
Magnez nazywa się często pierwiastkiem życia. Ten pierwiastek odpowiada za tak wiele istotnych funkcji naszego organizmu, że ta nazwa nie jest ani trochę przesadzona. Odpowiada za działanie kilku układów, m.in. sercowo-naczyniowego, nerwowego, mięśniowego, kostnego czy immunologicznego. Pierwszy spośród wszystkich minerałów pod względem ważności powinien być dostarczany w odpowiednich ilościach i w formie jak najłatwiejszej do przyswojenia. Oto kilka istotnych informacji na jego temat i wskazówek, jak go przyjmować, by działał efektywnie.
Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z ogromnej wartości magnezu i kupują go w ogromnych ilościach. Często kierują się przy tym obiegowymi opiniami, ale w tym przypadku nie ma w tym niczego szkodliwego. Co bardziej ciekawscy, z literatury źródłowej (której jest ogrom) mogą dowiedzieć się, ze ten pierwiastek jest czwartym, pod względem ilości, kationem w ciele człowieka. 3,5-kilogramowe niemowlę ma w sobie 760 mg magnezu. Przeciętnej wagi dorosły ma go w sobie 30 gram. Proporcje pokazują, że wraz z upływem czasu ilość magnezu w naszym organizmie spada, a wciąż jest on niezbędny w wielu reakcjach w nim zachodzących. Zależy od niego m.in. działanie układu sercowo-naczyniowego, systemu nerwowego i immunologicznego, a także mięśni i kości. Magnez pomaga nam walczyć ze zgubnymi skutkami stresu, podczas którego we krwi pojawia się adrenalina i noradrenalina (hormony stresu), które zabierają z tkanek miękkich ten cenny pierwiastek i kierują go do osocza. Konieczne jest w takich przypadkach uzupełnienie magnezu co wyhamuje wydzielanie hormonów stresu. Magnez blokuje też zbyt częste skurcze włókien mięśniowych, poprawia pracę serca i całego systemu sercowo-naczyniowego. Jest niezbędny przy odpowiednim krzepnięciu krwi, syntezie cholesterolu i utrzymywaniu dobrego ciśnienia krwi.
Problemy z przyswajaniem
Przy tym wszystkim magnez dość słabo się przyswaja. Z całej dostarczonej porcji, nasz organizm wchłonie średnio tylko 30 proc. Przy tym najlepiej przyswaja się ten naturalnego pochodzenia (najlepiej z mleka matki, następnie z mleka zwierzęcego). Spośród magnezowych suplementów diety najlepiej sprawdza się chelat aminokwasowy Albion. W dużej mierze jednak magnez w postaci tabletek jest słabo efektywny, ponieważ mają one postać związków nieorganicznych. Duża część pierwiastka zawartego w takiej pigułce zostanie wydalona przez nasz organizm, dlatego samo łykanie tabletek nic nam nie da.
Oprócz tego, że magnez sam w sobie nie jest łatwo wchłanialny, są jeszcze czynniki, które dodatkowo utrudniają ten proces. Naszemu organizmowi przeszkadza w tym np. zbyt duże spożycie błonnika, fosforu (prowadzono odrębne badania na ten temat) i wapnia, nadmierne ilości soli, szczawianów, alkoholu oraz niektórych antybiotyków.
Wskazówka
W jaki sposób można zwiększyć efektywność wchłaniania magnezu? Bardzo sprzyjająca w procesie wchłaniania magnezu jest witamina B6. Podnosi ona stężenie tego pierwiastka w osoczu krwi i sprawia, że mniej go wydalamy wraz z moczem. Ta sama witamina do spółki z bohaterem tego tekstu bierze udział w syntezie białek i odpowiada za prawidłowy przebieg wielu reakcji fizjologicznych, udowodniono synergię jej działań. Dlatego najlepiej przyjmować magnez i witaminę B6 zawsze w duecie. Bez problemu można kupić w aptekach suplementy łączące magnez ze sprzyjającą mu witaminą.
Nie wiem czy potrafiłbym być na takiej diecie. Nie lubie nawet susi a ma w sobie surową rybę. W takim razie nie sprawdzę czy zdrowe czy nie ale jak oBK poleca to warto spróbować, może ktoś się wypowie na temat takiej diety?