
Jednym z kluczowych dla funkcjonowania ludzkiego organizmu makroelementów jest magnez. Do prawidłowej absorpcji tego „pierwiastka życia” niezbędna jest prawidłowa dieta. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, co i w jakich ilościach jeść, by Twój organizm skutecznie przyswajał magnez.
Magnez odpowiada za utrzymywanie równowagi w organizmie człowieka. To ten składnik aktywuje 300 ważnych reakcji z udziałem enzymów. Odpowiada za wzrost, prawidłową pracę serca i kondycję pozostałych mięśni, buduje kości oraz zęby, zmniejsza napięcie nerwowe i wpływa korzystnie na koncentrację i pamięć. Kolejną pozytywną cechą magnezu jest to, że składniki, w których zawiera się pierwiastek są niezwykle smaczne. Zaliczają się do nich kasze, ciemne pieczywo, orzechy oraz kakao. Skoro magnez zawiera się w takich przysmakach, to właściwie dlaczego jego niedobory są tak powszechne? Ten artykuł powinien stanowić odpowiedź na to pytanie.
Kłopoty z przyswajaniem magnezu
Bardzo istotne jest dostarczanie odpowiednich ilości magnezu w codziennej diecie. Tymczasem badania pokazują, że spożywanie składników zawierających ten ważny pierwiastek, zastraszająco maleje. Dodatkowo mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że są rodzaje pożywienia, które pomagają magnezowi się wchłaniać. Nie wystarczy więc spożywać odpowiednie ilości magnezu, trzeba również przyswajać składniki, które wspomagają jego absorpcję. Sprzyjają temu m.in. odpowiednio dobrane dawki magnezu i dobra jakość żywności, z jaką go dostarczamy. Nie bez znaczenia jest też forma chemiczna magnezu i obecność innych pierwiastków w naszej diecie. Co bardzo istotne, są takie składniki naszego codziennego pożywienia, które mogą zahamować wchłanianie magnezu. Są to substancje antyodżywcze. Wśród nich wyróżniamy takie, które naturalnie występują w produktach roślinnych i zwierzęcych, związki toksyczne, substancje przedostające się do jedzenia w trakcie procesów technologicznych, ulepszacze dodawane do produktów.
Kwas fitynowy – nieprzepuszczalna blokada
Jeśli chodzi o składniki, które hamują absorpcję magnezu i naturalnie występują w jedzeniu, należy wymienić kwas fitynowy, który jest obecny w prawie wszystkich komórkach roślinnych, szczególnie w zbożach, roślinach strączkowych, oleistych, mące razowej i otrębach. W związku z tym dietetycy nie zalecają przyjmowania zbyt dużej ilości produktów z pełnego przemiału w codziennej diecie. Badania pokazują, że kwas fitynowy i jego izomery, które są w pieczywie z jasnej mąki z pełnego przemiału, wytwarzają nierozpuszczalne połączenia z mikro- i makroelementami. Zresztą fitynian tworzy z magnezem takie nieprzepuszczalne połączenia w środowisku, gdzie występuje PH większe niż 6. Właśnie takie środowisko występuje choćby w jelicie czczym (między dwunastnicą a jelitem krętym), które to ma najlepsze warunki do wchłaniania magnezu. Wytworzenie owych nieprzepuszczalnych związków może doprowadzić do zatrzymania procesu absorpcji pierwiastka w jelicie. Przeprowadzono eksperymenty, które pokazały, że spożycie kwasu fitynowego dodanego do chleba pszennego w porcji zwykle przeznaczanej na pieczywo razowe i brązowe, zmniejszyło wchłanialność magnezu u spożywającego do 60 proc. Lekarze wyciągnęli wniosek, że kłopot z powstawaniem nieprzepuszczających magnezu połączeń dotyczy nie tylko pierwiastka dostarczanego wraz z jedzeniem, lecz także tego wywarzanego samoistnie przez nasz organizm.
Co robić, by sobie pomóc?
W związku z powyższymi konstatacjami, coraz większy nacisk powinien zostać kładziony na zabiegi, które wydłużają czas fermentacji ciasta na chleb, bowiem to one obniżają ilość kwasu fitynowego w pożywieniu. To jednak nie wystarczy. Jeśli nasz codzienny jadłospis jest bogaty w składniki pełne kwasu fitynowego, niezbędne jest przyjmowanie suplementów zawierających magnez (najlepiej w wersji chelatu aminokwasowego-diglicynianu magnezu Albion, który szybko się wchłania i nie jest podatny na połączenia z kwasem fitynowym. Przykładem takiego suplementu jest Chela-Mag B6.).
1. Baca i in. Wpływ warunków technologicznych produkcji chleba pszennego na stopień rozkładu kwasów fitynowych. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2009; 4 (65), s. 122–132.
2. Bohn T, Davidsson L, Walczyk T, Hurrell RF. Phytic acid added to white-wheat bread inhibits fractional apparent magnesium absorption in humans. American Journal of Clinical Nutrition. 2004; 79: s. 418-23.
3. Bohn T. Dietary Factors Influencing Magnesium Absorption in Humans. Current Nutrition & Food Science. 2008, Vol. 4, No. 1.
4. Steer TE, Gibson GR. The microbiology of phytic acid metabolism by gut bacteria and relevance for bowel cancer. International Journal of Food Science & Technology. 2002; 37: s. 783-90.
5. The EFSA Journal. 2008, 718, s. 1-26.
6. VTT Symposium on Wholegrain and human health. Proceedings of the International Symposium, Finland, June 13-15, 2001. Technical Research Centre of Finland (VTT), pp. s. 1-145
o tej drzemce nie wiedziałam 🙁 a tak często przed treningiem drzemie 20 minut… racja jestem lekko ospała ale nie aż tak by się robudzać dopiero po treningu.
moj trening nigdy nie był wydajny jak szłam wcześniej choćby na 10 minut spać. Coś nie tak podniosłam, źle się rozgrzałam i rzeczywiście byłam pełna sił dopiero po ćwiczeniach.
Z tą drzemką to mega prawda, sama u Siebie to zauważyłam ale po jakiś 3 miesiącach 🙂 Zapytałam na pewniej siłowni trenera personalnego i on zaś mi powiedział, że między pracą a siłownią ma 15 minut na leżakowanie w domu. To go bardzo regeneruje.
Wydajność moja na treningu zawsze jest opóźniona jak mam ” te kobiece dni ” … w momencie padam na twarz.. lekkie interwały sprawiają mi ogromną trudność 🙁