Jak przygotować się do treningu w upalne dni? Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa

Upalne dni jednym kojarzą się z czystą przyjemnością, odpoczynkiem i wylegiwaniem na plaży lub nad brzegiem jeziora, ale innym nie przysparzają już takiej radości. I nie chodzi tutaj wyłącznie o osoby starsze, schorowane czy o zatroskanych rodziców małych dzieci. Równie wielki kłopot z upałami mają osoby aktywne, dla których dzień bez treningu na świeżym powietrzu jest dniem straconym. Jak walczyć z upałem w letnie dni? Jak przygotować się do treningu na zewnątrz, aby nie narazić się na odwodnienie, udar oraz inne niebezpieczne dla zdrowa i życia sytuacje? Sprawdź już teraz!

Ćwicz ciało i umysł bezpiecznie

Niezależnie od tego, czy trening to dla Ciebie sposób na dojście do celu, jakim jest utrata wagi, czy też jest po prostu stylem życia, który kochasz, nie możesz robić niczego na siłę, narażając się na niebezpieczeństwo. Jak na pewno wiesz, do każdego treningu trzeba się odpowiednio przygotować. Nie możesz też zapominać o tym, aby po zakończonych ćwiczeniach stopniowo wprowadzić organizm w stan spoczynku. Ponadto elementami, które mają istotny wpływ na przebieg treningu i jego efektywność są m.in. strój i obuwie, miejsce ćwiczeń, pogoda. Żadnej z tych składowych nie możesz lekceważyć.

Aktywność fizyczna w czasie upałów jest szczególnie męcząca i zdecydowanie bardziej obciąża organizm niż ma to miejsce podczas optymalnych warunków pogodowych. W związku z tym musisz bacznie wsłuchiwać się w swój organizm i szybko reagować na każdy niepokojący objaw. Jeżeli czujesz się źle, zwolnij tempo lub przerwij trening. Gdy trenujesz w miejscach osamotnionych, zawsze miej przy sobie telefon, aby w razie konieczności wezwać pomoc. Jakie inne porady na upały musisz wziąć sobie do serca?

Rozsądnie wybieraj porę i miejsce treningu

To jeden z podstawowych czynników ryzyka, na który musisz zwrócić uwagę. W szczególnie upalne dni trenuj wyłącznie wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy słońce przestanie już dawać się we znaki. Bez względu na to, czy biegasz, jeździsz na rowerze, na rolkach lub uprawiasz inną dyscyplinę sportu na zewnątrz, staraj się szukać zacienionych miejsc do ćwiczeń. Z pewnością gdzieś w Twojej okolicy znajdzie się jakiś park, las czy ogród.

Nawadniaj organizm umiejętnie

Obecnie, w dobie wciąż rosnącej świadomości społecznej, chyba każdy wie, że w czasie upałów trzeba pić dużo płynów. Nie każdy natomiast wie, jak nawadniać organizm w sposób umiejętny i bezpieczny. Jak się bowiem okazuje, nieodpowiednie picie wody może zaszkodzić! Przede wszystkim musisz pić regularnie, małymi porcjami. Wypicie dużej ilości płynu na raz wcale nie zaspokoi pragnienia na dłużej, natomiast obciąży organizm i spowoduje szybsze wypłukiwanie cennych składników mineralnych. Podczas treningów w upały warto sięgać nie tylko po wodę, ale także po profesjonalne napoje izotoniczne, które uzupełnią elektrolity.

Zadbaj o odpowiedni strój

Strój do ćwiczeń w upalne dni powinien być przede wszystkim lekki i przewiewny, by chłodzenie ciała poprzez swobodne odprowadzenie potu było jak najbardziej efektywne. Jeśli decydujesz się na szorty i bluzkę bez rękawów, koniecznie zabezpiecz odkryte części ciała kremem przeciwsłonecznym w wysokim filtrem. Nie zapominaj też o ochronie głowy. Wybierz wygodne obuwie i dobrej jakości skarpety sportowe, aby nie doprowadzić do otarć i odcisków.

Nie dasz rady?

Jeśli pomimo wdrożenia w życie wszystkich powyższych wskazówek, trening na zewnątrz jest ponad Twoje siły, poszukaj bezpiecznej alternatywy. Basen, siłownia, klub fitness, a nawet ćwiczenia w domowym zaciszu – wybór należy do Ciebie. Ćwiczenia mają być efektywne, ale przede wszystkim powinny sprawiać Ci satysfakcję. Jeżeli zaś będą przyczyną autentycznej udręki, szybko ich zaniechasz, a tego przecież nie chcesz!

212

Tylko u nas!

 • Fitness

  Jak zapobiegać urazom podczas treningu – krótki przewodnik

  Zobacz jak możesz uniknąć urazów podczas wykonywania treningu.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Grejpfrut – właściwości odżywcze i odchudzające

  Grejpfrut-poznaj jego moc!

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Witaminy i minerały w Twojej codziennej diecie – które są Ci niezbędne?

  Witaminy - sprawdź, które są ci najbardziej potrzebne!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz