Marzenie to przyjemność, realizacja to satysfakcja

Weronika Kozak (coach):

Siadasz na kapanie i zanurzasz się w marzenia… Jak wspaniale będzie wyglądało Twoje życie, gdy zaczniesz bardziej dbać o siebie. Będziesz zdrowa, kręgosłup przestanie Cię boleć, będziesz dobrze wyglądać w sukienkach, zaczniesz więcej spotykać się ze znajomymi itd. A co najważniejsze, odzyskasz szacunek do samej siebie. Życie będzie łatwiejsze. Cóż za wspaniałe uczucie, tak pomarzyć.

Rzeczywiście – wspaniałe. Marzenia to dobry początek każdej zmiany. Bez marzeń nawet nie chce nam się wstać z kanapy. Ale marzenia to nie wszystko. Możemy marzyć o wielu rzeczach, z których wybieramy to, co na danym etapie naszego życia jest dla nas priorytetowe i … podejmujemy decyzję, że właśnie to marzenie w najbliższych tygodniach, miesiącach czy latach zrealizujemy. Decyzja to bardzo ważny etap – bez decyzji o realizacji Twoje marzenie na zawsze może pozostać w koszyczku z marzeniami, w kategorii “wymarzone, niespełnione”.

A więc co jest kluczem do sukcesu? KONSEKWENCJA. Masz plan? Doprowadź go do końca.

Wiele z nas świetnie spisuje się na starcie, a o wiele gorzej na finiszu (o ile w ogóle do niego dochodzi). Mnóstwo naszych pięknych marzeń i świetnych pomysłów nigdy nie doczekuje się realizacji. Zarzucamy systematyczne działania. Sukces, który wydawał się tak bliski, nagle przestaje być w ogóle realny.

Jakie przeszkody mogą stać nam na drodze do realizacji naszych marzeń?

Przeszkoda 1: niechęć do struktur i planów

Masz poczucie, że struktury ograniczają Twoją wolność osobistą. Czujesz się jak w więzieniu, więc instynktownie sabotujesz wszystkie plany. Nie poddasz się żadnemu reżimowi!

Rada: zbierz plany kilku autorytetów, wybierz z nich to, co dla Ciebie najlepsze i stwórz własny plan, dopasowany do Twoich preferencji, możliwości czasowych, finansowych czy zdrowotnych. Jeśli coś nie będzie działać, czuj się wolna w modyfikacji tej części.

Przeszkoda 2: wizjonerstwo

Jesteś wizjonerem, masz mnóstwo kreatywnych pomysłów, zachłystujesz się nimi. Ale realizacją powinien zająć się ktoś inny. Powtarzalność, systematyczność Cię nudzi. Ciągle to samo. Przyjemniej jest stworzyć kolejną wizję. I kolejną. I kolejną…

Rada: postaw na kompetencję i wytrwałość. Jeśli jesteś wizjonerem, który odnosi sukces, to wiesz, że wizje same się nie zrealizują. Trzeba je zlecić do wykonania osobom kompetentnym. A kto jest najbardziej kompetentną osobą w kwestii prowadzenia zdrowego trybu TWOJEGO życia? Ty jesteś mistrzem w tej dziedzinie i nikt Cię nie zastąpi. A gdy dopadnie Cię nuda, zrób sobie przerwę i przypomnij sobie swoją wizję. Przyjemnie? No to dalej do dzieła!

Przeszkoda 3: rozproszenie uwagi

Właśnie wykonujesz swoją codzienną dawkę ćwiczeń domowych. I nagle myśli zaczynają krążyć i uwaga idzie w różnych kierunkach: jesteś spragniona, masz zakwasy, budzi się ciekawość, co się dzieje na facebooku, i jaka jutro będzie temperatura, jakie masz terminy w kalendarzu, co dziś trzeba kupić, kto odbierze dziecko ze szkoły…
Rada: bądź TU i TERAZ i utrzymaj koncentrację na swoim celu. Za każdym razem, gdy zauważysz, że uwaga Ci ucieka, zawróć ją do swojej aktualnej czynności. Rób jedną rzecz na raz. Ale rób ją skutecznie.

Przeszkoda 4: niecierpliwość

Skoro zaczęłaś realizować swój plan, to chciałabyś mieć efekty natychmiast. No może nie natychmiast, bo wiesz, że to jest nierealne. Ale za miesiąc byłoby super. I chociaż wszyscy mówią, że aby zmiana było widoczna i trwała, potrzeba na to wytrwałości i czasu, to Ty byś chciała mieć to już, teraz, zaraz!

Rada: jeśli nie potrafisz znieść trudu związanego z pracą i zmianą nawyków, to nie spodziewaj się ostatecznej satysfakcji. Dzieci nie mają jeszcze rozwiniętej w sobie umiejętności odsuwania spełnienia w czasie. Widzą ciastko – chcą je zjeść teraz, a nie po obiedzie. Widzą w sklepie zabawkę – chcą się nią bawić w tej chwili, a nie dopiero na gwiazdkę. Ty jako dorosła osoba wiesz, że cierpliwość jest konieczna do spokojnego i spełnionego życia. Nic nie dzieje się ot tak, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Czas rozstać się z dziecięcymi oczekiwaniami. Przypomnij i zapisz kilka przykładów ze swojego życia, gdy bycie cierpliwą zaowocowało satysfakcjonującymi efektami.

Przeszkoda 5: niezdolność do mówienia “nie”

Gdy masz komuś innemu postawić granice i powiedzieć “nie”, nie stanowi to dla Ciebie specjalnej trudności. Natomiast, gdy masz sobie czegoś odmówić, to pojawia się problem.

Rada: zamiast być swoim własnym wrogiem – zostań swoją przyjaciółką. Zamiast sabotować własne marzenia i plany – wspieraj je i ciesz się z ich realizacji.

Przeszkoda 6: obawa przed sukcesem

Jest to najczęściej nieuświadomiona obawa, że gdy odniesiemy sukces, to coś stracimy. Na przykład: gdy będę się zdrowo odżywiać, to nie będę miała przyjemności z bywania na imprezach, gdzie jest pełno niezdrowego jedzenia. Gdy zacznę zwracać uwagę na jakość żywności, zakupy i gotowanie będą zajmowały mi dużo czasu, którego i tak już mam mało. Gdy trzy razy w tygodniu będę uprawiać sport, będę spędzać mniej czasu z moimi dziećmi. Przykłady można by tu mnożyć.

Rada: po pierwsze – uświadom sobie, co możesz stracić, gdy osiągniesz swój cel. A po drugie – zastanów się, czy jesteś na to gotowa. Połóż na szali to, co możesz zyskać i to, co możesz stracić. Co jest dla Ciebie ważniejsze? Może się okazać, że koszty osiągnięcia Twojego celu są niewspółmierne do zysków. Co wtedy robić? Zmienić swój cel. Nie jesteś więźniem swoich celów. To one mają służyć Tobie, a nie Ty im.

Życzę Ci przyjemności z marzeń, świadomych decyzji i satysfakcji z realizacji.

1 035

Tylko u nas!

 • Diety

  Mięso – podstawa diety odchudzającej

  Produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią znaczną część naszego menu – mleko, sery, jajka, a także mięso to źródło pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Części z nich organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Białko pochodzenia zwierzęcego jest również znacznie lepiej przyswajalne niż to pochodzenia roślinnego. Co to oznacza? Po zjedzeniu 100 g mięsa... Czytaj dalej »

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Sprawdzone sposoby na nadmierne pocenie się latem

  Dowiedz się jak zapobiec nadmiernemu poceniu się podczas letnich upałów.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Oliwa z oliwek – właściwości odżywcze oliwy z oliwek i jej zastosowanie w dietach odchudzających

  Poznaj korzyści płynące ze stosowania oliwy z oliwek.

  czytaj więcej

Dodaj komentarz