
Ogród w mieszkaniu – brzmi nieprawdopodobnie? Domowy mini ogródek to naprawdę fantastyczna sprawa! Jeśli tylko uwielbiasz otaczać się przyrodą i wiesz, jak dbać o rośliny, bądź chcesz się tego nauczyć, ogród w doniczce będzie doskonałym polem do zgłębiania tej wiedzy i kształtowania umiejętności. Sprawdź, od czego zacząć.
Miniaturowy ogród w mieszkaniu, czyli…
Praktycznie każdy z nas ma w swoim domu jakieś rośliny doniczkowe. Tutaj jednak chodzi o coś więcej niż tylko o jeden czy dwa kwiatki na parapecie, które są… bo są i w zasadzie na tym koniec. Mini ogródek w domu możesz rozumieć na dwa sposoby.
Po pierwsze jako wysoce artystyczną kompozycję, np. z mini drzewkami, roślinami skalnymi, dodatkami takimi jak malutkie domki, latarnie, ścieżki usypane z kamieni itp. Możesz stworzyć dosłownie wszystko i w każdym stylu, bo nie ogranicza Cię tak naprawdę nic poza własną wyobraźnią. Nadrzędnym celem będzie tutaj oczywiście stworzenie niebanalnej dekoracji. W sieci znajdziesz całe mnóstwo inspiracji – nic tylko wybierać!
Po drugie pod pojęciem domowego ogródka możesz rozumieć uprawę roślin typowo użytkowych, takich jakie uprawia się na działkach i w przydomowych ogródkach w celach spożywczych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie jadalne rośliny w domu trzymać w ozdobnych doniczkach, które także będą piękną dekoracją parapetu czy np. komody.
Rośliny domowe, takie jak np. cebulka, koperek, pietruszka czy bazylia, być może nie wyrosną tak okazałe, jak te uprawiane w ogrodzie, na większej przestrzeni, ale nie ma nic lepszego niż świeże, pachnące zioła o każdej porze roku. Co zaś najważniejsze, masz pewność, że wszystko będzie naprawdę zdrowe i naturalne.
Czy warto? Dla kogo takie hobby?
Pielęgnacja roślin, która ma na celu zachowanie ich zdrowia, a co za tym idzie, pięknego wyglądu, nie ogranicza się wyłącznie do podlewania. Wszystko uzależnione jest oczywiście przede wszystkim od rodzaju rośliny, ale większość z nich trzeba nawozić odpowiednimi środkami, przesadzać, podcinać, zapewnić optymalne warunki do rozwoju (właściwa ilość światła, ciepła, wilgotność) w zależności od gatunku.
Rośliny doniczkowe domowe sprawdzą się więc u osób, które rzeczywiście są w stanie poświęcić ich pielęgnacji nieco czasu. Jeśli masz każdego dnia wolną chwilę i interesujesz się przyrodą, to zajęcie z pewnością jest dla Ciebie. Pamiętaj tylko, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę.
Nie inwestuj w swój domowy mini ogródek mnóstwa pieniędzy i nie rób totalnego przemeblowania, aby wygospodarować miejsce na dziesiątki doniczek i akcesoriów. Najpierw skup się na 2-3 doniczkach, w których będziesz uprawiać np. mało wymagającą cebulkę czy koperek lub też spróbuj stworzyć jedną kompozycję z różnymi ozdobami, którą będziesz się zajmować.
Jeśli Twoje nowe hobby nie znudzi Ci się po tygodniu bądź dwóch i poczujesz, że to jest to, możesz powoli rozbudowywać swój ogród w doniczkach. Chcesz swoją nową pasję uprawiać naprawdę dobrze? Poświęć wobec tego trochę czasu i zdobądź wiedzę teoretyczną. Nie musisz od razu inwestować w liczne książki na temat ogrodnictwa. W sieci znajdziesz całe mnóstwo artykułów, które wiele Ci wyjaśnią i z pewnością staną się dla Ciebie inspiracją!
Przede wszystkim pijcie więcej wody, a tak poza tym jest dużo składników w diecie, które usuwają nadmiar wody. Od siebie polecam w sumie pietruszkę i popijanie zielonej herbaty. Dużo dobrego też zauważyłam przy robieniu drenażu limfatycznego. Taki masaż i do tego też nakładanie na siebie składników które usuwają wodę w nolicell np. kasztanowiec, kofeinę i algi robią mega dobre rzeczy. Jak połączy się to z ćwiczeniami to już w ogóle bajka.