Najczęstsze przyczyny słabych, zniszczonych włosów – jak im zaradzić?

Włosy, oczywiście te piękne i zdrowe, są prawdziwą dumą kobiety. Niestety obecnie mało która z nas może poszczycić się nienagannym wyglądem i świetną kondycją włosów. Masz bardzo zniszczone włosy? Zastanawiasz się, jaki jest powód takiego stanu rzeczy i czym prędzej chcesz pokonać problem? Ustalenie przyczyny słabych, matowych, wypadających włosów jest ogromnie ważne, bowiem właśnie od tego w dużej mierze zależy powodzenie przyjętej kuracji. Często powody są bardzo błahe i szybko możesz im zaradzić, ale może się też zdarzyć, że cierpisz na schorzenie, o którym nie masz pojęcia, a jego objawem są właśnie zniszczone, wypadające włosy.

Suche, zniszczone włosy – nie na wszystko masz wpływ

Taka jest smutna prawda. Włosy suche i zniszczone to często efekt zanieczyszczeń powietrza – mają one szczególne negatywny wpływ, gdy mieszkasz w dużym mieście i na co dzień Twoje włosy mają kontakt m.in. ze spalinami samochodów, wszechobecnym kurzem i brudem. Kolejna przyczyna to mocno chlorowana woda. Mając świadomość tych zagrożeń, możesz likwidować ich skutki wykonując odpowiednie zabiegi na zniszczone włosy, o czym za chwilę.

Wypadające, słabe włosy – masz udział w tym procederze

To z kolei prawda nie tyle smutna, co zapewne dla Ciebie niewygodna. Im szybciej jednak uświadomisz sobie swój udział w osłabieniu kondycji włosów, tym szybciej i bardziej efektywnie będziesz w stanie im pomóc.

Suszarka, lokówka, prostownica – absolutnie niezbędne akcesoria w łazience niemal każdej kobiety, zatem z pewnością i Ty posiadasz przynajmniej jedno z tych urządzeń. Ich producenci prześcigają się w pomysłach na hasła reklamowe dotyczące tego, jak to ich sprzęty pielęgnują i chronią włosy. Nie można im odmówić tego, że rzeczywiście wprowadzają na rynek wciąż nowe technologie, dzięki którym urządzenia tego typu są zdecydowanie bardziej „przyjazne” włosom niż ich odpowiedniki sprzed kilkudziesięciu czy nawet sprzed kilkunastu lat, ale… Wprawiane w ruch codziennie, niszczą włosy, przesuszają je, prowadzą do ich łamania i wypadania. Taka jest prawda i nie możesz udawać, że tego nie dostrzegasz.

Kolejny często popełniany błąd to nieodpowiednia fryzura. Nie chodzi tu jednak o zbrodnię przeciwko obecnie panującym trendom, ale o zbrodnię przeciwko kondycji włosów. Fryzury wymagające mocnego wiązania, zaplatania, skręcania, spinania włosów przy pomocy gumek, spinek czy wsuwek, zwyczajnie znacznie włosy osłabiają, doprowadzają do ich łamania oraz wypadania.

Następny grzech? Źle dobrane kosmetyki. Być może czujesz się „kryta”, bo przecież w Twojej łazience honorowe miejsce na półce zajmują: odżywka do włosów, maska, drogi szampon, różne olejki, miody do włosów i inne cuda. Ale czy jesteś pewna, że wszystkie te kosmetyki odpowiadają na potrzeby Twoich włosów? Jak się okazuje, wiele kobiet stosuje niewłaściwie dobrane kosmetyki, przez co np. suche włosy stają się jeszcze bardziej suche, a te, które nadmiernie się przetłuszczają, stają się już zupełnie nie do opanowania w tej kwestii.

Oczywiście na koniec należy wspomnieć o farbowaniu, rozjaśnianiu włosów i traktowaniu ich mnóstwem kosmetyków do stylizacji. Po pierwsze domowe eksperymenty z wątpliwej jakości produktami do koloryzacji, a po drugie zbyt częste farbowanie włosów u fryzjera. Nawet bowiem, jeśli salon fryzjerski dysponuje najwyższej jakości kosmetykami, nie ochronią one włosów, gdy będziesz się farbować np. co 2-3 tygodnie. Wszelkie pianki, lakiery, gumy i tym podobne produkty do stylizacji, szczególnie stosowane codziennie, mocno osłabiają włosy.

Słabe, wypadające włosy objawem choroby

Jeżeli dbasz o włosy, przestrzegasz wszystkich rad fryzjera, stosujesz dobrze dobrane preparaty, nie nadwyrężasz kondycji włosów produktami i urządzeniami do stylizacji, a nadal są słabe, łamliwe i wypadają, może to oznaczać, że przyczyna Twoich kłopotów leży głębiej. Koniecznie w takiej sytuacji udaj się do lekarza i poproś o skierowanie stosowne na badania.

Zła kondycja włosów może być objawem bardzo wielu chorób, m.in. niedoczynności lub nadczynności tarczycy, chorób nowotworowych, zatrucia toksynami, toczenia rumieniowatego, kiły. Negatywny wpływ mogą mieć przyjmowane leki, np. źle dobrane środki antykoncepcyjne. Nie bez znaczenia są niedobory cennych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, dlatego weź pod lupę swój styl życia i odżywiania.

Jak uratować zniszczone włosy?

Jeśli wykluczyłaś problemy zdrowotne, w pierwszej kolejności udaj się do dobrego salonu fryzjerskiego na kompleksową odnowę biologiczną. Dzięki niej Twoje włosy zdecydowanie ożyją. Poza tym jest to świetna okazja do tego, aby porozmawiać z fryzjerem i dokładnie wypytać o to, jak odbudować zniszczone włosy przy pomocy naturalnych, domowych sposobów oraz jakie profesjonalne środki nabyć.

Bardzo prostym sposobem na ulżenie włosom jest odstawienie wspomnianych już wcześniej preparatów i urządzeń do stylizacji. Nie musisz rezygnować z nich całkowicie, ale jeśli akurat nie masz w planach żadnego wielkiego wyjścia, daj odpocząć włosom. Kolejna kwestia to kosmetyki – po pierwsze dobierz je właściwie, a po drugie używaj zgodnie z instrukcją. Zbyt długie trzymanie na włosach masek czy odżywek wcale nie sprawi, że lepiej i szybciej się one zregenerują, za to może doprowadzić do ich przeciążenia i równie uciążliwego w skutkach przetłuszczania.

Koniecznie też sięgaj po sprawdzone suplementy diety, jak Bio Silica Max. W jednej małej kapsułce zamknięta jest prawdziwa bomba witaminowa, która wzmocni nie tylko włosy, ale także skórę i paznokcie od wewnątrz. Poza szeregiem witamin (m.in. witaminy A, B6, B12, C, D, E) preparat oferuje liczne cenne dla zdrowia minerały, takie jak cynk, miedź, selen.

Co jeszcze możesz zrobić? Zaufaj ludowym, stosowanym od pokoleń sposobom, jak np. domowe maseczki na zniszczone włosy przygotowane z żółtka, soku z cytryny i oleju rycynowego. Inna rewelacyjna, bardzo odżywcza i nawilżająca maska to maska z miodu i aloesu lub miodu i oliwy. Doskonałym pomysłem są również płukanki na zniszczone włosy, np. z piwa lub siemienia lnianego. Domowe sposoby na zniszczone włosy są nie tylko tanie i bardzo proste, ale przede wszystkim skuteczne!

3 052

Tylko u nas!

Dodaj komentarz