Dieta ziemniaczana – czy można schudnąć jedząc ziemniaki?

spec. Anna Głowacka (dyplomowany dietetyk):

Zazwyczaj diety oparte na jednym składniku odżywczym, lub jednym produkcie, to fatalny pomysł. Jednak dieta ziemniaczana, ma swoje zalety i dzięki temu może służyć jako wyjście awaryjne w kryzysowej sytuacji.

Doradztwo dietetyczne najczęściej opiera się na tłumaczeniu, że aby schudnąć i dobrze wyglądać należy zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowe i lekkostrawne. Odżywiać się, a nie jeść! Dostarczać organizmowi potrzebną ilość zróżnicowanych składników żywieniowych w odpowiednich ilościach. Ograniczanie się do tylko jednego składnika może przynieść mierne, a nawet zgubne skutki. Naturalne i różnorodne produkty to podstawa racjonalnego i zdrowego odżywiania, a przejście przez jakiś określony czas: tydzień, dwa tygodnie, miesiąc, trzy miesiące na dietę, nie załatwi sprawy na resztę życia, gdyż po upływie tego czasu, najpewniej już szczupli, rzucimy się na jedzenie niczym wygłodniałe zwierzęta i w bardzo krótkim czasie nadrobimy, zazwyczaj z nawiązką, stracone kilogramy. Cały wysiłek idzie na marne…

Ale są takie sytuacje w życiu (ślub, wesele, chrzciny) kiedy zaśpimy, zapomnimy, albo po prostu nie mamy tyle siły i motywacji, żeby stosować restrykcyjną „dietę” już pół roku wcześniej i w panice przeszukujemy Internet w poszukiwaniu najnowszych trendów dietetycznych, aby tylko zrzucić kilka kilogramów. Niestety większość inwazyjnych i szybkich diet, nie pozostaje niezauważona przez nasz organizm i zostawia po sobie niepożądane skutki uboczne pod postacią chociażby spowolnionego metabolizmu, wygłodzenia albo awitaminozy. Lecz na wszystko jest jakiś sposób.

Pragnę jeszcze raz, stanowczo zaznaczyć, że aby trwale i zdrowo schudnąć, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć się zdrowo i racjonalnie odżywiać!

…ale teraz pokażę furtkę, boczne drzwi, które właśnie w takich podbramkowych sytuacjach, kiedy impreza tuż tuż, a sukienka się nie dopina, mogą nas uratować.

Fakty są takie…

Dieta ziemniaczana trwa 2 tygodnie i można na niej schudnąć do 4kg. Z jednej strony jest rygorystyczna, gdyż są znaczne ograniczenia i bardzo dokładnie określone przyzwolone produkty żywieniowe, ale również pozostawia w tym wszystkim dość dużą swobodę.

Oprócz ziemniaków, dozwolone są inne zdrowe składniki takie jak: jogurt, kefir, warzywa, owoce, a nawet, w niewielkich ilościach, orzechy. Jest tylko jedno przykazanie, którego trzeba surowo w ciągu tych 14 dni przestrzegać, a mianowicie ziemniaki na dwa posiłki w ciągu dnia. Dozwolone jest ich pieczenie, gotowanie w wodzie lub na parze, w mundurkach albo bez nich. Jeżeli bez, ziemniaki trzeba obierać jak najcieniej, alby nie usunąć zawartych w warstwie podskórkowej potrzebnych minerałów i błonnika pokarmowego. Nie ma mowy o smażeniu! Produkty można różnie łączyć i zestawiać.

Przykładowy jadłospis

 • Śniadanie:
  Jogutr naturalny z owocami.
 • II śniadanie:
  Jabłko, gruszka, banan lub jakikolwiek ulubiony owoc.
 • Obiad:
  Ziemniaki gotowane na parze z zieloną sałatą, rzodkiewką i jogurtem lub sokiem z cytryny
 • Podwieczorek:
  Sałatka warzywna z orzechami i kefirem.
 • Kolacja:
  Pieczone ziemniaki w formie frytek z ziołami. (idealne na wieczorne łaknienie )

Samej diety nie traktowałabym jak sposobu na zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów, lecz jak sposób na oczyszczenie organizmu, gdyż wprowadzenie do swojego jadłospisu ziemniaków i warzyw korzystnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową ciała i uwalnia przewód pokarmowy od nagromadzonych złogów. Spadek na wadze, traktowałabym raczej jak przyjemny efekt uboczny kuracji.

Ze swojej strony mogę dodać, że spożywanie posiłków o stałych porach, w jednakowych odstępach czasowych (3-4h) i picie znacznej ilości wody (2l dziennie) przyniesie również pozytywny efekt w kuracji. Także dodatkowa suplementacja diety może być tu wskazana, gdyż jak każdy jadłospis oparty o jeden produkt, dieta może powodować niedobory mikroelementów. Szczególnie skuteczny okaże się tutaj preparat Therm Line firmy Olimp Laboratories, który dzięki swojemu niezwykle bogatemu składowi opartemu o naturalne komponenty z pewnością uzupełni braki witamin i minerałów oraz wspomoże proces odchudzania.

Trzeba również pamiętać, aby nie stosować tej diety dłużej niż zalecane 2 tygodnie, gdyż całkowite wyeliminowanie ze swojego jadłospisu jednej, bądź kilku grup żywieniowych, bez konsultacji z lekarzem, może mieć zgubny wpływ na nasz organizm.

2 804

Tylko u nas!

 • Diety

  Dieta Stwórcy – zasady, efekty i przykładowe jadłospisy diety biblijnej

  Poznaj już dzisiaj zasady diety bibilijnej.

  czytaj więcej
 • brzoza pylenie
  Styl życia

  Wiosna – uwaga na pyłki brzozy

  Osób uczulonych na pyłki brzozy w Polsce jest tylko nieznacznie mniej niż osób mających alergię na pyłki traw. Jak sobie radzić z tą nieprzyjemną dolegliwością?

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Zadbaj o swoją pamięć – zachowaj wspomnienia na dłużej

  Pamiętaj o pamięci!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz