Kreatyna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Kreatyna to jeden z najlepiej rozpoznawalnych suplementów diety, a przy tym najbardziej skuteczny. Stosowana jest zarówno przez profesjonalnych sportowców jak i tych, którzy sportem zajmują się amatorsko. Pomaga zwiększyć masę mięśni, a także spalić tkankę tłuszczową. Suplementy diety z kreatyną cieszą się w związku z tym dużą popularnością. Co jeszcze warto wiedzieć o kreatynie?

Kilka faktów o kreatynie

Kreatyna na masę, ze względu na swoją skuteczność, wykorzystywana była w sporcie od połowy XX wieku, zaś
szczególnie od lat 90-tych jej popularność w tej dziedzinie stale wzrasta. Jej najważniejszym zadaniem jest zgromadzenie w tkance mięśniowej bardzo dużych pokładów energii, która może zostać w każdej chwili uwolniona. Im zawartość kreatyny w tkance mięśniowej jest większa, tym więcej nagromadzonej energii nadaje się do wykorzystania podczas treningu.

Kreatyna jest związkiem organicznym, który aż w 95% składa się dokładnie z takich samych fragmentów białka, jakie naturalnie występują w mięśniach człowieka. Pozostałe 5% kreatyny w ciele człowieka zawarte jest w niewielkich ilościach w mózgu, nerkach, jądrach oraz wątrobie. Białko kreatyna doskonale pozwala zwiększyć zdolność do intensywnego wysiłku fizycznego przez osobę, która je przyjmuje jako odżywki i suplementy. Co więcej, jej stosowanie pomaga także w dużo szybszej regeneracji mięśni pomiędzy treningami, dzięki czemu można zwiększać częstotliwość wykonywanych ćwiczeń i uzyskiwać tym samym lepsze efekty treningowe.

Ponadto, dobra kreatyna pomaga zwiększyć przyrost mięśni bez zwiększenia poziomu tkanki tłuszczowej, a także wspomóc spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej bez spalania mięśni, co jest cechą szczególnie pożądaną w procesie odchudzania. Jej zastosowanie w walce ze zbędnymi kilogramami oczywiście powinno zostać wsparte zbilansowaną dietą oraz odpowiednio opracowanymi ćwiczeniami fizycznymi.

Kreatyna – działanie

Odżywki, suplementy diety z kreatyną oprócz wspomnianej budowy mięśni, pomagają również zwiększyć ich siłę i poprawić wydolność treningową. Poza tym, stosowane są nie tylko w diecie budującej tkankę mięśniową, ale bywają wykorzystywane z diecie odchudzającej ze względu na właściwości pozwalające na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Kreatyna ze względu na swoje organiczne pochodzenie, jest bardzo dobrze przyswajana przez organizm i pomaga ograniczać uszkodzenia mięśni w czasie ciężkich treningów.

Ponadto, doskonale ochrania komórki mózgowe, poprawiając pamięć i koncentrację. Jest w pełni bezpieczna dla osób zmagających się z problemem cukrzycy. Przyjmowana zgodnie z zaleceniami, jest bezpieczna dla organizmu i nie wywołuje skutków ubocznych. Unikać jej stosowania powinny wyłącznie osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub choroby nerek.

Kreatyna – dawkowanie i stosowanie

Obecnie na rynku znaleźć można całe mnóstwo różnych preparatów zawierających kreatynę. Dostępna jest kreatyna w kapsułkach lub w formie sproszkowanej. Warto jednak przed zakupem wybranego produktu przyjrzeć się dokładnie temu, co zawiera. Najlepsza kreatyna na rynku to ta, która charakteryzuje się wysoką jakością składników. Dobre preparaty kreatynowe stosowane w celu redukcji tkanki tłuszczowej powinny dodatkowo zawierać inne substancje wspierające ten proces. Należą do nich między innymi chrom, kofeina, czy też ketony malinowe.

Dobrze, jeśli preparat z kreatyną dodatkowo będzie wzbogacony antyoksydantami i detoksykantami (np. ekstraktem z zielonej herbaty i kwasem hialuronowym) poprawiającymi wygląd skóry, włosów i paznokci narażonych na osłabienie w procesie odchudzania i wzmożonego wysiłku. W przypadku tego typu suplementów zalecana jest zazwyczaj dawka około 1 do 2 porcji tuż przed planowanym treningiem. Należy pamiętać, że najwięcej przyjmowanej kreatyny zostaje zmagazynowanych w mięśniach w pierwszych trzech dniach jej stosowania i właśnie wtedy jej dawka powinna być największa.

1 268

Tylko u nas!

Dodaj komentarz