
Mamo, chcę psa! Jako mama kilkulatka z całą pewnością wielokrotnie słyszałaś podobne prośby. Zdecydowana większość dzieci w którymś momencie swojego życia chce mieć jakiegoś pupila, a ich wybór najczęściej pada właśnie na psa. Być może w pierwszym odruchu, gdy patrzysz na swoją pociechę, która błaga Cię o zwierzaka ze łzami w oczach, masz ogromną ochotę tu i teraz „załatwić” jej czworonożnego przyjaciela, ale nie daj się ponieść emocjom. Zanim zdecydujesz się na taki krok, dobrze się zastanów, czy w Waszej sytuacji pies w domu to dobre rozwiązanie.
Pies to nie zabawka!
Dzieci, nawet te najbardziej inteligentne, grzeczne i posłuszne, zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, z czym wiąże się posiadanie psa. Jak się okazuje, znaczna część dorosłych (w tym tych, którzy posiadają to zwierzę!) także zupełnie nie wie, co oznacza mieć psa w domu. Co to zatem oznacza? Jesteś pewna, że Ty wiesz? Uważasz, że wystarczy czworonoga wyprowadzić, nakarmić, kupić jakąś zabawkę i pobawić się z nim? Jeśli w taki sposób postrzegasz tę kwestię, jesteś w błędzie i być może w Waszym przypadku dziecko i pies w domu to niezbyt dobre połączenie.
Pies to nie zabawka, która, jeśli się znudzi, może być odłożona w kąt szafy. Masz świadomość tego, co może stać się z psem, z jego psychiką, gdy nagle zacznie być zaniedbywany pod względem emocjonalnym? Większość ludzi, a w szczególności małych dzieci, wiąże posiadanie psa z przyjemnością i świetną zabawą. I tutaj pora na przysłowiowy kubeł zimnej wody. Pies to nie przyjemność, pies to przede wszystkim obowiązek i przywilej, na który trzeba sobie zasłużyć. Pies to konieczność ciągłego zdobywania wiedzy, poświęcenia i być może sporych wyrzeczeń.
Czy jesteś gotowa na…?
Adopcja psa, jego zakup od hodowcy czy też przygarnięcie bezdomnego zwierzaka z ulicy to nic trudnego – to można zrobić w każdej chwili. Ale co dalej? Zawsze musisz liczyć się z tym, że dziecko szybko znudzi się nowym „nabytkiem”. Choć początkowo będzie obiecywać i przysięgać na wszystko, że będzie się zajmować przyjacielem, sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie.
Czy jesteś zatem gotowa na to, aby wyprowadzać psa? Popołudniowe spacery w przyjemny, ciepły dzień to świetna sprawa, ale… Psa trzeba wyprowadzić też wczesnym rankiem, późnym wieczorem, niejednokrotnie być może w nocy, zanim nauczy się panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Z psem trzeba wyjść również wtedy, gdy leje jak z cebra, gdy pada śnieg i na zewnątrz jest -20 st. C.
Psa trzeba odpowiednio karmić. Musisz mieć świadomość tego, że pies w żadnym wypadku nie powinien jeść resztek z Waszego obiadu – to chyba jeden z najczęściej popełnianych przez psiarzy błędów, które mogą kosztować pupila nie tylko zdrowie, ale nawet życie. Pies powinien mieć własną psią karmę. Ewentualnie możesz mu przyrządzać „ludzkie” jedzenie, ale w bezpieczny dla niego sposób – bez smażenia, pieczenia, przyprawiania. Jesteś gotowa na to, aby inwestować w najlepszej jakości karmę? Karma dla psa powinna zyskać akceptację weterynarza i musi być dobrze dobrana do rasy, wielkości, wieku i stanu zdrowia psa.
Czy jesteś gotowa na to, aby jeździć z psem do weterynarza na szczepienia i badania kontrolne? Wszystko to pociąga za sobą niemałe koszty. Jesteś gotowa na to, aby inwestować w odpowiednią literaturę oraz szkolenia? Jesteś w stanie zmusić się do przeczytania choćby jednej książki traktującej o wychowaniu psa? Każdy pies musi być właściwie tresowany. Jeśli do tej pory żadne z Was nie miało z tym do czynienia i zwyczajnie nie wiecie, jak wychować psa, warto, a nawet trzeba zasięgnąć porady profesjonalnego psiego trenera.
Czy jesteś gotowa na konsekwencje, jakie może za sobą pociągać fakt pogryzienia obcej osoby przez Waszego psa? W najlepszym wypadku sytuacja taka będzie się wiązała z koniecznością poniesienia kosztów leczenia, ale możecie się też otrzeć o sprawę w sądzie i pojawi się nad Wami widmo wypłaty odszkodowania…
Czy jesteś gotowa na to, aby w pewien sposób podporządkować Wasze życie psu? W tym Wasz czas wolny i wakacje? Posiadanie psa wiąże się z całym mnóstwem ograniczeń i dodatkowymi opłatami. Myślisz sobie „nie ma sprawy”, bo na czas Waszego wyjazdu ktoś bliski zaopiekuje się Waszym pupilem? Pamiętaj, że pies będzie tęsknił, może poważnie z tej tęsknoty zachorować, wpaść w depresję, może też stać się agresywny – pies to nie zabawka.
To zaledwie część obowiązków i ograniczeń, jakie wynikają z faktu posiadania takiego czworonoga jak pies. Jeżeli jesteś na nie gotowa, jeśli masz pewność, że Twoje dziecko jest w stanie zaakceptować nową rzeczywistość z psem u boku, być może nadajecie się na psich właścicieli. A skoro tak…
Pies dla dziecka – jak wybrać, skąd zabrać?
Jaki jest najlepszy pies dla dzieci? Każda rasa posiada pewne charakterystyczne cechy i rzeczywiście istnieją takie, które uznawane są za łagodne, a co za tym idzie, odpowiednie dla dziecka. Są to np. golden retriever, spaniel, buldog angielski, owczarek szkocki collie, alaskan malamute. Choć teoretycznie psy te pozbawione są agresji, towarzyskie i życzliwe, nie oznacza to, że pod wpływem pewnych doświadczeń nie zaczną zachowywać się niewłaściwie. Dlatego też tak ważne jest podejście do psa i jego właściwe szkolenie.
Myślisz o nabyciu psa ze schroniska? To bardzo chwalebne, ale… zupełnie nierozsądne, jeśli nie masz żadnego doświadczenia! W schroniskach dla zwierząt przebywają psy, które z jakiegoś powodu straciły dom i w żaden sposób nie dowiesz się, jakie przeżycia mają za sobą. Być może były bite, być może z jakiegoś powodu mają awersję do małych dzieci, mają swoje niewłaściwe nawyki, których nie sposób wyeliminować podstawową tresurą. Na każdym kroku powinieneś pamiętać, że pies to nowy członek rodziny i jemu również należy się pełna uwaga i poświęcenie. Jeżeli nie jesteś w stanie mu jej zapewnić, lepiej zrezygnuj z pomysłu. Nie ma nic gorszego dla psa ze schroniska niż powrót do zimnego boksu…
Najczęściej psy ze schroniska czy prosto z ulicy to psy z głębokimi ranami na psychice, które wymagają profesjonalnej opieki psich behawiorystów. Nie jest wykluczone, że do końca życia, pomimo Waszego ogromnego zaangażowania i pracy, pozostaną agresywne, nieobliczalne, a w najlepszym wypadku wycofane i nigdy nie obdarzą Was zaufaniem i miłością. Jeśli zatem nie masz żadnej wiedzy i doświadczenia, najlepszym wyborem będzie szczeniak – o wiele łatwiej bowiem wytresować i nauczyć małe pieski niż oduczyć nieodpowiednich zachowań te dorosłe!