
Jędrne ciało, bez choćby jednego grama zbędnego tłuszczu, to ogromne wyzwanie, któremu sprostać potrafią niestety jedynie nieliczni… Czy to oznacza, że pozostali z nas powinni się poddać i pogodzić się z faktem, że nasze ciało nie do końca jest takie, jak byśmy tego chcieli? Oczywiście, że nie! Szansę na wymarzoną sylwetkę ma każdy, pod warunkiem, że podejmie odpowiednie starania. Jak to zrobić? Na początek warto skupić się na swojej diecie. Słodycze, tłuste potrawy, alkohol, duże ilości słonej i mocno przetworzonej żywności na pewno nie przybliżą nas do wymarzonego ideału. Jednak poza dietą niezwykle istotną rolę odgrywa także aktywność fizyczna. Regularne treningi w znaczący sposób usprawniają krążenie krwi i tym samym poprawiają jędrność skóry, a specjalne ćwiczenia pomagają wyrzeźbić sylwetkę, tak by prezentowała się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Trening ujędrniający – od czego zacząć?
Trening ujędrniający powinien różnić się swoją formą od ćwiczeń odchudzających, których głównym zadaniem jest spalanie kalorii. Ćwiczenia ujędrniające powinny angażować poszczególne partie mięśni i skupiać się przede wszystkim na ich wzmocnieniu. Redukcja tkanki tłuszczowej w tym przypadku stanowi jedynie „efekt uboczny” całego treningu – choć nie da się ukryć, że jest to efekt bardzo przyjemny i pożądany. Tego typu ćwiczenia to także świetna odpowiedź na pytanie o to, jak pozbyć się cellulitu. Za sprawą swojej formy nie tylko wzmacniają kondycję mięśni, ale poprawiają krążenie całego ciała, co z kolei usprawnia przepływ krwi i zapobiega gromadzeniu się wody i zbędnych produktów przemiany materii w tkankach. Dzięki temu ćwiczenia zapobiegają rozwojowi znienawidzonej przez kobiety skórki pomarańczowej.
Na miejsce treningu możemy wybrać siłownię lub klub sportowy. Możemy zdecydować się również na ćwiczenia w domu. W tym przypadku warto przygotować sobie plan treningowy, w którym powinny znaleźć się ćwiczenia ujędrniające pośladki, ćwiczenia ujędrniające brzuch, ćwiczenia na uda, w razie potrzeby ćwiczenia na łydki, ćwiczenia na ramiona czy też ćwiczenia na ujędrnianie biustu. Każdy trening powinien zostać poprzedzony krótką rozgrzewką, a ilość powtórzeń każdego z ćwiczeń dopasowana do naszej kondycji i możliwości fizycznych. Najlepsze rezultaty osiągniemy poprzez systematyczne treningi odbywające się minimum trzy razy w tygodniu.
Ćwiczenia na nogi, ćwiczenia na biodra i na mięśnie brzucha
Przygotowując listę ćwiczeń przeznaczonych na wzmocnienie mięśni nóg, nie możemy zapomnieć o kilku wypróbowanych propozycjach, które doskonale sprawdzają się w zakresie poprawy jędrności skóry poszczególnych partii ciała.
Pierwsze ćwiczenie na wewnętrzną stronę ud doskonale wzmacnia nogi, a jednocześnie stanowi prawdziwy trening pośladków. Przyjmujemy pozycję zbliżoną do tej, w której wykonujemy pompki – dłonie spoczywają stabilnie na podłożu, łokcie wyprostowane pozostają na linii ramion. Prostujemy nogi, a ciężar ciała opieramy na palcach stóp. Uginamy jedną nogę i przyciągamy ją jak najbliżej do klatki piersiowej (kolano wędruje pomiędzy ramiona), a biodra unosimy do góry. Chwilę trwamy w tej pozycji, po czym zmieniamy nogę. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
Kolejne ćwiczenia na brzuch i uda wykonujemy na plecach. W tej pozycji opieramy dłonie za głową, unosimy jedną nogę ugiętą w kolanie i mocno napinamy mięśnie brzucha. Ugięty tułów unosimy do góry i przyciągamy do ugiętego i uniesionego do góry kolana. Wracamy do pozycji wyjściowej i zmieniamy nogę. Ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie po kilka razy.
Ćwiczeniem na brzuch, które możemy wykonywać w domu są także popularne brzuszki. Leżąc na plecach, uginamy nogi w kolanach i opieramy stopy stabilnie o podłoże. Ręce wędrują za głowę. Unosimy głowę wraz z rękami do góry i wracamy do pozycji wyjściowej. Podczas wykonywania ćwiczenia staramy się nie odrywać tułowia od podłoża.
Ćwiczenia na szczupłe uda to także znane doskonale wszystkim „nożyce”. W pozycji na placach układamy ręce wzdłuż tułowia. Napinamy mięśnie brzucha i nóg. Naprzemiennie unosimy wyprostowane nogi do góry na niewielką wysokość i staramy się wytrzymać kilkanaście sekund w tej pozycji. To świetne ćwiczenie ujędrniające uda i pośladki, które doskonale poprawia kondycję skóry i mięśni.
Ćwiczenia ujędrniające klatkę piersiową, które przy okazji wzmocnią mięśnie ramion i brzucha to pompki. Jeżeli skłony tułowia na wyprostowanych nogach są dla nas zbyt trudne, możemy wykonać ćwiczenie nieco ułatwionej w wersji – kolana uginamy i opieramy na podłożu i w tej pozycji przyciągamy tułów do podłoża. Pompki są też świetnym ćwiczeniem na ujędrnienie pośladków. Najlepiej włączać je do każdego treningu, a ilość powtórzeń dostosować do własnych możliwości.