
Stres w pracy… Czy coś Ci to mówi? Drżysz na samą myśl o tym, że przed Tobą kolejna zmiana, która na pewno będzie się dłużyć w nieskończoność? Masz niemal całkowitą pewność, że i tym razem nie obejdzie się bez kłopotliwych, nerwowych, nieprzyjemnych sytuacji? Jeśli niemal każdego dnia poddajesz się negatywnym emocjom, musisz czym prędzej dowiedzieć się, jak radzić sobie ze stresem, bowiem… A właśnie, bo co? Dowiedz się czym jest stres i jak z nim walczyć.
Czym jest stres?
Na początek musisz sobie uświadomić, że stres stanowi poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Stres, mówiąc i dużym skrócie i jak najbardziej przejrzyście, to nic innego jak zaburzenie równowagi zarówno psychicznej i fizycznej. Czynników, które wywołują stres, tzw. stresorów, jest całe mnóstwo. Mogą to być zarówno czynniki psychologiczne i fizyczne.
Być może tego nie wiesz, ale istnieją różne rodzaje stresu. Dystres, eustres oraz neustres. Czym się one charakteryzują? Pierwszy z nich to stres negatywny, który sprawia, że nie jesteś w stanie podjąć działania, masz ograniczone możliwości i zaburzoną realną ocenę sytuacji. Z kolei eustres to stres… pozytywny! Tak, istnieje coś takiego jak właśnie pozytywne oblicze stresu. Jest to rodzaj stresu, który motywuje Cię do działania. Ostatni rodzaj, czyli neustres, to stres neutralny. Doświadczając go, nie odczuwasz ani pozytywnych ani negatywnych efektów.
O ile stres o umiarkowanym nasileniu, trwający niezbyt długo, jest w stanie wpłynąć na Ciebie pozytywnie, popchnąć Cię do działania i umożliwić rozwój psychiczny, o tyle już stres intensywny i/lub długotrwały jest wyjątkowo niebezpieczny. Nie bez powodu stres często zwany jest „cichym zabójcą” – powoli, ale konsekwentnie doprowadza Cię do załamania i wyczerpania. Jeśli doświadczasz szczególnie dużego stresu lub też jesteś osobą wyjątkowo wrażliwą, stres może pociągnąć za sobą wiele niebezpiecznych powikłań.
Skutki stresu w pracy
Stres w pracy to rzecz bardzo niebezpieczna. Pozostając pod jego wpływem, łatwo możesz popełnić ogromny błąd. A jak wiesz, na błędy w pracy, niezależnie od tego, czym się zajmujesz, nie możesz sobie pozwolić. Stres ogranicza Twoje możliwości, dlatego pracując pod jego silnym wpływem, zwyczajnie pracujesz o wiele mniej wydajnie.
Najgorsze jest jednak to, że przeżywając ciągły stres w miejscu pracy, szybko możesz zacząć odczuwać jego skutki w postaci zaburzeń nerwicowych oraz depresyjnych. Jeśli dojdzie do tego typu sytuacji, prawdopodobnie nie poradzisz sobie z tym problemem samodzielnie.
Przyczyny stresu w miejscu pracy
Przyczyn jest bardzo wiele. Mogą to być złe relacje ze współpracownikami czy z szefem, zbyt duża ilość obowiązków, która Cię przerasta, zbyt małe wynagrodzenie w porównaniu z zadaniami, jakie są Ci powierzone – są to jedne z częstszych przyczyn. Jeśli jednak uważasz, że atmosfera w miejscu pracy jest jak najbardziej przyjazna, a i wynagrodzenie Cię satysfakcjonuje, zastanów się, czy w ogóle jesteś w dobrym miejscu.
O co chodzi? To, że masz dobrych przyjaciół w miejscu pracy oraz to, że czerpiesz z niej naprawdę duże korzyści finansowe wcale nie oznacza jeszcze, że sama praca daje Ci satysfakcję. Być może tak naprawdę nie czujesz się dobrze na swoim stanowisku i doskwiera Ci fakt, że chcesz, a nie możesz się rozwijać? A może podchodzisz do swojej pracy zbyt ambitnie? Starasz się robić wszystko na 150 procent i ciągle martwisz się o to, że coś może pójść nie tak? Może oczekujesz uznania od przełożonych, a nie dostajesz go wcale lub zbyt mało, aby móc poczuć się osobą ważną i potrzebną?
Jak sobie radzić ze stresem?
Sposoby na stres są doprawdy bardzo różne. Musisz odnaleźć swój własny, bo nikt nie zna Cię lepiej niż właśnie Ty. Zanim jednak zapytasz po raz kolejny o to, jak walczyć ze stresem, spróbuj dotrzeć do źródła problemu. Prawda jest taka, że nawet bowiem najbardziej wymyślne sposoby radzenia sobie ze stresem nie przyniosą trwałych, zadowalających efektów, jeżeli wciąż będziesz się zmagać z czynnikiem stresującym. Na początek więc dokładnie przemyśl, co takiego wciąż stresuje Cię w pracy i spróbuj ten problem rozwiązać.
Radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy nie jest proste, bo musisz skupić się przede wszystkim na powierzonych Ci obowiązkach. Przede wszystkim więc skup się na tym, aby odstresować się przed i po pracy. Zdecydowanie najlepiej antystresowo zadziała to, co po prostu lubisz. Jeśli lubisz czytać, bo w ten sposób kompletnie odrywasz się od problemów dnia codziennego, koniecznie musisz wygospodarować na to czas każdego dnia.
Absolutnie niezastąpiona w walce ze stresem jest aktywność fizyczna. Nawet jeśli do tej pory była Ci obca, spróbuj jej, a przekonasz się, że negatywne emocje uchodzą w czasie szybciej niż myślisz. Możesz biegać, jeździć na rowerze, pływać albo np. zapisać się na jakieś zajęcia grupowe. Przygotuj sobie relaksującą kąpiel, wybierz się na masaż, zorganizuj sobie weekendową wycieczkę, w czasie której choć na chwilę zapomnisz o kłopotach.
Jeżeli stres w pracy naprawdę Cię przerasta, sięgnij po łagodne środki uspokajające, jak ziołowe tabletki, herbatki uspokajające czy suplement diety Stress Control. Oferuje on bogactwo takich składników jak między innymi magnez czy witamina B6, które mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najcenniejszym co masz, zatem masz nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek, aby o nie zadbać. Myślisz, że sobie nie poradzisz? Nie obawiaj się wizyty u psychologa lub psychiatry. Nikt nie będzie Ci przepisywał silnych leków czy zamykał w zakładzie dla obłąkanych… Takie osoby są po to, aby wysłuchać, porozmawiać, podnieść na duchu i podpowiedzieć możliwe drogi rozwiązania Twoich problemów.