Gorączka atakuje – przeczytaj, zanim zaczniesz ją zwalczać!

Gorączka to stan wyjątkowo nieprzyjemny, a w skrajnych przypadkach bardzo niebezpieczny. Dlatego też warto wiedzieć, jak zbić gorączkę i być przygotowanym, gdy zaatakuje. Ale czy wysoka gorączka naprawdę zawsze wymaga obniżenia? Dowiedz się już teraz wszystkiego na temat gorączki, aby kolejnym razem postąpić mądrze i właściwie!

Wysoka gorączka u dorosłych i dzieci – po co jest?

Nie lubisz mieć gorączki, nikt nie lubi – to zupełnie zrozumiałe. Każda kreska wyżej na termometrze oznacza coraz to gorsze samopoczucie i coraz to większe osłabienie. Na pewno znasz to uczucie, gdy walczysz z wysoką temperaturą, resztkami sił wyciągasz rękę po lek na gorączkę i już niebawem doświadczasz ogromnej ulgi. Temperatura spada, a Ty masz wrażenie, że powracasz do świata żywych – jeszcze chwilę wcześniej nie miałeś pewności, czy znajdujesz się po tej właściwej stronie…

Ten nieco przerysowany opis w pełni jednak oddaje to, co się dzieje, kiedy zmagasz się z temperaturą. Mimo wszystko, zanim kolejny raz sięgniesz po sprawdzone lekarstwo na gorączkę, przeanalizuj fakty i oceń rozsądnie, czy aby na pewno zachodzi taka konieczność. Być może tego nie wiesz, ale gorączka nie do końca jest tak zła i niepotrzebna, jak większości z nas się wydaje. W czym rzecz?

Otóż w tym, że gorączka jest naturalną odpowiedzią obronną organizmu na wszelkiego rodzaju czynniki chorobotwórcze, jakie go atakują. Jest ona zatem czymś więcej, niż tylko objawem tego, że coś złego dzieje się w organizmie – na tym jej rola się nie kończy. Gorączka to przede wszystkim broń organizmu, którą wykorzystuje on do walki z podstępnymi patogenami. Jak działa mechanizm gorączki?

W bardzo dużym skrócie – jak się okazuje, im wyższa jest temperatura ciała, tym bardziej wzrasta działanie mechanizmów obronnych. Oczywiście tylko do pewnego stopnia i momentu – gorączka bardzo wysoka i długotrwała przestaje spełniać swoją obronną rolę, gdyż organizm jest coraz to bardziej zmęczony i przestaje się bronić. Niemniej, gorączka umiarkowana, czyli taka pomiędzy 38,5-39 °C, powoduje znaczny wzrost produkcji przeciwciał – średnio o 10 procent na każdy stopień.

Zbijać czy nie zbijać?

Odpowiedź uzależniona jest od wielu czynników. Po pierwsze od wysokości temperatury. Jeśli nie przekracza ona 39 °C, warto się powstrzymać od jej obniżania, o ile tylko konsekwentnie nie rośnie w zastraszającym tempie, a Ty czujesz się stosunkowo „dobrze”. Po drugie – właśnie samopoczucie. Sam wiesz najlepiej, jak się czujesz. Jeżeli pomimo gorączki jesteś w stanie wstać z łóżka i wykonać najprostsze czynności, jeśli nie masz drgawek i innych niepokojących objawów, pozwól choć przez chwilę powalczyć organizmowi.

Kolejna kwestia to wiek i stan zdrowia. W przypadku małych dzieci czy schorowanych osób starszych nie powinno się dopuszczać do wysokiej i długotrwałej gorączki – tutaj także trzeba obserwować zachowanie i samopoczucie. Jeżeli dziecko ma temperaturę np. 38,5 °C, a mimo to biega, skacze i bawi się w najlepsze (dzieci naprawdę to potrafią!), nie ma powodu do zbijania gorączki w panice. Najważniejsza jest wspomniana obserwacja i regularne, częste mierzenie temperatury.

Jak szybko zbić gorączkę?

Wysoka gorączka jest bardzo niebezpieczna. Powyżej 39-40 °C męczy i osłabia organizm. Wyjątkowo zaś szkodliwa jest dla mózgu – może doprowadzić do trwałego jego uszkodzenia, a nawet do śmierci. Na zgubne jej skutki narażony jest każdy, a w szczególności wspomniane już osoby starsze, małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, bowiem gorączka bardzo go obciąża.

Gdy temperatura jest wysoka, czym prędzej należy ją obniżyć. Jak zbić wysoką gorączkę? Najszybciej działają preparaty przeciwgorączkowe podane dożylnie. Jeśli nie masz możliwości ów środek przyjąć, a Twój stan zdrowia lub stan zdrowia Twojego dziecka nie wymaga interwencji pogotowia, zastosuj czopki, bowiem działają szybciej niż środki doustne. Niezależnie od tego, czy lek aplikujesz sobie bądź innej osobie, koniecznie odmierz odpowiednią do wieku i wagi dawkę.

Nawet najlepsze, najbardziej nowoczesne środki przeciwgorączkowe nie zadziałają w minutę. Zanim do tego dojdzie, możesz skorzystać ze sprawdzonego sposobu na gorączkę, jakim są zimne okłady na czoło i kark. Dobrym pomysłem jest również kąpiel, ale musisz pamiętać, że woda powinna mieć temperaturę tylko o stopień niższą niż temperatura ciała. Co jeszcze możesz zrobić? Przede wszystkim dużo pić – najlepszym wyborem są herbatki ziołowe, które działają napotnie. Nawodnisz organizm, co w czasie gorączki jest szalenie istotne, a pocąc się, uwolnisz duże pokłady ciepła i dzięki temu ograniczysz ryzyko przegrzania organizmu.

786

Tylko u nas!

Dodaj komentarz