Eliksir młodości – olej z wiesiołka i biotyna

Piękny, zdrowy i młody wygląd to współcześnie priorytet, jeśli chodzi o życie niemal każdego z nas. Wygląd naszej skóry w znacznym stopniu odzwierciedla model życia, efekty związane z upływem czasu, lecz także stan naszego zdrowia oraz kondycję psychiczną. Jak skutecznie dbać o cerę?

Brak odpowiedniej diety, permanentne zmęczenie, długotrwałe działanie stresu, brak ruchu to najczęstsze przyczyny niezbyt atrakcyjnego wyglądu naszej cery. Nie chodzi tylko o niedoskonałości, lecz także o kwestię powstawania zmarszczek i ogólny jej wygląd. Główną przyczyną ich powstawania jest nieodpowiednie nawilżenie, przez co traci ona blask, elastyczność i jędrność.

Choć upływającego czasu nie można cofnąć, współcześnie można zrobić wiele, aby efekty jego upływu zatrzymać. Przede wszystkim odpowiednie nawilżenie skóry, zdrowy tryb życia, związany ze zbilansowaną dietą (przede wszystkim spożywanie dużych porcji owoców i warzyw oraz dostarczanie organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych) to te najpopularniejsze sposoby, polecane przez specjalistów jako naturalny eliksir młodości.

Dobroczynne kwasy tłuszczowe, wywierające pozytywny wpływ na wizualno-zdrowotny efekt związany z naszą cerą, włosami i paznokciami, zawiera olej z wiesiołka.

Wiesiołek – naturalny dar dla urody

Wiesiołek dwuletni jest jedną z cenniejszych roślin leczniczych. Jego żółte kwiaty więdną za dnia, więc nazywany jest „nocną świecą”. Ta maleńka, niepozorna roślina może wywrzeć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, gdyż w jej składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, o których dobroczynnym działaniu pisaliśmy wcześniej. Za najbardziej cenny uważany jest jednak kwas gamma – linolenowy (GLA). Jego właściwości lecznicze są bardzo szerokie: od stymulowania metabolizmu, przez regulowanie poziomu cholesterolu w organizmie, aż po nieocenioną pomoc w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Co więcej, niektóre z odmian wiesiołka odznaczają się bardzo wysokim stężeniem kwasu gamma-linolenowego a także kwasu DGLA (dihomogammalinolenowego). To niezwykle istotne, gdyż ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować ich sam, w związku z tym musi pobierać je m.in. ze spożywanych przez nas potraw i suplementów diety.

Olej z wiesiołka ma niezwykle szerokie zastosowanie, gdyż korzystnie wpływa na niemal każdą komórkę naszego ciała, dostarczając odpowiednią ilość GLA.

Kiedy warto sięgnąć po olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka polecany jest także w przypadku problemów natury dermatologicznej, gdyż korzystnie wpływa zarówno na skórę wrażliwą, jak i na tę ze skłonnościami do trądziku. Poprawia również jej jędrność, odżywiając od wewnątrz. Nienasycone kwasy tłuszczowe z kolei przyczyniają się do stymulacji krążenia miejscowego, a tym samym zapewniają odżywienie oraz natlenienie tkanek.

Producenci farmaceutyków zawierających olej z wiesiołka wykorzystują go jako nośnik witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: E i A.

Pierwsza z nich uznawana jest za jeden z najlepszych przeciwutleniaczy, skutecznie chroniących naszą skórę przed efektami starzenia. Zapewnia efekt sprężystości oraz głęboko ją nawilża. Naukowcy, którzy odkryli ją na początku ubiegłego wieku, zaobserwowali podczas badań, że niedobór pewnej substancji jest przyczyną niepłodności u szczurów. Gdy dodali ją do pokarmu, zwierzęta utraconą płodność odzyskiwały. Stąd nazwa owej witaminy – tokoferol – z języka greckiego tokos – rodzenie, potomstwo oraz phero – nosić. Zaleca się ją w trakcie terapii leczenia bezpłodności.

Druga z kolei, czyli witamina A (retinol), jest także jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów, który skutecznie usuwa z organizmu wolne rodniki, utrzymując prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Witamina A jest powszechnie uznawana za jedną z najbardziej niezbędnych i uniwersalnych, jeśli chodzi o zapewnianie atrakcyjnego wyglądu i wpływ na funkcjonowanie organizmu. Uznaje się, że jest niezbędna do regeneracji komórek w warstwie podstawnej naskórka, poprawia strukturę warstwy rogowej, zmniejsza przebarwienia, ma korzystny wpływ na wzrok, stymuluje wzrost kości i zębów oraz pomaga zachować równowagę wodno-tłuszczową, dzięki czemu zmniejsza efekt szorstkości i łuszczenia się naskórka.

W XXI w. podkreśla się również, że poza pięknym wyglądem cery, warto zadbać o mocne włosy i paznokcie. Proces wypadania tych pierwszych i rozdwajania się tych drugich może być dowodem na brak witaminy z grupy B – biotyny.

Co to jest biotyna?

Biotyna nazywana jest także witaminą B7 lub witaminą H. Proces jej wytwarzania ma częściowo miejsce we florze jelitowej, natomiast jej przyswajanie następuje również częściowo poprzez pożywienie. Bierze ona aktywny udział w podziale komórkowym, stąd jej nieoceniona wartość w materii zdrowego i pięknego wyglądu skóry.

ŹRÓDŁA WITAMINY E:

ŹRÓDŁA WITAMINY A:

ŹRÓDŁA BIOTYNY:

oleje roślinne
masło
wątróbka
migdały
żółtka jaj
orzeszki ziemne
orzechy włoskie
wątróbka
ryż
masło
tran
płatki owsiane
owoce dzikiej róży
marchew, pomidory, papryka
chleb oraz makaron pełnoziarnisty
kukurydza, szpinak, brokuły, szparagi
dynia, morele, brzoskwinie, melon
mleko
szpinak, brokuły, szparagi
soczewica, ziarna soi, kiełki pszenicy

Połączenie oleju z wiesiołka z witaminami A, E i B7 jest doskonałą receptą na zdrowy i piękny wygląd skóry. Suplementacja organizmu takim preparatem ma jeszcze inne korzyści, które należy mieć na uwadze – chodzi tu przede wszystkim o aktywność przeciwzapalną. Wybierając preparat, powinniśmy również zwrócić uwagę na dawki witamin i standaryzację oleju z wiesiołka na zawartość kwasu GLA. Witaminy powinny stanowić 100% realizacji dziennego zalecanego spożycia.

Gold-Vit

1 157

Tylko u nas!

Dodaj komentarz