
Uniwersalna, dostępna w każdym momencie i rozwijająca – taka właśnie jest joga, błędnie kojarzona przez wiele osób z ortodoksyjnym buddyzmem i koniecznością zaangażowania religijnego, obligatoryjnego dla jej praktykowania. W rzeczywistości jogę może ćwiczyć każdy, niezależnie od wieku, stylu życia czy wiary. Jest to doskonała ścieżka samorozwoju, daleka jednak od narzucania konkretnych wierzeń czy światopoglądu. Joga jest swoistym treningiem ciała oraz umysłu. Na czym zatem polega jej specyfika i dlaczego warto zacząć ćwiczyć?
Czym jest joga?
Ogólnie jogę można zdefiniować jako złożony system samodoskonalenia i rozwoju osobistego. Podstawowym znaczeniem jogi jest ujarzmienie, rozumiane w sensie opanowania – w aspekcie umysłowym oraz fizycznym. Joga jest również ścieżką, prowadzącą do wyznaczonych celów – stąd właśnie często utożsamiana jest z samodyscypliną, koncentrującą się na codziennym, sumiennym realizowaniu zaplanowanych ćwiczeń.
Ćwiczenia zawarte w systemie jogi nazywane są asanami – to konkretne pozycje, których wpływ na ciało osoby praktykującej jest sprecyzowany. Istnieją asany, dedykowane osobom początkującym, jak i pozycje, które są stosunkowo trudne do wykonania, dlatego realizowane są najczęściej przez osoby zaawansowane w jodze. Joga obejmuje pozycje rozciągające, wzmacniające i oczyszczające, a więc niwelujące napięcie i odprężające. Stworzono także określone sekwencje asan, kreujące złożone systemy treningowe.
Przykładem może być popularne ćwiczenie, nazywane „Powitaniem Słońca”. W tej sekwencji wykonuje się kolejno określone asany, których celem jest wprowadzenie do dalszych ćwiczeń. Często „Powitanie Słońca” wykonywane jest rano, jako sposób na rozbudzenie i przygotowanie ciała do wyzwań nadchodzącego dnia.
Specyfika jogi – jak ćwiczyć?
Wiele osób, które nigdy nie próbowały jogi obawia się, że poszczególne asany przerosną ich możliwości – z perspektywy obserwatora pozycje w jodze rzeczywiście wyglądają na trudne i wymagające minimalnego rozciągnięcia ciała. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego! Jogę może ćwiczyć każdy, a zakres ćwiczeń z łatwością można zoptymalizować do indywidualnych możliwości danej osoby. Co ważne – asany wykonywane regularnie dają zaskakująco szybkie efekty. Pozycja, która początkowo sprawia trudność, po kilku sesjach jogi może okazać się prosta. Rezultaty są również dobrze zauważalne, co sprzyja utrzymaniu motywacji do ćwiczeń. Ciało rozciąga się widocznie i pozwala na stopniowe podnoszenie poziomu trudności oraz wdrażanie bardziej zaawansowanych asan.
- Chcąc ćwiczyć jogę bezpiecznie i z satysfakcją, nie warto narzucać sobie zbyt wysokich wymagań. Istnieje kilka asan, dedykowanych początkującym – najlepiej skorzystać z nich, wdrażając je podczas treningów, które powinny odbywać się codziennie przez kilka tygodni. Stopniowo można dołączać do nich kolejne pozycje lub eliminować proste asany i zastępować je trudniejszymi.
- Jogę można ćwiczyć w zaciszu własnego domu, jak i zapisać się na specjalny kurs, gdzie sesje odbywają się pod okiem profesjonalnych trenerów.
- Podczas ćwiczeń ważny jest wygodny, niekrępujący ruchów strój i odpowiednia ilość miejsca na podłodze.
- Warto postarać się, aby sesje jogi odbywały się w ciszy i spokojnej przestrzeni – joga nie jest bowiem wyłącznie treningiem fizycznym, wymaga również skupienia i wyciszenia.
- Pozycje wykonuje się z dbałością o zachowanie równowagi umysłu i oddechu, dlatego – szczególnie na początku praktykowania – niewskazane są drażniące bodźce zewnętrzne.
Jakie korzyści płyną z ćwiczenia jogi?
Joga pomaga osiągnąć harmonię wewnętrzną, gdyż wymaga współgrania oddechu, wykonywanych ruchów oraz skupienia. Bez wątpienia uczy ona systematyczności, rozwija poczucie obowiązku i pozwala osiągnąć optymalną formę fizyczną w szybki sposób. Rozciąga ciało i pomaga zniwelować fizyczne dolegliwości – doskonale sprawdza się na problemy z kręgosłupem.