
Choroby tarczycy dotykają bardzo wiele osób. Niestety często nie są one diagnozowane nawet przez długi czas. W dużej mierze wynika to z niejednoznacznych objawów tarczycy, które bywają mylone z innymi dolegliwościami, jak również z faktu, że chory gruczoł nie powoduje bólu. W związku z tym pacjent nawet przez kilka lat nie zdaje sobie sprawy, że jego tarczyca nie działa w sposób prawidłowy. Tymczasem zaburzenia pracy tego organu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i destabilizować funkcjonowanie całego organizmu.
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto skupić się na metodach, które zapewniałby wsparcie tarczycy. Po które sięgnąć? Najlepiej rozpocząć od metod naturalnych, takich jak chociażby jod. Ten pierwiastek w pozytywny sposób oddziałuje na gruczoł tarczycy i wspiera ją w jej funkcjonowaniu. Spróbujmy dowiedzieć się, jak rozpoznać najczęściej występujące objawy chorej tarczycy i ustalić, w jaki sposób jod oddziałuje na pracę gruczołu.
Tarczyca – objawy zaburzeń funkcjonowania
Zaburzenia pracy tarczycy wiążą się z różnymi chorobami. Należy do nich między innymi choroba Hashimoto (związana z niedoczynnością tarczycy) czy choroba Gravesa-Basedowa (związana z nadczynnością tarczycy). Każda z nich jest równie niebezpieczna i żadnej nie można lekceważyć. Każda z nich wywołuje także swoiste symptomy. Objawy nadczynności tarczycy to przede wszystkim problemy z koncentracją, ogólne rozdrażnienie i nieuzasadnione lęki, bezsenność, trudności w zasypianiu. Dodatkowo w chorobie Gravesa-Basedowa, będącej jedną z głównych przyczyn występowania nadczynności tarczycy, mogą pojawiać się dolegliwości związane ze wzrokiem – pogorszenie widzenia, łzawienie, obrzęk i bolesność gałek ocznych. Pacjentki cierpiące na nadczynność tarczycy skarżą się na zaburzenia miesiączkowania, zwiększoną potliwość, zaczerwienienie skóry, łamliwe włosy i paznokcie. Czasami może występować kołatanie serca, duszności i drżenie rąk.
Natomiast do najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy należą między innymi: gwałtowny wzrost masy ciała, apatyczność, szybkie męczenie się organizmu, wzmożona senność, bóle i skurcze mięśni. Niedoczynność tarczycy, i związana z nią mniejsza ilość hormonów w organizmie, może osłabiać pracę serca i obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Widocznym objawem nieprawidłowej produkcji hormonów jest wole tarczycy, które czasami pojawia się u pacjentów. Jego charakterystyczny wygląd związany jest z obrzękiem gruczołu. Pomimo tego, że nie powoduje on bólu, powinien być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że być może nasza tarczyca wymaga leczenia.
Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy wymaga wdrożenia odpowiednich metod leczenia. W żadnym wypadku nie można bagatelizować choćby najmniejszych symptomów wskazujących na zaburzenia pracy tarczycy. Zlekceważone mogą bowiem powodować szereg przykrych i niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. W celu wykluczenia lub potwierdzenia nieprawidłowego funkcjonowania gruczołu wskazane jest przeprowadzenia badania tarczycy.
Zanim zacznie się choroba…
Tarczyca do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jodu. Jeśli w organizmie dochodzi do jego niedoborów, tarczyca zaczyna produkować zbyt duże ilości hormonu T3, wywołując tym samym cały szereg kolejnych zdarzeń, w wyniku których gruczoł mobilizowany zostaje do produkcji jeszcze większej ilości hormonu. To z kolei powoduje powiększanie się tarczycy i dalsze zaburzanie jej pracy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, niejednokrotnie wystarczy po prostu zadbać o odpowiedni poziom jodu. Królestwem tego pierwiastka jest oczywiście nasze polskie morze. Im dalej od morza, tym powietrze i produkty spożywcze są bardziej ubogie w jod – największy jego niedostatek jest w górach. Niestety nie każdy jest szczęśliwym mieszkańcem nadmorskich zakątków kraju.
W związku z tym warto zdecydować się na korzystną dla zdrowia alternatywę, jaką są suplementy diety zawierające jod, jak wyprodukowany przez firmę Olimp Laboratories Kelp, będący źródłem jodu pochodzenia naturalnego. Preparaty tego typu stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety, najczęściej ubogiej w ten ważny dla naszego zdrowia pierwiastek. Regularne zażywanie suplementów diety zwierających jod w znacznym stopniu ogranicza ryzyko wystąpienia chorób tarczycy.
Żurawina ma wiele leczniczych właściwości. Wykorzystywana jest w profilaktyce i leczeniu chorób dróg moczowych, w leczeniu trądziku, rozjaśnianiu przebarwień i rozświetlaniu szarej i zmęczonej cery. Wyleczyłam nawet helicobakter pylori tym owockiem.
Zgadza się co do tych układow moczowych. Moj tata bral tabsy z zurawiną czy z wyciągniem z zurawiny. Jak miał problemy z siusianiem. I pamietam ze mu bardzo pomagały 🙂 jakie natura ma fajne właściwości dla naszego organizmu.