Jak skutecznie gasić pragnienie w upalne dni?

Lato w pełni – a co za tym idzie, pełnia możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, „łapania” pięknej opalenizny, szalonych zabaw w wodzie, ale… Lato to także czas piekielnych upałów, które niekoniecznie każdemu przypadają do gustu. Jest to ciężki czas szczególnie dla osób starszych, chorych, a także dla bardzo małych dzieci. Nietrudno o odwodnienie organizmu, które może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Jakie są objawy odwodnienia? Jak radzić sobie z upałem, aby nie doszło do odwodnienia? Podpowiadamy!

Objawy odwodnienia – tych objawów nie możesz bagatelizować!

Nie wolno nam pozwolić na niedobór wody w organizmie, bowiem może on powodować bardzo poważne skutki, ze śmiercią włącznie. Zatrzymanie wody w organizmie i zapewnienie jej stałego, właściwego poziomu jest tak ważne, dlatego że stanowi ona niemal 70 procent masy naszego ciała i wpływa na absolutnie wszystkie procesy w nim zachodzące. Już nawet niewielkie odwodnienie organizmu, rzędu zaledwie 2-4 proc. masy ciała, powoduje znaczące, nieprzyjemne objawy. Musimy też pamiętać, że w przypadku odwodnienia, nawet tego niedużego, może dochodzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Utrata wody na poziomie 2 proc. masy ciała daje takie oznaki odwodnienia jak przede wszystkim bardzo mocne pragnienie. O ile tylko mamy pod ręką odpowiednio dużą ilość płynów (najlepiej wody), możemy stosunkowo szybko nawodnić organizm i zażegnać niebezpieczeństwo. Jeśli ubytek wody jest większy, do 4 proc., dochodzą kolejne objawy odwodnienia organizmu, jak suchość w ustach, zawroty oraz ból głowy, który utrzymuje się dłuższy czas, ogólne osłabienie, ból mięśni, nudności, zaburzenia widzenia, podniesiona temperatura ciała. Początkowo możemy zauważyć, że oddajemy mocz z mniejszą częstotliwością, jego ilość także jest mniejsza, przybiera on ciemniejszą niż zwykle barwę, a ostatecznie może wystąpić bezmocz.

Kiedy ilość wody w organizmie zmniejsza się o ponad 5 proc. masy ciała, dochodzą takie objawy jak parestezja (czucie opaczne) oraz nadmierna senność. Utrata wody rzędu 10 proc. zagraża życiu. Charakterystycznymi objawami na tym etapie są m.in. drgawki, zaburzenia świadomości, delirium, obrzęk języka, utrata przytomności. Jeśli niedobór wody osiągnie blisko 15 proc., wysoce prawdopodobna jest śmierć z odwodnienia. Jak zatem widać, odwodnienie to wyjątkowo niebezpieczny stan, do którego nie powinniśmy dopuścić.

Skuteczne sposoby na upały

Podstawą jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Ale nie kawą, herbatą czy słodkimi napojami z zabójczą ilością konserwantów i sztucznych barwników, a po prostu wodą. Może to być woda mineralna, źródlana, przefiltrowana z kranu – nie ma to większego znaczenia. Ważne, aby była czysta. Błędem jest picie wody jednorazowo w dużych ilościach, raz na jakiś czas. Wodę należy mieć zawsze ze sobą, jeśli wychodzimy, koniecznie zabieramy ze sobą wodę butelkowaną, i pijemy małymi łykami, ale często.

Jeśli z jakiegoś powodu zaczynamy odczuwać przykre skutki odwodnienia, nie ma na co czekać – od razu powinniśmy zadbać o właściwą porcję wody i elektrolitów, aby nie doszło do wspomnianego już zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się taki produkt jak Hydratonic. Jedną saszetkę proszku wystarczy rozpuścić w 200 ml wody. Hydratonic to specjalny płyn nawadniający, który szybko uzupełni braki elektrolitów i sprawi, że poczujemy się lepiej. Zawiera on między innymi chlorek sodu, chlorek potasu i cytrynian sodu, czyli wszystko to, co potrzebne do wyrównania poziomu elektrolitów. Preparat można stosować nie tylko w upały, ale również w przypadku chorób, którym towarzyszą wymioty i biegunka – najczęstsi sprawcy odwodnienia.

Jeśli w pewnej chwili zwykła woda nam nieco zbrzydnie, pragnienie możemy skutecznie gasić np. samodzielnie przygotowanymi lemoniadami – nie tylko z dodatkiem świeżych cytryn, ale innych owoców cytrusowych. Do takiej domowej lemoniady warto dodać kilka świeżych liści mięty, dzięki czemu zapewnimy sobie wspaniałe orzeźwienie.

Tego unikaj w upały!

Z całą pewnością unikajmy jak ognia dań gorących i mocno przyprawionych, które będą wzmagać pragnienie. Jeśli chodzi o napoje, ograniczmy kawę i herbatę, zrezygnujmy z alkoholu i ze wspomnianych sztucznych napojów, które tak naprawdę potęgują pragnienie. Na ile to możliwe, unikajmy wychodzenia z domu w największe upały, szczególnie w godzinach od 12.00 do 16.00. A jeśli już musimy wyjść – obowiązkowo butelka wody, nakrycie głowy i krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem.

Jeśli kochamy słońce i chcemy się opalać, róbmy to z głową – krótkie „sesje opalające”, a później właściwe nawodnienie i odpoczynek w cieniu. Miłośnicy sportu powinni go ograniczyć w upalne dni, bowiem intensywny wysiłek fizyczny sprzyja odwodnieniu. Najlepiej trenować rano lub wieczorami, gdy temperatura na zewnątrz nie jest już „zabójcza”, ale i tak przed, w czasie treningu i po jego zakończeniu należy zadbać o dobre nawodnienie – i tutaj ponownie świetnie sprawdzi się Hydratonic.

204

Tylko u nas!

Dodaj komentarz