Fitness na świeżym powietrzu – jak ćwiczyć w zaciszu własnego ogrodu?

Do tego, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia i życia, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Świadomość rangi prowadzenia zdrowego trybu życia na całe szczęście jest coraz większa wśród osób w różnym wieku. Aktywność fizyczna, połączona ze zbilansowaną, zdrową dietą, bogatą w cenne składniki odżywcze, znacznie ogranicza ryzyko zachorowania na wiele chorób, zapobiega powstawaniu groźnych schorzeń, poprawia wydolność organizmu, pozytywnie oddziałując na ciało i umysł. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych wspomaga pracę naszych mięśni i stawów, poprawia kondycję fizyczną organizmu i ogólne samopoczucie.

Sposobów na ćwiczenia, podobnie jak i samych rodzajów ćwiczeń, jest naprawdę wiele. Spośród wielu propozycji warto wybrać te, które będą zgodne z naszymi upodobaniami, a przy tym dostosowane do możliwości fizycznych naszego organizmu. Ważne jest również miejsce, które wybieramy do codziennych treningów. Ci, którzy z różnych przyczyn nie korzystają z siłowni lub profesjonalnych klubów sportowych, mogą wykonywać ćwiczenia w zaciszu swojego domu. Jednak w okresie letnim, kiedy pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, warto rozważyć zastąpienie własnego salonu na przykład słonecznym miejscem w ogrodzie. Ćwiczenia na świeżym powietrzu cieszą się coraz większą popularnością, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla treningów w domu. Sprawdźmy, dlaczego tak jest.

Ćwiczenia w plenerze dla każdego

Pomimo tego, że siłownia wciąż jest miejscem chętnie wybieranym do przeprowadzania treningów przez osoby dbające o swoją kondycję fizyczną, nie brakuje również tych, którzy ćwiczą samodzielnie we własnym domu. Zaletą takich domowych treningów jest przede wszystkim oszczędność czasu, choć nie tylko, bowiem ćwicząc w domu, znacznie redukujmy koszty treningu (dojazd, opłata za korzystanie ze siłowni lub uczestnictwo w zajęciach grupowych). Trzeba pamiętać także o tym, że nie każdy czuje się dobrze w towarzystwie innych ćwiczących. Dla niektórych osób wspólny wysiłek może być mocno krępujący. W takich sytuacjach samodzielne przeprowadzanie treningów w zaciszu własnego domu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

W zależności od rodzaju podejmowanych ćwiczeń, do domowego treningu potrzebujemy odpowiednich urządzeń (hantle, ciężarki, steeper, itp.), maty do ćwiczeń oraz oczywiście wygodnego sportowego stroju, zapewniającego komfort i swobodę ruchu. W czasie wiosenno-letnim zacisze swojego domu możemy zamienić na park lub własny ogród, łącząc aktywność fizyczną z przebywaniem na świeżym powietrzu, serwując swojemu organizmowi podwójną dawkę zdrowia. Bez względu na formę – czy będzie to joga w parku czy proste ćwiczenia w parku (na przykład rozciągające), możemy być pewni, że taki rodzaj treningu w sposób bardzo pozytywny wpłynie na nasze samopoczucie, a wszystko za sprawą dużej ilości tlenu, jaki podczas podejmowanego wysiłku przedostanie się do płuc, a z nich do każdej części naszego organizmu.

Czym jest street workout?

Bardzo ciekawą formą ćwiczeń w plenerze jest street workout, czyli trening uliczny. Polega on na wykorzystywaniu różnych elementów wchodzących w skład miejskiej zabudowy (drabinki, poręcze, itp.), z użyciem których wykonuje się serie prostych ćwiczeń. Ten rodzaj treningu przede wszystkim wzmacnia mięśnie, poprawia ogólną sprawność i wydolność organizmu, kształtuje koordynację ruchową i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Tego typu ćwiczenia można przeprowadzać samodzielnie lub zaprosić do treningu kogoś bliskiego. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych rodzajów ćwiczeń, najważniejsza jest systematyczność. Najlepsze rezultaty przynoszą regularne treningi, przeprowadzane w równych odstępach czasowych.

1 180

Tylko u nas!

 • Ciekawostki

  Łatwe odchudzanie, czyli dieta dla leniwych

  Łatwe odchudzanie - dowiedz się więcej.

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Minerały w Twojej codziennej diecie – których nie może zabraknąć?

  Zobacz, które minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  czytaj więcej
 • Czas wolny

  Najlepsze sposoby na spędzanie wolnego czasu

  Masz wolną chwilę? Nie zmarnuj jej!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz