
Masz problemy ze wstawaniem do pracy? Nie możesz skupić się na powierzonych Ci zadaniach w firmie? A może zasypiasz nad książkami albo szukasz trafnego suplementu wspomagającego odchudzanie? Jest na to doskonały sposób. Alternatywa dla czarnej kawy, która pobudzi Cię równie mocno i sprawi, że staniesz na nogi bardzo szybko!
Guarana (zw. inaczej osmętą, ciernioplątem) to roślina pochodząca z terenów Brazylii oraz Wenezueli. Zawiera ona pobudzający składnik psychoaktywny, którego działanie można porównać do działania popularnej kawy. Choć roślina zawiera częściowo również kofeinę, to odpowiedzialną za zastrzyk energii jest także substancja aktywna guaranina, która posiada nie tylko właściwości pobudzające, ale doskonale sprawdza się również w sytuacjach zaburzeń koncentracji czy dolegliwości związanych z krążeniem.
Możliwości guarany
Guarana stosowana jest nie tylko w sytuacjach potrzeby szybkiej regeneracji, ale też w celu poprawy odporności organizmu, zniwelowania natężenia stresu, depresji czy bólów głowy. Wykazuje pozytywne działanie w stanach pooperacyjnych, przyspieszając rekonwalescencję po przebytych chorobach. Wyciąg z guarany z zawartością kofeiny (20%) stosowany jest przez firmy farmaceutyczne do produkcji suplementów diety, wartym polecenia jest Guaranax firmy Olimp Laboratories. Po preparaty tego typu chętnie sięgają m.in. sportowcy oraz osoby aktywne. Oprócz tego suplementy na bazie guarany stosowane są przez osoby będące na diecie, pragnące z jej pomocą przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej.
Ciekawostki na temat guarany
O tym, że guarana wykorzystywana jest do produkcji napojów energetycznych oraz suplementów diety, już wiesz. Ale czy masz świadomość, że jest ona również wykorzystywana do produkcji piwa i chleba? Otóż tak właśnie jest! Wedle oryginalnych receptur indiańskich sproszkowana guarana to znakomity dodatek do gazowanych napojów, w tym właśnie piwa. Tradycyjnie dodawana jest do niego niewielka jej ilość. Jest to bardzo popularna receptura na piwo guaranowe. Co więcej, guarana w proszku dodawana do wypieków piekarniczych, takich jak chleb, sprawia, że zachowują one na dłużej swoją świeżość.
Guarana – kapitalny suplement na odchudzanie
W jaki sposób substancja aktywna zawarta w nasionach guarany wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i w efekcie na cały proces odchudzania? Po pierwsze suplementacja w formie guarany na odchudzanie sprawia, że poprzez substancje w niej zawarte spowalnia się proces opróżniania zawartości żołądka, a tym samym dłużej odczuwasz sytość. Dochodzi również do podwyższenia temperatury ciała, która ma wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Kolejnym aspektem jest podwyższenie wydatków energetycznych, czyli wzrost termogenezy oraz stymulacja układu nerwowego.
Co więcej dowiedziono, że połączenie substancji zawartych w nasionach guarany z zieloną herbatą wspomaga dodatkowo szybkie odchudzanie. Jest to znakomita kombinacja środków na odchudzanie przynosząca satysfakcjonujące wyniki. Choć istnieją najrozmaitsze preparaty na odchudzanie, wielu badaczy uważa, że guarana jest jednym z efektywniejszych sposobów na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej.
Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania guarany
Stosowanie suplementów wspomagających odchudzanie, pomimo ich naturalnego składu, powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Przyjmowanie preparatów z guaraną nie powinno być praktykowane przede wszystkim u osób chorych na cukrzycę, cierpiących na arytmię serca, nadciśnienie, jak również u kobiet w ciąży i matek karmiących.
Pomimo tego, że suplementacja na bazie guarany wydaje się być w pełni bezpieczna, tak jak i w przypadku innych farmaceutyków, może dojść do przedawkowania. Do grupy skutków ubocznych związanych z przyswojeniem większej dawki guarany można zaliczyć pojawienie się: wymiotów, niepokoju, skurczy, drżenia mięśni oraz ból podczas oddawania moczu.
Bardzo rzadko natomiast występują skutki uboczne pomimo prawidłowego stosowania suplementu i są one związane głównie z reakcją alergiczną na substancje zawarte w guaranie. Wówczas możesz odczuwać: bóle głowy, problemy żołądkowe, lęk i nerwowość, możesz też cierpieć na bezsenność, zgagę czy utratę apetytu.