
Skręcenie kolana, kontuzja barku, urazy stopy i kontuzje śródstopia to częste dolegliwości będące konsekwencjami źle przeprowadzonego treningu lub niefortunnego zbiegu okoliczności. Wbrew pozorom tego typu kontuzje nie dotyczą wyłącznie zawodowych sportowców. Na różnego typu urazy narażony jest każdy, kto podejmuje dowolny rodzaj aktywności fizycznej, bowiem kontuzja na treningu może przydarzyć się wszystkim, bez względu na stopień ich zaangażowania w podejmowany wysiłek. Powstaje zatem pytanie, co jest główną przyczyną kontuzji w sporcie i jakie kroki podjąć, aby zapobiec powstawaniu urazów?
Jak powstają kontuzje?
Kontuzja kolana i inne najczęstsze kontuzje biegaczy, podobnie jak urazy powstałe podczas uprawiania pozostałych dyscyplin sportu, zazwyczaj powstają wskutek źle przeprowadzonej rozgrzewki lub jej braku. Niedostateczne przygotowanie ciała do wysiłku prowadzi do przeciążenia mięśni czy też bardzo bolesnego w skutkach zwichnięcia lub skręcenia stawów. Zbyt krótka rozgrzewka poprzedzająca intensywne ćwiczenia fizyczne, a niekiedy zwykły marsz lub granie w piłkę, również może doprowadzić do powstania bolesnych urazów.
Jeżeli nie przygotujemy odpowiednio mięśni do podjęcia wysiłku, może dojść do naciągnięcia ścięgien, które charakteryzuje się dużą bolesnością. Problem naciągnięcia ścięgien najczęściej dotyka osób, które na co dzień prowadzą siedzący i mało aktywny tryb życia, a na duży wysiłek decydują się raz do roku, na przykład w czasie wakacji. Urazy kolana mogą pojawić się na przykład jako rezultat skoków podczas grania chociażby w piłkę lub zwykłego biegania. W tym przypadku bolesny uraz powstaje w okolicy stawu i wiązadeł. Bardzo częstym urazem jest także skręcenie kostki (naciągnięcie lub rozerwanie torebki stawowej) i kontuzja barku. Poza niewystarczającym rozgrzaniem mięśni, do powstania kontuzji po treningu przyczynia się również niewłaściwa dieta, stres i zmęczenie, czyli te czynniki, które znacznie osłabiają odporność organizmu i zdolność regeneracji komórek.
Zapobieganie kontuzjom
W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, najlepiej wystrzegać się urazów, dobrze przygotowując swoje ciało do planowanego wysiłku. Każdy trening starajmy się poprzedzać długą rozgrzewką składającą się z ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. Każde z nich wykonujmy z wielką starannością, pamiętając o rozgrzaniu wszystkich partii mięśni. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka (nie powinna trwać krócej niż 20 minut) zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji nawet o połowę. Aby nie dopuścić do wystąpienia kontuzji stopy, czyli kontuzji typowych dla biegaczy, warto zaopatrzyć się również w dobre buty do biegania, które zapewnią naszym stopom prawidłowe podparcie, zamortyzują stopy w kontakcie z podłożem i tym samym zagwarantują prawidłowe ułożenie nóg podczas biegu.
Ponieważ kolano to staw szczególnie podatny na kontuzje i ich nawroty, w przypadku wystąpienia urazu kolana warto odpowiednio przygotować się do powrotu do pełnej aktywności fizycznej. W tym celu doskonale sprawdzają się specjalne ćwiczenia po kontuzji kolana, które dzięki zmniejszonej intensywności wspomogą staw w stopniowym powrocie do pełnej sprawności i tym samym zmniejszą ryzyko wystąpienia ponownego urazu. Aby zniwelować ból związany z kontuzjami wywołanymi bieganiem lub inną dyscypliną sportu, należy stosować środki przeciwbólowe oraz specjalne maści na kontuzje zawierające w swoim składzie substancje chłodzące i łagodzące odczucie bólu. Jednym z takich środków jest Arthroblock firmy Olimp Laboratories, który dba o prawidłowe funkcjonowanie stawów.
W przypadku bólu barku po treningu świetnie sprawdzą się chłodne kompresy przynoszące natychmiastowe uczucie ulgi. Każdy uraz pojawiający się po treningu, który jest bolesny i związany z wystąpieniem obrzęku, wymaga konsultacji lekarskiej. Dzięki temu można szybko ustalić jak poważna jest kontuzja i jeśli trzeba, wdrożyć odpowiednie metody leczenia.