życia, lecz także do… długowieczności! Co więcej, ma zapewnić organizmowi witalność oraz wzmacniać odporność psychiczną, np. na stres. Książka jego autorstwa – „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” – okazała się bestsellerem. Została przetłumaczona aż na 52 języki, zaś na całym świecie sprzedano 7 milionów jej egzemplarzy. D’Adamo szczegółowo omawia w niej zależności istniejące między grupą krwi a wyborem diety i stylu życia. Według teorii autora, grupy krwi (0, A, B, AB) identyfikują człowieka w o wiele większym stopniu niż na przykład rasa, czynniki kulturowe, społeczne czy etniczne. Teorię tę postanowili sprawdzić naukowcy z Toronto.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1455 osób (993 mężczyzn i 462 kobiet). W pierwszej fazie przebadano ich grupę krwi, w drugiej zaś poproszono o wypełnienie walidowanego kwestionariusza częstotliwości spożywania pokarmów. Następnie kolejno przyporządkowano badanych do poszczególnych grup, odpowiadających diecie zgodnej z ich grupą krwi.

Wyniki wykazały następujące zależności, związane ze stosowaniem diety zgodnej z określoną grupą krwi:

 • grupa A: niższe BMI, mniejszy obwód talii, niższe ciśnienie krwi oraz niższy poziom cholesterolu, trójglicerydów, insuliny we krwi
 • grupa B: brak zmian
 • grupa AB: niższe ciśnienie krwi oraz niższy poziom cholesterolu, trójglicerydów, insuliny we krwi
 • grupa O: niższy poziom trójglicerydów we krwi

Omawiając wyniki eksperymentu, naukowcy podkreślili, że przestrzeganie diety zgodnej z grupą krwi może w niektórych przypadkach korzystnie wpływać na określone profile kardiometaboliczne, jakkolwiek warto mieć na uwadze, że opublikowane wyniki były niezależne od układu AB0.

W opinii naukowców korzystny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu ma przestrzeganie zasad związanych ze zdrowym odżywianiem w ogóle: bez względu na to czy jest to dieta wegetariańska, czy niskowęglowodanowa. Grupa krwi w takich przypadkach jest absolutnie drugorzędna i nie odgrywa znaczącej roli w procesach zachodzących w naszym organizmie.

Źródło:
Jingzhou Wang, Bibiana García-Bailo, Daiva E. Nielsen, Ahmed El-Sohemy, ABO Genotype, ‘Blood-Type’ Diet and Cardiometabolic Risk Factors. , PLoS ONE, 2014, 9 (1)
480

Tylko u nas!

3 komentarzy na “Dieta w ciąży – jak się odżywiać w tym szczególnym czasie?

 1. Pani Dietetyk
  Pani Dietetyk

  Moj przykladowy jadlospis wyglada tak:
  1. rano przed praca kawalek chleba pelnoziarnistego z serem i pomidorem/szynka i pomidorem lub tost z dzemem + inka
  2. w pracy- miska Kellogs Speckal K z mlekeim lub jogurtem (special k wspomagaja przemiane materii) , na lunch kanapka z pieczywa pelnoziarnistego lub salatka z pomodorow i ogorkow
  3 . obiad- ryba grillowana,ziemniaki,surowka( lub zapiekanka ziemniaczana lub papryka faszerowana , zupy , meksykanskie tortille z warzywami i kurczakiem itp)
  4 . podwieczorek- cos slodkiego (kawalek ciasta lub czekolady)
  poza tym w ciagu dnia owoce, surowa marchew do przegryzienia, pije tez duzo wody mineralnej
  W weekendy na sniadanie jajecznica na boczku badz jajka gotowane .
  Taka fit mamuśka z Pani Dietetyk 😛

 2. Maja Kurzejka
  Maja Kurzejka

  Pamiętać trzeba by Twoja dieta była zróżnicowana i kolorowa.
  Nie jedz za dwoje, a dla dwojga to bardzo ważna zasada.
  Jedz małe porcje za to często i oczywiście dużo pij.
  Okres ciąży i karmienia piersią do dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych.
  Może i wyjdzie nam taka dieta na dobre 🙂

 3. Maria p
  Maria p

  Na początku ciąży myślałam, że sama dam radę ogarnąć te wszystkie zasady żywienia w ciąży. Gdzie nie czytałam kogo nie spytałam zawsze były jakieś mniejsze lub większe różnice. Trafiłam w końcu na taki jadłospis pregna.com.pl/prawidlowa-dieta-w-ciazy bo zauważyłam że był najlepiej zbilansowany pod względem dostarczania różnych składników. Mnie ta dietka na dobre wyszła, mnie i maluchowi oczywiście 😉

Dodaj komentarz