
Od jakiegoś czasu ekologia jest „w modzie”. Coraz częściej stawiamy na naturalne, ekologiczne rozwiązania, aby polepszyć sobie jakość życia, wspomóc zdrowie i przy okazji oddać przysługę i tak już mocno nadwerężonemu środowisku naturalnemu. W związku z tym poszukujemy np. żywności ekologicznej, pochodzącej ze sprawdzonych upraw, niemodyfikowanej genetycznie, która może i nie jest doskonała, ale naturalna, a nie wyhodowana na pestycydach.
Jeśli tak bardzo chcemy być eko, pomóc sobie i środowisku, warto postawić także na takie rozwiązanie jak kosmetyki naturalne. Nasza skóra z całą pewnością odwdzięczy się za to ładnym, zdrowym i młodzieńczym wyglądem. Czym są kosmetyki ekologiczne czy też kosmetyki organiczne? Dlaczego warto zastąpić nimi dotychczas stosowane produkty?
Eko kosmetyki, czyli…
Często można spotkać się z takimi nazwami na etykietach jak wspomniane już kosmetyki naturalne, kosmetyki organiczne czy ekologiczne. Ich podstawową cechą jest to, że są przyjazne naszej skórze i środowisku. Składniki użyte do ich produkcji powinny pochodzić z naturalnych upraw i powinny być tworzone tak, aby nie zagrażać środowisku. Nie mogą zawierać żadnych sztucznych emulgatorów, konserwantów czy środków zapachowych.
Naturalne i „naturalne” – jak rozróżnić?
Naturalne kosmetyki do twarzy czy naturalne szampony do włosów czasem niestety naturalne są tylko z nazwy. Wielu producentów zdaje się niespecjalnie przejmować swoimi potencjalnymi klientami i zwyczajnie oszukuje ich. Jeśli zależy nam na tym, aby nabyć rzeczywiście naturalny, ekologiczny produkt, nie pozostaje nic innego, jak tylko bardzo dokładnie czytać skład specyfików.
Samo hasło typu „bio” czy „eko” na etykiecie jeszcze nic nie znaczy. Niezwykle często jest tak, że owe „naturalne kosmetyki” z naturą nie mają wiele wspólnego, bo naturalnych składników jest zaledwie niewielki procent, a reszta to chemia.
Na pewno cenną wskazówką są odpowiednie certyfikaty, ale i tu trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. Interesujące nas kosmetyki powinny zawierać w swoim składzie naturalne olejki roślinne. Powinny one pochodzić z ekologicznych upraw, muszą być tłoczone na zimno, nierafinowane.
Jeśli chodzi o wspomniane już emulgatory czy konserwanty, każdy kosmetyk musi je posiadać, aby przez jakiś czas być zdatnym do użycia, ale środki chemiczne mogą być z powodzeniem zastąpione np. naturalnymi olejkami eterycznymi.
Czy naturalne kosmetyki są w pełni bezpieczne?
Nawet jeśli posiadamy rzeczywiście sprawdzone naturalne kosmetyki do włosów czy mydła naturalne, nie jest całkowicie wykluczone, że po ich użyciu nie wystąpi jakaś reakcja alergiczna, jak np. wysypka, swędzenie, zaczerwienienie, zwłaszcza że skóra głowy czy twarzy są szczególnie delikatne i wrażliwe. Trzeba kierować się prostą zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do każdego nowego produktu, nawet tego najbardziej ekologicznego. Lepiej też nie wprowadzać zbyt wielu nowych produktów jednocześnie, bo później możemy mieć problem z ustaleniem, co dokładnie nam zaszkodziło.
Skuteczność naturalnych kosmetyków
Obecnie kosmetyki tego rodzaju są coraz to lepsze i coraz bardziej skuteczne. Musimy jednak liczyć się z tym, że, jeśli stosujemy krem naturalny na zmarszczki czy sięgamy np. po naturalne maseczki na zmiany trądzikowe, spektakularne zmiany nie pojawią się już po tygodniu stosowania.
Omawiane kosmetyki mają to do siebie, że nie są „wzmocnione” chemicznie, dlatego też działają znacznie łagodniej niż tradycyjne produkty kosmetyczne i w związku z tym na efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Dobrze dobrane kosmetyki naturalne to doskonała alternatywa, szczególnie dla osób z bardzo wrażliwą cerą, dla alergików.