Konsekwencje otyłości – dlaczego warto walczyć o swoje ciało?

W przeciągu kilku ostatnich lat możemy zauważyć powolne ustępowanie mody na szczupłą sylwetkę. Mody, która panowała nieprzerwanie przez praktycznie cały XX wiek i przez pierwszą dekadę XXI wieku. Teraz zaczyna się promować modelki XXL i, choć akceptacja swojego wyglądu ma fundamentalne znaczenie dla naszego samopoczucia, to musimy sobie uświadomić, że szczupła sylwetka to nie tylko wybór estetyczny. Jest to przede wszystkim kwestia naszego zdrowia.

Otyłość i nadwaga niosą za sobą szereg konsekwencji zdrowotnych. Pierwsza, teoretycznie najłatwiejsza do zmiany to nasze samopoczucie spowodowane brakiem akceptacji takiego wyglądu ciała. Nie każdy potrafi pokochać każdy zbędny centymetr i kilogram siebie, a brak samoakceptacji może prowadzić do obniżenia nastroju, a w konsekwencji nawet do depresji.

Każda osoba borykająca się ze zbędnymi kilogramami zna na pamięć powtarzające się jak mantra ostrzeżenia lekarzy: nadwaga może prowadzić do cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Wszystko to to poważne jednostki chorobowe, niosące za sobą znane konsekwencje: podwyższone ryzyko zawału serca czy wszystkie skutki cukrzycy (która w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do ślepoty i stopy cukrzycowej, a w efekcie do amputacji).

Otyłość a gospodarka hormonalna

Tkanka tłuszczowa to nie tylko zbędny balast, to aktywna część organizmu, która wytwarza hormony. Jej nadmiar produkuje zbyt duże w stosunku do zapotrzebowania ilości hormonów. Nadmiar estrogenu może prowadzić do bezpłodności i może zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre postaci nowotworów. Nadmiar tkanki tłuszczowej może też ułatwiać… odkładanie się tkanki tłuszczowej. W takim przypadku bardzo trudno jest zrzucić wagę stosując samą dietę, warto wtedy sięgnąć po suplement diety, który nam pomoże w tym trudnym wyzwaniu. Jednym z lepszych preparatów dostępnych na rynku i mogących wspomagać leczenie otyłości jest Therm Line Fast firmy Olimp Labolatories, który dzięki swoim aktywnym składnikom ułatwi spalanie tkanki tłuszczowej i ograniczy zatrzymywanie wody w organizmie, nadmiar której może powodować cellulit i nieprzyjemne uczucie opuchnięcia.

Ale nawet kiedy nie występują jeszcze skutki uboczne związane z otyłością, warto walczyć o swoją sylwetkę. Każdy zbędny kilogram utrudnia nam dobiegnięcie do autobusu bez zadyszki, czy wejście na czwarte piętro. Po przejściu na dietę będziemy dziękować sobie za każdym razem kiedy zepsuje się winda.

Każdy nadmiarowy kilogram dodatkowo obciąża stawy. Dlatego też osoby borykające się z otyłością nie powinny opierać całego swojego odchudzania na intensywnym wysiłku fizycznym, bo niestety może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Także z tego względu należy wziąć pod uwagę preparaty przyspieszające odchudzanie takie jak Therm Line Fast. One ułatwią nam schudnięcie do takiego etapu, w którym wysiłek fizyczny nie będzie już obciążony tak wysokim ryzykiem uszkodzenia stawów.

Pomniejsze konsekwencje otyłości

W kontekście otyłości najmniej się chyba mówi o drobnych problemach, które mogą być bardzo męczące, wstydliwe czy krępujące. Rozstępy pojawiające się na całym ciele niejedną już otyłą osobę zmusiły do zakrywania praktycznie całego ciała przez cały rok. Jest to męczące zwłaszcza latem, ponieważ otyłość może prowadzić też do nadmiernej potliwości. Koszmarem i męczarnią mogą też stać się przyjemne czynności takie jak zakupy. Większość sklepów oferuje odzież nie większą niż rozmiar 42, a kolekcje dostępne dla ludzi o pełniejszych kształtach są po prostu brzydkie.

Mimo świadomości tych wszystkich zagrożeń i niedogodności wiele osób twierdzi, że akceptuje siebie w każdej postaci. Ale czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie? Walkę o siebie, o lepsze samopoczucie i lepsze zdrowie można zacząć już dziś. Nasze ciało na to czeka!

901

Tylko u nas!

Dodaj komentarz