HPV – co to za wirus?

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów wirusów. Według statystyk zakażenie HPV dotyczy sporej części populacji kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Wirus brodawczaka, a dokładniej niektóre z jego odmian (HPV 16 i HPV 18), jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia kobiety. To owe wirusy odpowiadają za rozwój raka szyjki macicy, niejednokrotnie prowadzącego do śmierci. Objawy HPV nie zawsze są jednoznaczne i bardzo często bez odpowiedniej profilaktyki nie są możliwe do wykrycia, co skutkuje cichym rozwojem choroby, zdecydowanie zmniejszającym szansę na przeżycie. Jak się przed nim bronić?

Brodawczak ludzki HPV – co warto o nim wiedzieć?

Określeniem wirus HPV tak naprawdę objęta została cała grupa wirusów, wśród których naukowcy wyodrębnili ponad 100 różnych odmian. Zdecydowana większość wirusów HPV nie wywołuje żadnych objawów i mija samoistnie, nie powodując żadnych poważnych dolegliwości. To tzw. wirusy niskiego ryzyka. Ich konsekwencją niekiedy są łagodne zmiany brodawkowe narządów rozrodczych występujące zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Niestety w przypadku kobiet długotrwała infekcja HPV, nawet jeśli była wywołana przez łagodne odmiany wirusów, zwiększa ryzyko zachorowania na raka macicy aż 500 – krotnie.

Druga grupa wirusów – wirusy wysokiego ryzyka – wywołuje zmiany nowotworowe. Do najbardziej niebezpiecznych zaliczane są zwłaszcza dwie odmiany – HPV 16 i HPV 18, których wpływ na rozwój raka szyjki macicy potwierdzają lekarze. Oprócz tego mogą one wywoływać raka narządów płciowych (pochwy, odbytu, sromu), a także nowotwory gardła i przełyku. Również w przypadku drugiej grupy objawy wirusa HPV mogą przez dłuższy czas być utajone i nieodczuwane w żaden sposób przez pacjenta, aż do momentu rozwoju choroby.

Wirus HPV- jak można się zarazić?

Zarażenie wirusem HPV najczęściej następuje w czasie stosunku seksualnego z zakażoną osobą. Rozwój infekcji może nastąpić także na drodze kontaktu z narządami płciowymi chorego, dlatego stosowanie prezerwatywy, mimo że ogranicza ryzyko zakażenia, nie eliminuje go całkowicie. Wirus HPV przenosi się bardzo szybko i łatwo. Według statystyk, aż 80% kobiet aktywnych seksualnie przynajmniej raz w życiu może zostać zarażonych.

Tak dużej częstotliwości zakażeń sprzyja dodatkowo fakt, że wirus HPV najczęściej nie wywołuje żadnych objawów, przez co osoba zakażona zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z jego obecności i zaraża kolejnych partnerów. Badanie HPV polega na przeprowadzeniu specjalnego testu na obecność HPV. Jego wykonanie pozwala na szybkie wykrycie choroby i zapobieganie jej rozwojowi. Głównymi wskazaniami do jego przeprowadzenia są między innymi: aktywność seksualna, ciąża, przebyta choroba nowotworowa raka szyjki macicy. Test zalecany jest też w celach profilaktycznych, jako badanie przesiewowe u kobiet po ukończeniu 30- tego roku życia.

Wirus HPV – leczenie

Na pytanie, jak leczyć HPV, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Leczenie wirusa w przypadku choroby nowotworowej ściśle łączy się z leczeniem onkologicznym. Najskuteczniejszą bronią chroniącą przed zakażeniem jest szczepionka na HPV, która zdecydowanie zmniejsza ryzyko zarażenia. Zalecana jest dla kobiet w przedziale od 9. do 55. roku życia. Musimy jednak pamiętać, że szczepienie nie ochroni nas przed rozwojem choroby nowotworowej, jeśli przed jego wykonaniem jesteśmy już zarażeni wirusem. Dlatego tak niezwykle ważna jest profilaktyka i wczesna diagnostyka.

Rak szyjki macicy, czyli jedna z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia wirusem HPV, w początkowym stadium nie wywołuje żadnych objawów. Choroba przez długi czas rozwija się zupełnie bezobjawowo, a pacjentka nie odczuwa najmniejszych symptomów. Objawy raka szyjki macicy bardzo często pojawiają się dopiero na etapie mocno zaawansowanym, kiedy niejednokrotnie szanse na wyzdrowienie są niewielkie. Nie warto więc lekceważyć cytologicznych badań profilaktycznych, które pomagają wykryć chorobę we wczesnym stadium i tym samym zwiększyć szanse na przeżycie.

508

Tylko u nas!

Dodaj komentarz