Jak chrom wpływa na proces odchudzania?

Chrom organiczny jest cenionym składnikiem preparatów na odchudzanie. Jego naturalne właściwości przyspieszają metabolizm, wyrównują poziom cukru we krwi, hamują apetyt, regulują poziom cholesterolu. Nic więc dziwnego, że chrom jako suplement diety cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród osób, które próbują schudnąć. Powstaje jednak pytanie o to, czy zażywanie chromu w tabletkach jest bezpieczne dla naszego organizmu.

Oczywiście zażywanie dużych ilości tabletek z chromem może wywoływać skutki uboczne, podobnie jak w przypadku każdego innego suplementu diety spożywanego w nadmiarze. Jeśli natomiast zachowamy właściwe dawkowanie, chrom na odchudzanie może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Zobaczmy, co warto wiedzieć na temat chromu jako suplementu diety.

Rola chromu w organizmie

Chrom w organizmie człowieka występuje w śladowych ilościach – jego zawartość u osoby dorosłej waha się w granicach około 6 mg. Jego główną funkcją jest udział w procesie przemiany materii (uczestniczy w procesach przemiany białek i węglowodanów) oraz pobudzaniu trzustki to wydzielania insuliny. Dzięki tym właściwościom chrom w organizmie pomaga redukować poziom glukozy we krwi, doskonale chroniąc przed rozwojem cukrzycy typu 2.

Poza tym jest on składnikiem wielu enzymów trawiennych, odpowiada za transport aminokwasów do poszczególnych komórek organizmu oraz bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych, zapobiega rozwojowi miażdżycy, a także reguluje i wyrównuje poziom złego i dobrego cholesterolu. Pozytywne działanie chromu organicznego dotyczy również redukcji napięcia nerwowego i łagodzenia bólu głowy.

W jakich produktach jest chrom i jakie są objawy jego niedoboru?

Objawy świadczące o niedoborze chromu to przede wszystkim zwiększony poziom cukru i cholesterolu we krwi, nadmierne zmęczenie, rozdrażnienie, uporczywe bóle głowy. Mogą pojawić się one zwłaszcza o tych osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, uprawiają zawodowo sport oraz pracują fizycznie. Chrom znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych, drożdżach, chudym mięsie drobiowym, owocach morza oraz rybach. Produkty zawierające chrom to także kiełki pszenicy, brokuły, zielony groszek.

Pomimo tego, że zbilansowana dieta powinna w zupełności pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek, jak się okazuje, nie zawsze bywa wystarczająca. W takich sytuacjach najlepiej sięgnąć po chrom w formie tabletki. Tabletki z chromem, takie jak na przykład Chrom Activ, to suplementy diety, które pomogą wyrównać ewentualne braki tego pierwiastka w organizmie, a przy tym za sprawą działania chromu i jego naturalnych właściwości, będą doskonałym wsparciem w procesie odchudzania.

Chrom a odchudzanie

Chrom w odchudzaniu jest bardzo pomocny. Zażywając tabletki z chromem na odchudzanie, traktując je jako uzupełnienie zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej, z całą pewnością możemy spodziewać się pozytywnych rezultatów w zakresie walki ze zbędnymi kilogramami. Chrom działa na zmniejszenie apetytu, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a dzięki regulacji poziomu cukru we krwi, zapobiega tzw. atakom wilczego głodu, które dręczą wiele osób będących na diecie. Hamuje też apetyt na słodycze.

Stosując preparaty z chromem, należy pamiętać, że niektóre produkty obecne w diecie ułatwiają przyswajanie pierwiastka przez organizm, a niektóre wprost przeciwnie – mocno je ograniczają. Największą przyswajalność chrom wykazuje w połączeniu z witaminą C obecną w owocach i warzywach. Natomiast wchłanianie chromu mocno ograniczają produkty z dużą zawartością cukrów prostych i tłuszczy, bogate w związki fosforowe (między innymi napoje gazowane, zupy w proszku, żywność mocno przetworzona). Przyswajalność tego pierwiastka minimalizuje także fosfor, jednak ze względu na jego pozytywne działanie na organizm, nie należy ograniczać jego ilości w codziennym jadłospisie.

1 018

Tylko u nas!

Dodaj komentarz