Jak utrzymać plażową sylwetkę na wakacjach?

mgr Joanna Palka (trener przygotowania motorycznego):

Przez ostatnie miesiące w pocie czoła pracowaliśmy nad sylwetką. Teraz śmiało możemy założyć krótkie szorty, wyciętą bluzkę, nie obawiając się o wystające boczki. Część z nas niestety tylko w pierwszych dniach urlopu będzie wyglądać świetnie, tylko nielicznym zapewne uda się wrócić z wypoczynku bez zbędnych kilogramów. Jak zatem wypoczywać, aby nie utracić ciężko wypracowanych efektów treningowych?

Wypoczywaj aktywnie!

Po pierwsze duży wpływ na naszą kondycję i sylwetkę będzie miał rodzaj wybranego wypoczynku. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wakacje na kajakach, rowerach lub na uprawianie sportów wodnych – sprawa jest rozwiązana. Jednak, jeżeli padł wybór na plażę, albo camping – cóż… będzie trudniej.

Wakacje są wakacjami i niech nimi zostaną, nie ma sensu się katować, ale jest kilka trików, które pozwolą cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia.

Najlepsze ćwiczenia na utrzymanie plażowej sylwetki

 1. Jednym ze sposobów są poranne przebieżki, mogą być realizowane na czczo. Jak sama nazwa wskazuje są to przebieżki a nie długie treningi. Przyjemnie jest zacząć dzień 20-30-minutowym joggingiem z gimnastyką rozciągającą. Jeżeli nie jesteś wytrenowanym biegaczem możesz podzielić sobie dystans na 10-minutowe odcinki przeplatane wymachami, skłonami czy nawet pompkami i przysiadami. Taki trening pozytywnie nastawi Cię na cały dzień sprawi, że nabierzesz energii, oraz przez to, że będzie wykonywany na czczo spalisz nadmiar kalorii, jeżeli zjadłeś obfitą kolację dzień wcześniej. Najlepiej jak taki trening będziesz wykonywać co drugi dzień. Oczywiście, jeżeli tylko starczy ci czasu i zapału, może być wykonywany nawet codziennie.
 2. Rozsądnym pomysłem jest także wykonywanie treningu interwałowego typu tabata czy HIIT. Pozwala on podkręcić metabolizm, w zależności od intensywności i długości nawet do 48 godzin od czasu wysiłku. Do wykonania takiego treningu potrzebujemy zwykłego zegarka ze stoperem i trochę miejsca. Może on się składać z podskoków, przeskoków ćwiczeń w podporach. Przysiadów, pajacyków. Ważne jest, aby ćwiczenia angażowały jak największą liczbę partii mięśniowych i wykonywane były na maksa. Przykładowo można wykorzystać schemat 30 s pracy na 30 s przerwy x 8-10 serii albo 20 s wysiłku na 10 s przerwy – i tak przez 8 minut. Zakładam, że 20-30 minut dziennie uda Wam się wygospodarować, bo tyle zajmie Wam ten trening razem z rozgrzewką i schłodzeniem.

Trening to kluczowa rzecz, ale pamiętajmy również, aby się nie objadać, uważać na nadmiar wypitego alkoholu i mimo wszystko dbać, aby dieta zawierała jak najwięcej potrzebnych mikroskładników.

508

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Ziołowa recepta na problemy z erekcją

  Koniec problemów z erekcją!

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Bezsenność – epidemia naszych czasów

  Bezsenność - czy Ciebie też dotyczy?

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Pracujesz głosem, często chorujesz na gardło? Nie pozwól się uciszyć!

  Już dziś sprawdź, jak skutecznie możesz zadbać o swoje gardło!

  czytaj więcej

Dodaj komentarz