Jak ćwiczyć aby poprawić wygląd na okres letni?

mgr Michał Kwietniewski (trener przygotowania motorycznego):

Lato, ciepłe powietrze i piękna pogoda niekiedy wymuszają na nas coraz bardziej skąpe ubrania. Prezentujemy Nasze ciała, prezentując tym samym wyniki pracy okresu przejściowego. Tzw. forma plażowa dla wielu osób jest bardzo ważna, głównie z pobudek komfortu psychicznego. Chcemy czuć się dobrze, pięknie i zdrowo w swoim ciele. Każdy zachodzi w głowę, co trzeba zrobić, by nasz wygląd zbliżyć do kreowanego przez media ideału…

Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć, że każda zmiana naszego wizerunku idąca w kierunku zdrowej, ładnej sylwetki, będzie dla nas dużym sukcesem. Nie musimy wciągać się katorżniczy trening i drakońskie diety, aby sprostać wymaganiom wizerunkowym systemu. Należy pamiętać, że osoby prezentujące się na okładkach popularnych magazynów, żyją z tego, że prezentują się na okładach! Ich „forma” często jest skutkiem krótkotrwałym i okupionym mnóstwem wyrzeczeń, niekiedy nie zawsze zdroworozsądkowym.

Ale, wracając do tematu głównego, trzeba pamiętać, że, aby osiągnąć ładną sylwetkę na lato, należy przede wszystkim przestrzegać pewnych zasad.

Zasada 1: Zabierz się do pracy odpowiednio wcześnie np. w okresie zimowym.

Najlepiej jednak być aktywnym przez cały rok. Nasz organizm dużo lepiej będzie tolerował okresowe zrzucanie paru kilogramów i rzeźbienie ciała w małym stopniu niż trenowanie od zera powtarzalnie od stycznia do sierpnia. Jak głosi popularna maksyma „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dbajmy równocześnie o ciało jak i o ducha na okrągło w ciągu roku!

Zasada 2: Zwracaj uwagę na to, co jesz i w jakich ilościach.

Zbilansowane żywienie to 70-80% naszego celu. Polecam jeść zdrowo przez cały rok. Wybierać produkty dobre jakościowo, które lubimy i które sprawiają nam przyjemność. Można kierować się prostymi zasadami:

 • Urozmaicaj menu – znużenie i rutyna jest naszym wrogiem nie tylko w treningu ale i w kuchni.
 • Jedz kolorowo – poszczególnie barwy wśród warzyw będą wspomagały poszczególne sektory naszego zdrowia np. biały – odporność, zielony – detox, żółty – uroda/praca mięśni, pomarańczowy – prewencja nowotworowa, czerwony – wspomaganie pracy serca, fioletowy – krążenie/długowieczność.
 • Dbaj o nawodnienie – już lekkie odwodnienie może w znacznym stopniu odbić się na naszej wydajności.
 • Dostarczaj tyle „paliwa” ile potrzebuje twój organizm – każdą nadwyżkę skrzętnie odłoży.
 • Nie zapominaj o śniadaniach – to najważniejszy posiłek.

Zasada 3: Trenuj ciężko ale rozważnie.

Wybierz kilka ulubionych aktywności które sprawiają Ci frajdę. Staraj się aby spectrum ruchu było jak największe. Pływaj, biegaj, jeźdź na rowerze, wspinaj się. Bodźcuj swój organizm w różny sposób, aby ciało rozwijało się jak najwszechstronniej. Staraj się ruszać jak najczęściej, ale nie zapominaj o odpoczynku. W przypadku osoby początkującej dobrze trenować 3-4 razy w tygodniu. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania treningowego polecam system 2/3 dni treningowe, 1 dzień odpoczynku biernego lub aktywnego. Należy pamiętać, że zaawansowany ćwiczący jest w stanie trenować bardziej świadomie, przez co paradoksalnie jest mniej elastyczny i gorzej znosi np. częsty progres w treningu siłowym. Progresujmy swój trening, jednak róbmy to powoli i rozważnie. Warto pamiętać, że bez należytego odpoczynku żaden trening nie przyniesie rezultatów. Jeżeli oczekujemy zadowalających efektów, trenując dużo, trzeba zadbać tak samo pilnie o regeneracje i o trening!

Zasada 4: Trenuj siłowo, dbaj o jakość ruchu!

Siła jest podstawową cechą motoryczną wspierającą inne. Silne ciało jest w stanie znieść większe obciążenia, w lepszy sposób podołać trudom życia codziennego. Trenując wzorce ruchowe, które wykorzystujemy na co dzień, sprawiamy że w codziennym funkcjonowaniu nasze ruchy są ekonomiczniejsze. Łatwiej nam będzie posprzątać ogród, umyć auto i wyjść z dzieckiem na spacer, niosąc je na plecach. Ponadto silne mięśnie w dużym stopniu przyczyniają się do prewencji urazów, dzięki czemu będziemy mogli w bezpieczny sposób uprawiać ulubione aktywności sportowe. Odpowiednie nawyki ruchowe jak np. schylanie się po przedmioty z ziemi, należy od nowa sobie wpoić. Często w swojej pracy spotykam się z osobami ,które pomimo zadowalającego poziomu siły relatywnej do masy ciała, narzekają na bolesność np. w odcinku lędźwiowym przy ruchach zgięcia. W takich sytuacjach wystarczy reedukować umiejętność odpowiedniego ruchu zgięcia w biodrach, podnoszenia przedmiotu z ziemi i problem dolegliwości bólowych znika…

683

Tylko u nas!

7 komentarzy na “Pozbądź się brzuszka na zawsze!

 1. natalia
  natalia

  Jeżeli jakaś kobieta ceni sobie dobrą figurkę na lato to powinna o siebie zadbać.Taki brzuszek , niektórzy mają łatwo do zrobienia a niektórzy ciężko. Zależy też od stopnia zaawansowania tłuszczyku. Liczy się determinacja i chęć zmiany. Kobiety z oponkami do boju. Polecam robić kilka brzuszków na noc do spania .

 2. mija mija
 3. kika33
 4. mezza_
 5. beemowska
 6. melkabelka

Dodaj komentarz