Nawadnianie organizmu w czasie letnich upałów

Lato to okres, kiedy bardzo dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Chcemy łapać jak najwięcej promieni słonecznych. Każda minuta jest ważna. Piękna pogoda motywuje nas do wyjazdów na plażę. W okresie największych upałów nie możemy jednak zapomnieć o odpowiedniej ochronie przed udarem słonecznym oraz przegrzaniem. Jedną z podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać w upalne dni jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Co najlepiej wtedy pić? Jakie płyny skutecznie ugaszą pragnienie i przy okazji dostarczą naszemu organizmowi niezbędnych minerałów? Jakich napojów unikać? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Woda – najlepszy sposób nawadniania organizmu

Najlepiej w czasie upału pić wodę mineralną. Jest zdrowa i bogata w niezbędne minerały. Nawadnia cały organizm, oczyszcza z toksyn, wspomaga metabolizm. W ciągu dnia powinniśmy pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Przy dużych upałach wskazana jest oczywiście większa ilość. Woda niegazowana z dobrego, sprawdzonego źródła to pewność, że właściwie się troszczymy o nasz organizm. Jaką wodę pić? Najlepiej przefiltrowaną. Jeśli jednak z różnych powodów nie możemy pozwolić sobie na zakup dobrego filtra do wody powinnyśmy sięgać po wodę mineralną w szklanych butelkach – wodę z wysoką zawartością wapnia i magnezu.

Nawadnianie organizmu w czasie letnich upałów – jakie napoje warto pić?

W okresie największych upałów możemy sięgnąć również po inne napoje, które dostarczą naszemu organizmowi naprawdę wielu witamin. W gorące dni pij przede wszystkim:

  • koktajleTo znakomita „bomba witaminowa”. Koktajle są smaczne i naprawdę bogate w witaminy. Dużo się teraz mówi o ich przygotowywaniu – powstają książki z przepisami na najlepsze, zielone koktajle. Dobre przepisy możemy również znaleźć w Internecie – na blogach gastronomicznych prowadzonych przez profesjonalistów, ale również przez zwyczajnych zwolenników zdrowego trybu życia. Zrobienie wartościowego koktajlu trwa kilka minut. Jest to świetna opcja dla osób bardzo zapracowanych. Podczas upału świetnie sprawdzi się koktajl ze świeżych ogórków i melona – znakomicie orzeźwia.
  • herbataTak, wbrew pozorom herbata to świetny napój, który szybko i długotrwale ugasi pragnienie. Przede wszystkim warto sięgać po herbatę z dodatkiem mięty – świetnie ochłodzi nasz organizm w letnie dni.
  • napoje izotoniczneNapoje izotoniczne to niezbędna dawka elektrolitów – pijąc napoje izotoniczne, regulujesz poziom sodu i potasu w organizmie. Jest to szczególnie istotne przy dużej aktywności fizycznej: bieganiu lub ćwiczeniach na siłowni.
  • świeże sokiŚwieży sok to naprawdę bardzo zdrowy napój. Przede wszystkim w okresie letnim warto pić sok z moreli, ogórków czy pomidorów.

Jakich napojów unikać w czasie upałów?

Są napoje, których zdecydowanie powinniśmy unikać w okresie upałów – potęgują one uczucie pragnienia oraz prowadzą do utraty wielu bardzo ważnych minerałów z organizmu. Kiedy „żar leje się z nieba” nie powinniśmy sięgać po alkohol, mocną kawę, napoje energetyczne. Wszystkie wymienione płyny zmniejszają między innymi wydajność układu krążenia, prowadzą do zaburzeń pracy serca. W upalne dni warto też unikać wszelkiego rodzaju słodkich napojów. Cukier hamuje wchłanianie się wody do organizmu i blokuje jej przepływ z układu pokarmowego do wszystkich komórek ciała.

Ciesz się dobrym zdrowiem w okresie letnim. Pij dużo wody i napojów bogatych w witaminy – korzystaj ze słonecznych dni.

283

Tylko u nas!

Dodaj komentarz