Jak przygotować organizm na zajście w ciążę?

lek. Jacek Kostrzewa (ginekolog):

Wbrew pozorom, zajście w ciążę wcale nie jest aż tak łatwym zadaniem. Wiele par stara się o dziecko miesiącami, a nawet latami. Problemy z płodnością, a tym samym z zajściem w ciążę, mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Nierzadko powodem takiego stanu rzeczy są sprawy dość błahe, na które masz ogromny wpływ.

Jeśli czujesz, że to jest właśnie ten moment, jeśli wraz z partnerem postanowiliście postarać się o potomka, koniecznie musisz dowiedzieć się o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, powinnaś mieć świadomość tego, że przed podjęciem prób, należy odpowiednio przygotować organizm do ciąży. Oto kilka cennych wskazówek!

Przygotowania musi poczynić nie tylko kobieta…

Ostatecznie to kobieta zachodzi w ciążę, nosi dziecko pod sercem przez dziewięć miesięcy i rodzi, ale… Nie oznacza to, że tylko ona musi zadbać o siebie przed ciążą i w jej trakcie. Zdrowa przyszła mama to tylko połowa sukcesu. Przyszły tata również musi przygotować swój organizm, aby miał swój wkład w poczęcie w postaci zdrowych, silnych plemników, o imponującej liczbie i ruchliwości.

A zatem, takie podstawy jak: zmiana odżywiania na zdrowsze, odstawienie wszelkiego rodzaju używek, praca nad kondycją fizyczną czy suplementacja konkretnymi witaminami i minerałami to priorytet na najbliższe kilka miesięcy przed zapłodnieniem zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli Twój partner jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy, uświadom go!

Używkom mówimy: NIE!

Nie jest tajemnicą, że zarówno alkohol i papierosy, jak i narkotyki nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie. Niszczą Twój organizm i mogą zaszkodzić dziecku (spowodować poważne wady, a nawet poronienie!), jeśli będziesz po nie sięgać w czasie ciąży. Używki bardzo negatywnie wpływają także na jakość nasienia.

Aktywności fizycznej mówimy: TAK!

Niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną lubisz, warto ją uprawiać. Dzięki niej masz lepsze kondycję i samopoczucie, wzmacniasz swój układ odpornościowy i oczywiście dbasz o smukłą sylwetkę. Idealne zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie (o ile nie ma przeciwwskazań lekarza!) są między innymi.

  • pływanie – relaksuje, odciąża stawy, pomaga w zwalczaniu bólu kręgosłupa, poprawia krążenie,
  • joga – przede wszystkim sprawia, że ciało staje się bardziej elastyczne, a zatem doskonale przygotowuje do porodu,
  • aerobik – ma bardzo wiele zalet, między innymi wzmacnia plecy, poprawia krążenie,
  • ćwiczenia siłowe – zwiększają wytrzymałość mięśni, pozwalają utrzymać prawidłową postawę i wagę. W czasie ciąży oczywiście nie mogą być intensywne i długotrwałe. Warto skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Ćwiczenia doskonale przygotują Twoje ciało do porodu. Jeśli powyższe propozycje nie przypadły Ci do gustu, bo wolisz jeździć na rowerze, biegać czy grać w tenisa, rób to! Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna w przypadku, gdy jeszcze przed ciążą borykasz się z paroma zbędnymi kilogramami.

Pamiętaj o tym, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą znacznie utrudniać zajście w ciążę, a także poważnie zagrozić jej prawidłowemu przebiegowi.

Zdrowe odżywianie to podstawa

Jeśli do tej pory dość często zdarzały Ci się rozmaite grzeszki żywieniowe, musisz uważniej przyjrzeć się swojej diecie. Nie odchudzaj się, ale po prostu zmień styl odżywiania na zdrowszy. Nie musisz całkowicie rezygnować z tego, co lubisz, jednak znacznie ogranicz słodycze, wysoko przetworzoną żywność i wszelkie produkty naszpikowane konserwantami. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj choćby z jednorazowej porady dietetyka, który podpowie Ci, co warto jeść (zwłaszcza w okresie planowania ciąży), a czego należy unikać.

Suplementacja witamin i minerałów

Wiele substancji egzogennych, tj. takich, których ludzki organizm nie jest w stanie syntezować, to substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Należą do nich między innymi witaminy. Jeśli odżywiasz się zdrowo, a Twoje menu jest różnorodne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jesteś narażona na niedobór witamin czy minerałów cennych dla Twojego zdrowia.

Niemniej, kiedy starasz się o dziecko, powinnaś zadbać o dodatkową suplementację. Oczywiście, każdy wybór konsultuj z lekarzem. Prawdziwy „arsenał” dobroczynnych witamin i minerałów stanowi Ferti Lady. Preparat ten polecany jest kobietom, które starają się o potomstwo. Znajdziesz w nim między innymi kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, gdyż zapobiega wrodzonym wadom układu nerwowego. Dawka 400 mcg całkowicie pokrywa Twoje zapotrzebowanie na tę witaminę.

ferti lady

Lepsze wchłanianie kwasu foliowego zapewnia szereg witamin z grupy B (m.in. B6, B12) oraz witamina C, dlatego również nie mogło ich zabraknąć w składzie preparatu. Ponadto, jest on bogaty w selen, cynk, magnez, biotynę, witaminy D i E oraz koenzym Q10.

Odstaw antykoncepcję hormonalną

Nawet jeśli planujesz zajść w ciążę dopiero za kilka miesięcy, już teraz musisz zastąpić antykoncepcję hormonalną jakąś mniej inwazyjną metodą zapobiegania ciąży. Niezwykle ważne jest to, aby Twoja gospodarka hormonalna nie była niczym zaburzana.

Odwiedź lekarza

Poinformuj swojego ginekologa o tym, że niebawem będziesz starać się o dziecko. Przeprowadzi on wówczas szczegółowy wywiad i być może zaleci dodatkowe badania, szczepienia, udzieli Ci niezbędnego wsparcia i wielu cennych wskazówek.

1 116

Tylko u nas!

Dodaj komentarz