Na ratunek cerze trądzikowej – poznaj domowe sposoby

Trądzik jest poważnym problemem (nie tylko kosmetycznym), który kojarzony jest głównie, jeśli nie przede wszystkim, z nastolatkami i okresem dojrzewania. Tak zwany trądzik młodzieńczy rzeczywiście atakuje wielu młodych ludzi, którzy wkraczają w ów bardzo ciężki dla nich czas dojrzewania płciowego, kiedy to hormony szaleją i dają o sobie znać na różne sposoby. Niemniej, skóra trądzikowa to spory kłopot, z którym częstokroć muszą zmierzyć się dorośli, bowiem rodzajów trądziku jest sporo. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej? Jak pozbyć się trądziku domowymi sposobami? Sprawdź już teraz!

Trądzik trądzikowi nierówny…

Jak już zostało nadmienione, jego rodzajów jest wiele. Pospolity (młodzieńczy), ropowiczy, skupiony, bliznowaty, piorunujący, wywołany (np. lekami, czyli polekowy, kosmetykami, czyli kosmetyczny, etc.). Każdy z tych i wielu innych rodzajów trądziku może mieć zupełnie inną przyczynę i przebieg, a co za tym idzie, często wymaga odmiennych metod leczenia.

Jedna krostka czy kilka zaskórników nie czyni jeszcze trądziku, dlatego póki co nie masz powodów do poważnych obaw, natomiast jeśli zdarzają się one coraz częściej, pomimo tego, że przestrzegasz zasad higieny i dbasz o cerę, uważnie obserwuj. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, który oceni stan skóry, w razie wątpliwości zleci stosowne badania i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Dlaczego trądzik musi być pod kontrolą?

Domowa pielęgnacja skóry trądzikowej nie zawsze wystarcza. Jeśli trądzik jest rozległy i daję się we znaki, musisz z nim walczyć pod kontrolą lekarza, bo samodzielne działania mogą Ci przynieść więcej szkody niż pożytku. Czasem też tylko się nam wydaje, że taki czy inny domowy sposób na trądzik jest skuteczny, a w rzeczywistości, zamiast leczyć, jeszcze bardziej pogłębia problem. Tak jest na przykład z popularnym niegdyś opalaniem twarzy czy to w solarium czy na naturalnym słońcu, które rzekomo miało za zadanie wysuszyć cerę i w ten sposób zahamować trądzik. Niestety metoda ta wykazuje działanie dokładnie odwrotne do zamierzonego, bo nadmierne wysuszenie powoduje zwiększoną pracę gruczołów łojowych.

Podobnie się dzieje w przypadku stosowania wszelkiego rodzaju kosmetyków wysuszających cerę, m.in. zwykłego mydła. Nie sprawdza się też samodzielne mechaniczne usuwanie wyprysków. Jeśli bowiem nie zadbasz o dostatecznie sterylne warunki, może dojść do zakażenia i poważnego stanu zapalnego.

Trądzik – domowe sposoby

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ogromną rolę w walce z trądzikiem odgrywa dieta. Powinna być oczywiście zdrowa, lekkostrawna. Musisz unikać słodyczy, alkoholu, potraw ciężkostrawnych i ostrych. Wszystko to zastąp świeżymi warzywami oraz owocami, które są prawdziwą skarbnicą niezbędnych dla zdrowia witamin, minerałów i mają niebagatelny wpływ na kondycję skóry. Jeśli obawiasz się o to, że w Twojej codziennej diecie może zabraknąć tych cennych składników, sięgnij po sprawdzone suplementy diety jak Gold Vit A+E z olejem z wiesiołka i biotyną. Zarówno witamina A, jak i witamina E odpowiadają za zdrowie skóry, gdyż chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Z kolei biotyna odpowiada dodatkowo za kondycję włosów.

Następna kwestia to codzienna właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej. Co to znaczy „właściwa”? Po pierwsze mycie przy pomocy delikatnych środków. Zrezygnuj ze zwykłego mydła, bo zbyt przesusza skórę. Sięgnij po specjalne płyny i żele przeciwbakteryjne. Nie powinny one mieć w swoim składzie żadnych substancji drażniących, jak np. alkohol.

Cerę trądzikową trzeba dokładnie oczyszczać, dlatego większość osób stawia na inwazyjne peelingi gruboziarniste – to błąd! Skóra trądzikowa jest delikatna i łatwo ją podrażnić, dlatego zdecydowanie najlepszym wyborem będą peeling enzymatyczne. Doskonałym pomysłem są domowe maseczki na trądzik, które mają działanie łagodzące oraz antybakteryjne. Świetnie zadziała np. maseczka złuszczająca z octu jabłkowego, miodu i zielonej herbaty lub maseczka z płatków owsianych, która przynosi ulgę przy dużych podrażnieniach.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o odpowiednim… nawilżaniu! Choć nawilżanie to chyba ostatnia rzecz, jaka mogłaby się kojarzyć z tłustą cerą trądzikową, bardzo ona tego potrzebuje. Oczywiście musisz wybrać odpowiedni krem nawilżający o lekkiej konsystencji, który nie będzie zatykał porów. nawilżanie jest potrzebne do tego, aby „uspokoić” gruczoły łojowe – jeśli skóra będzie zbyt przesuszona, zaczną one pracować jak szalone.

678

Tylko u nas!

 • Styl życia

  HPV – co to za wirus?

  Dowiedz się o nim więcej.

  czytaj więcej
 • Fitness

  Trening w czasie upałów – praktyczny poradnik

  Dowiedz się, jak przygotować się do treningów w czasie upalnych dni.

  czytaj więcej
 • Styl życia

  Prawidłowa postawa ciała a szybkość uczenia się i efektywność pracy

  Czy postawa ciała ma aż takie znaczenie?

  czytaj więcej

Dodaj komentarz