
Macierzyństwo to wspaniały okres w życiu kobiety. Ale pamiętajmy o tym, że kobieta ma prawo sama zdecydować, kiedy chce zostać mamą. Może również podjąć decyzję, że nie chce mieć potomstwa i należy to uszanować. Dlatego dostępnych jest obecnie wiele sposobów zabezpieczania się przed ciążą. Najpopularniejszym z nich są zdecydowanie tabletki antykoncepcyjne.
Kompendium wiedzy o tabletkach
Co warto wiedzieć na temat tabletek antykoncepcyjnych? Tabletki antykoncepcyjne to rodzaj antykoncepcji hormonalnej sztucznej. Sztucznej dlatego, że doprowadzają do zapobiegania ciąży na skutek ingerencji w procesy zachodzące w organizmie. Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Wszystko zależy od tego, o jakich tabletkach mowa. Jednak antykoncepcja hormonalna ma kilka podstawowych zadań. Zaliczamy do nich zatrzymanie owulacji – organizm jest przez sztuczne hormony żeńskie wprowadzany w błąd, aby do owulacji już doszło, więc jajeczko nie zostaje uwolnione.
Innym aspektem działania antykoncepcji hormonalnej jest chociażby zagęszczanie śluzu przy wejściu do szyjki macicy. Dzięki temu tworzona jest swoista blokada dla plemników, aby miały znacznie utrudniony dostęp. Jeszcze innym sposobem ochrony przed nieplanowaną ciążą jest zmiana struktury endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Sztuczne hormony żeńskie sprawiają bowiem, że zmienia się ona w taki sposób, aby uniemożliwić implantację zarodka, który nie mając możliwości zagnieżdżenia się, obumiera.
Jak brać tabletki antykoncepcyjne?
Najważniejsze, aby je stosować regularnie. W przypadku tych, które są dwuskładnikowe, proces ten wygląda w następujący sposób – przez 21 dni bierze się tabletki antykoncepcyjne, począwszy od pierwszego dnia okresu, a następnie robi się tygodniową przerwę, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. Co również warto wiedzieć, można nie robić przerwy, aby krwawienie nie wystąpiło w niesprzyjających nam okolicznościach, jak chociażby wesele czy upragnione wakacje.
Dla kogo najlepsze?
Z pewnością taki rodzaj zabezpieczenia przed ciążą idealnie nadaje się dla pań, które nie planują jeszcze macierzyństwa i które prowadzą aktywne życie seksualne. To również metoda dla tych kobiet, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek – odpowiednia antykoncepcja hormonalna jest w stanie sobie z tym poradzić.
Czego można się spodziewać?
Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych mogą być różne. U niektórych kobiet powodują one przybieranie na wadze, u innych obniżają libido i sprawiają, że zanika praktycznie całkiem popęd seksualny. U jeszcze innych kobiet może występować bolesność i tkliwość piersi. Często kobiety skarżą się również na wahania nastroju związane z przyjmowaniem doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Aczkolwiek problem ten nie powinien się pojawić, jeśli tabletki zostaną odpowiednio dobrane przez ginekologa, który przed wypisaniem stosownej recepty, powinien przeprowadzić specjalny test hormonalny, aby dobrać poziom hormonów idealnie do danego kobiecego organizmu.
Jak uniknąć skutków ubocznych?
Na szczęście, jest sposób na to, aby uniknąć skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych. Stworzone zostały w tym celu specjalne preparaty, które pomagają kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Jednym z nich jest Femi Protect. Są to doustne tabletki, które bazują na naturalnych składnikach, takich jak skrzyp polny, żeń-szeń czy karczoch. Regularne przyjmowanie ich wraz z antykoncepcją sprawi, że znikają wahania nastroju, poprawi się metabolizm, znikają problemy ze skórą, unormuje się również waga.
Femi Protect warto stosować jako suplement codziennej diety, aby móc się cieszyć skutecznością tabletek antykoncepcyjnych bez żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jeśli natomiast skutki uboczne są bardzo dokuczliwe i nie można ich w żaden sposób złagodzić, warto wybrać się do lekarza, bo być może konieczne będzie dobranie innych tabletek lub nawet zupełnie innego rodzaju antykoncepcji.