Jak wrócić do aktywności po długiej przerwie?

mgr Michał Kwietniewski (trener przygotowania motorycznego):

W swojej pracy trenerskiej często mam styczność z osobami, które wznawiają aktywność ruchową po sporej przerwie. Mówiąc o sporej przerwie, mam na myśli okres liczony w latach. Wiele sytuacji życiowych np. narodziny dziecka, zmiana pracy etc., powoduje, że odkładamy pewne rzeczy na bok kosztem bardziej na ten moment istotnych. Jeżeli już nadszedł dzień, w którym decydujemy się wrócić do treningu, polecam zacząć od małych kroków, dzięki czemu w perspektywie dłuższego czasu osiągniemy znacznie lepsze efekty. Jeżeli będziemy chcieli zrobić za dużo od razu, możemy znacznie przeholować i narazić swój organizm na zbyt duże przeciążenia.

Powrót po znacznej przerwie wiąże się z tym, że musimy znów nauczyć i przyzwyczaić swój organizm do nowych ruchów, do obciążania mięśni i przekraczania granicy komfortu, która z czasem lekko się cofa. W tym momencie chciałbym przestrzec przed wyborem intensywnych form aktywności ruchowej, ponieważ zwyczajnie nasz organizm nie będzie w stanie zaadaptować się do tak znacznych obciążeń. Swoje marzenia o pięknej sylwetce w 2 miesiące po 5 letniej przerwie trzeba odsunąć w czasie. Bardzo ciężko nadrobić 5 lat w bezruchu w 2 miesiące harówki do granic możliwości. Toteż tak wysokie obciążenia mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Oprócz potężnych „zakwasów”, niekiedy uniemożliwiających normalne funkcjonowanie, możemy doprowadzić do np. silnego odwodnienia, poważnych uszkodzeń mięśniowych i innych niepożądanych stanów. Jednym słowem: nie warto.

Jakie zatem wybrać aktywności?

  1. Lekkie aktywności usprawniające nasz system krążeniowo-oddechowy tzn. spacery, rower (najlepiej w scenerii leśnej) czy też basen. Świętnie wpływają na zwiększenie życiowej pojemności płuc. Szybciej będziemy usuwali toksyny z naszego organizmu a także usprawnimy nasz metabolizm, dzięki czemu zaczniemy zużywać w większym stopniu tłuszcz w procesach energetycznych. Pierwsze kalorie za nami!
  2. Zajęcia skupiające się na poprawie mobilności i stabilności poszczególnych segmentów ciała np. joga, trening personalny. Ten kluczowy element jest często zaniedbany. Pozycja siedząca w której spędzamy większość część dnia, upośledza prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Zaburzona równowaga w napięciu i rozluźnieniu poszczególnych mięśni skutkuje wadami postawy, a te z kolei przyczyniają się do różnego rodzaju bolesności np. do bólów w dolnym odcinku pleców. Nasze ciało działa w taki sposób, że zawsze jakość ruchu będzie ustępowała ilości np. przy bolącej nodze, żebyśmy mogli chodzić, zaczniemy kuleć.
  3. Dobrze zaplanowany trening siłowy. Odpowiednio dobrana objętość i intensywność treningu jest tu kluczowa. Polecam wcześniej skonsultować swój plan treningowy oraz technikę wykonywania ćwiczeń ze specjalistą. Trening siłowy jest bardzo ważny gdyż oprócz różnicy w napięciach mięśni , część jest zbyt słaba aby mogła utrzymać pozycję wyprostowaną. Bardzo często mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków z biegiem czasu słabną, a to przyczynia się do zaburzeń w postawie ciała. Ponadto trening siłowy równie dobrze pobudza procesy energetyczne i przyspiesza metabolizm. Wysmukla naszą sylwetkę i np. zwiększa produkcję testosteronu u mężczyzn. Oprócz tego siła jest zdolnością motoryczną, która ma wpływ na inne zdolności tj. szybkość, wytrzymałość, moc etc. Toteż ze względów sportowych warto ćwiczyć siłowo.

Reasumując, należy pamiętać o zasadzie małych kroków. Lepiej iść powoli, lecz cały czas do przodu, zwiększając swój potencjał ruchowy i zbliżając się do celu, niż robić „wielkie susy” i zaraz przed osiągnięciem celu nabawić się kontuzji lub innych problemów zdrowotnych. Aktywność ruchowa w rozumieniu rekreacyjnym, ma przynosić nam pozytywny wydźwięk zdrowotny, a nie utrudniać życie codzienne. Trzeba samemu zastanowić się, czy lepiej dążyć do celu dłuższą droga i osiągnąć go na stałe, czy iść na skróty i efekt mieć tylko na chwilę?

2 851

Tylko u nas!

  • Styl życia

    Uzależnienie od opalania – jak w nie nie popaść i cieszyć się zdrową opalenizną?

    Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje zdrowotne uzależnienia od opalania.

    czytaj więcej
  • Ciekawostki

    Witaminy i składniki mineralne niezbędne dla kobiet

    Dostarczasz swojemu ciału wszystkie niezbędne składniki Sprawdź, czy na pewno!

    czytaj więcej
  • Ciekawostki

    Węglowodany – postrach osób na diecie

    Kiedy słyszymy słowo „węglowodany”, od razu przychodzą nam na myśl kostki cukru, ciasteczka oraz inne słodkie przyjemności, które przeszkadzają w uzyskaniu idealnej sylwetki. Węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, co musimy o nich wiedzieć, żeby właściwie wykorzystać je w naszej diecie? Okazuje się, że mamy dostęp do różnych rodzajów węglowodanów – jedne są... Czytaj dalej »

    czytaj więcej

Dodaj komentarz