Kalkulatory żywieniowe – czy warto z nich korzystać?

Zdrowe odżywanie i wszystko, co z nim związane, to temat wciąż aktualny, budzący duże zainteresowanie zarówno wśród tych, którzy dążą do prowadzenia zdrowego stylu życia, jak i tych, którzy im w tym pomagają. Do tej grupy należą trenerzy i dietetycy, wprost prześcigający się w opracowywaniu mniej lub bardziej skutecznych metod na redukcję masy ciała. Jednym z ich dzieł są kalkulatory żywieniowe (kalkulator kalorii, kalkulator wartości odżywczych itp.), które pomagają obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu i na jego podstawie przygotować prawidłowy jadłospis. Jakie funkcje pełnią kalkulatory dietetyczne i czy warto z nich korzystać?

Przelicznik kalorii bez tajemnic

Wypracowanie nawyku zdrowego odżywiania dla wielu osób jest trudnym zadaniem, w realizacji którego często niezbędna okazuje się pomoc dietetyka. Jednak istnieje również spora grupa tych, którzy choć marzą o smukłej sylwetce, ale z różnych przyczyn (wewnętrzne bariery, finanse) rezygnują z porad dietetycznych, szukając własnych sposobów na realizację wyznaczonych celów. To właśnie z myślą o nich powstały specjalne programy do przeliczania kalorii, które zazwyczaj występują w formie łatwych w obsłudze kalkulatorów kaloryczności. Korzystanie z nich jest zaskakująco proste i nie wymaga dużej ilości czasu. Z ich pomocą w zaledwie kilka sekund możemy sprawdzić, ile kalorii w postaci kolejnych posiłków właśnie zjedliśmy lub zamierzamy zjeść.

Jak przeliczać kalorie? W zależności od rodzaju przelicznika kalorycznego (przelicznik kalorii w potrawach, przelicznik kalorii w produktach) wpisujemy do niego kolejne dania lub ich poszczególne składniki i otrzymujemy gotowe zestawienie kaloryczności wszystkich spożytych przez nas potraw. Rozszerzoną wersją tego typu przeliczników są kalkulatory składników odżywczych, określane również jako przeliczniki wartości odżywczych. Kalkulator kalorii i wartości odżywczych, zgodnie ze swoją nazwą, pozwala nam ustalić nie tylko ilość spożytych kalorii, ale także zawartość odżywczą produktów i potraw. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy nasze posiłki dostarczają wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zanim przystąpimy do analizy zawartości energetycznej i odżywczej poszczególnych produktów spożywczych, warto ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu. Do tego celu możemy posłużyć się specjalnymi kalkulatorami zapotrzebowania kalorycznego, które na podstawie udostępnionych przez nas danych (wiek, płeć, waga, wzrost, rodzaj prowadzonego trybu życia) pozwalają obliczyć dzienną wartość energetyczną optymalną dla naszego organizmu. Kalkulator zapotrzebowania na kalorie umożliwia dokonanie realnej oceny potrzeb organizmu i opracowanie zgodnie z nimi codziennego jadłospisu.

Ciekawą formę kalkulatora żywieniowego stanowi kalkulator spalania kalorii, za pośrednictwem którego możemy obliczyć, jakie czynności, wykonywane w jakim czasie pomogą nam pozbyć się zbędnych kalorii i tym samym nie dopuścić do zwiększenia masy ciała. Tego rodzaju przeliczniki to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którym zależy przede wszystkim na utrzymaniu prawidłowej wagi.

Warto czy nie warto?

Zdania na temat zalet i funkcjonalności kalkulatorów żywieniowych są podzielone. Jedni uważają, że ich rola w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych jest ogromna i trudna do przecenienia. Inni natomiast zarzucają im schematyzm i opieranie się wyłącznie na surowych obliczeniach, które nie uwzględniają chociażby tempa przemiany materii, które jest indywidualne dla każdego człowieka. Z całą pewnością kalkulatory żywieniowe zapewniają poczucie większej kontroli nad spożywanymi posiłkami i ułatwiają komponowanie jadłospisu. Warto jednak pamiętać, że nawet najdoskonalsze wyliczenia nie zastąpią zdrowego rozsądku, który powinien być absolutną podstawą zdrowego trybu życia.

408

Tylko u nas!

Dodaj komentarz