
Z czym kojarzy się nam taki organiczny związek chemiczny jak kwas foliowy? Oczywiście, przede wszystkim z preparatem, który kobiety przyjmują obowiązkowo, będąc w ciąży. Skojarzenie to jest jak najbardziej trafne, jednak dużym błędem jest myślenie, że potrzebny jest on wyłącznie przyszłym mamom i tylko w okresie ciąży. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Co to jest kwas foliowy i gdzie go szukać?
Popularny kwas foliowy to witamina B9. Można również spotkać się z taką nazwą jak kwas pteroilomonoglutaminowy. Jak zostało już nadmienione, jest on organicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy witamin B.
Nazwa kwasu foliowego pochodzi od łac. słowa folium, co oznacza dosłownie liść. Jest to nazwa bardzo trafiona, bowiem duże ilości kwasu foliowego znajdują się właśnie w warzywach liściastych. Bogatym jego źródłem jest szpinak, powszechnie uważany za doskonałe źródło żelaza, ale to akurat nie do końca jest prawdą. Kwasu foliowego można szukać także w kapuście, sałacie, kalafiorze, brokule. W mniejszych ilościach znajduje się on także między innymi w bananach, burakach, pomidorach, żółtku jaj czy orzechach. Ciekawostką jest, iż w licznych krajach, w celu uniknięcia niedoboru kwasu foliowego, wzbogaca się nim chleb.
Kwas foliowy – działanie
Kwas foliowy ma na celu zapobiegać uszkodzeniom cewy nerwowej u płodu, dlatego też jest on niezbędny kobietom w ciąży. Niemniej, kwas foliowy dla mężczyzn ma tak samo duże znaczenie. Ma on między innymi pozytywny wpływ na mózg oraz cały układ nerwowy. W przypadku jego odpowiedniego poziomu w organizmie, mamy dobre samopoczucie. Witamina B9 ma swój udział między innymi w poprawnym funkcjonowaniu żołądka, wątroby czy jelit, a także w tworzeniu soku żołądkowego. Wracając zaś do kwestii dzieci, kwas foliowy pozytywnie wpływa między innymi na rozwój oraz wagę noworodków, reguluje podział komórek, wspomaga zachowanie materiału genetycznego.
Niedobór kwasu foliowego – konsekwencje
Niedobór kwasu foliowego niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Po pierwsze brak kwasu foliowego skutkuje zahamowaniem wzrostu u dzieci i młodzieży. Hamuje wzrost i odbudowę komórek w organizmie, niekorzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, powoduje drażliwość, stany lękowe i niepokój, ogólne zmęczenie, a jednocześnie bezsenność. Niedobór witaminy B9 wiąże się także z zaburzeniami trawienia, może być przyczyną kołatania serca, częstych bólów głowy czy stanów zapalnych języka i błony śluzowej warg.
Nadmiar kwasu foliowego – konsekwencje
Nadmiar kwasu foliowego również może niekorzystnie wpływać na zdrowie, dlatego też ogromnie ważne jest zachowanie równowagi. Nadmiar objawia się najczęściej zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, rozdrażnieniem, reakcjami alergicznymi takimi jak swędzenie czy wysypka. Znacznie mniej prawdopodobne jest wystąpienie takiego objawu nadmiaru kwasu foliowego jak skurcz oskrzeli.
Kwas foliowy nie tylko dla kobiet w ciąży
Jak zostało już wyżej nadmienione, kwas foliowy przyjmować powinny nie tylko kobiety w ciąży. Przyjmowanie kwasu foliowego zaleca się już na co najmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, ale tylko kobietom, bowiem również mężczyznom. Niedobór kwasu foliowego u mężczyzn może powodować obniżenie płodności, a także gorszą genetycznie jakość nasienia, co z kolei może doprowadzić do spłodzenia dziecka z zaburzeniami rozwojowymi. Kobiety powinny przyjmować kwas foliowy do 12 tygodnia ciąży. Kwas foliowy 400 mg Firmy Olimp Labolatories to zdecydowanie najlepszy wybór dla przyszłych mam i ojców. Właśnie taka dawka zalecana jest przez Zespół Ekspertów Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
W trosce o odpowiednie wchłanianie kwasu foliowego przez organizm, warto zaopatrzać się w odpowiednie ilości między innymi witamin C, B6, B12, które owo wchłanianie znacznie ułatwianą. Warto również wiedzieć, iż niekorzystny wpływ na wchłanianie kwasu foliowego mają środki antykoncepcyjne, alkohol czy wysoka temperatura.