
Wydawałoby się, że każdy ma jakieś hobby, jakieś szczególnie zainteresowania, którym jest w stanie oddać się bardziej, niż czemukolwiek innemu. A jednak, jak się okazuje, całkiem sporo osób nie ma żadnej konkretnej pasji i przez to często ulega nudzie… Jesteś właśnie jedną z takich osób? Pragniesz odkryć, co naprawdę pobudza Twoje zmysły? Chcesz wyznaczyć sobie jakiś cel? Pomożemy Ci w tym!
Moje hobby – w poszukiwaniu siebie…
To wcale nie tak, że jeśli nie masz konkretnego, ciekawego hobby, jesteś nieciekawą osobą. Ale z całą pewnością warto mieć jakieś kreatywne hobby, aby móc się spełniać. Oczywiście, nie musisz oddawać się bez reszty tylko jednemu zajęciu, bo możesz interesować się wieloma rzeczami. Szerokie zainteresowania to także zaleta, bo zawsze odnajdziesz się w niemal każdej sytuacji i w rozmowie na niemal każdy temat.
Problem jednak tkwi w tym, że mając bardzo wiele różnych zainteresowań, ciężko jest tak naprawdę posiąść dużą wiedzę w danej dziedzinie, bo przecież są jeszcze praca, rodzina i całe mnóstwo innych obowiązków w ciągu dnia. Trudno byłoby zatem oddawać się zgłębianiu danego hobby, bagatelizując wszystko inne.
Jak znaleźć hobby, które będzie idealne właśnie dla Ciebie? Tutaj odpowiedź jest tak naprawdę tylko jedna – musisz po prostu szukać. Czasem jest tak, że wiesz, co chcesz robić, co od dłuższego czasu jest Twoim wielkim marzeniem, ale do tej pory brakowało Ci na to czasu lub/i pieniędzy, a może odwagi… A czasem zwyczajnie nie wiesz, co chcesz robić i to także jest całkiem normalne – zwłaszcza jeśli dotychczas skupiałeś się na nauce, pracy i innych codziennych sprawach, nie mając ani chwili na swój rozwój osobisty pod innymi względami.
Rodzaje hobby
Jest ich tak wiele, że na pewno trudno byłoby je wszystkie wymienić. Wiele osób swoje zainteresowania ukierunkowuje na sport. Jest to bez dwóch zdań ciekawe hobby i przede wszystkim zdrowe. Możesz biegać, jeździć na rowerze, pływać, tańczyć, ćwiczyć na siłowni, zapisać na jogę, aerobik, pilates i wiele, wiele innych zajęć. Możesz ćwiczyć samodzielnie, z kimś bliskim, w zorganizowanej grupie czy pod okiem trenera personalnego. Wybór należy do Ciebie.
Możesz też postawić na podróże. Zawsze marzyło Ci się zwiedzanie? Wyruszaj z plecakiem w świat, albo na początek w Polskę. Pociągiem, rowerem, samochodem, na weekend czy na dłużej. I tutaj wybór należy do Ciebie. Będąc w ciągłej drodze, wiele odkryjesz, wiele doświadczysz, niejednokrotnie zapewne przyjdzie Ci zmierzyć się ze swoimi lękami i słabościami.
A może sztuka? Możesz zarówno tworzyć, jak i zgłębiać dokonania innych. W pierwszym wypadku możesz np. malować, rysować, wyszywać (obecnie znajdziesz wiele ciekawych poradników, a nawet filmików instruktażowych dla początkujących w danej dziedzinie). Ciekawą propozycją jest np. decoupage. Początkowo dość trudna, ale fascynująca technika zdobnicza. W drugim przypadku możesz zwiedzać muzea i galerie – częściowo będzie się to łączyło na pewno z podróżami. Możesz zdobywać wiedzę na temat wielkich artystów.
A może jakieś bardziej nietypowe hobby? Wspomnieliśmy o czymś takim jak rozwój osobisty. Może masz ochotę zgłębić wiedzę na temat samego siebie i otaczającego Cię świata? Znajdziesz całe mnóstwo warsztatów i szkoleń, jak i forów w sieci, gdzie właśnie takie tematy są poruszane – przy okazji znajdziesz też ciekawych ludzi, którzy chętnie z Tobą porozmawiają.
Inne nietypowe hobby? Może interesują Cię zjawiska pogodowe i chciałbyś zabawić się w „łowcę burz i tornad”? Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak urban exploration? To trochę taka zabawa jak za czasów dzieciństwa – wyszukujesz opuszczone budynki i zgłębiasz ich tajemnice – to tak w bardzo dużym skrócie. Oczywiście i jedno i drugie hobby są dość ryzykowne, dlatego musisz się do nich naprawdę dobrze przygotować!
Tego nie rób!
Czego masz nie robić? Na pewno nie szukać hobby na siłę. Poszukiwanie zajęcia i odkrywanie tego, co pobudza Twoje zmysły, nie może wiązać się ze stresem i frustracją, bo jeszcze nie udało Ci się czegoś znaleźć.
Kolejna kwestia to kwestia finansów – nie wydawaj pieniędzy na hobby, a przynajmniej nie wydawaj dużo. Chodzi tu przede wszystkim o początki. „Napalisz się” np. na jazdę na rowerze i kupisz rower za kilka tysięcy, a później może się okazać, że to jednak nie to. Kupisz szalenie drogi aparat fotograficzny, bo myślisz, że chcesz oddawać się fotografii, ale to też okaże się mało celnym strzałem. I tak można by wymieniać długo. Jeśli już dane hobby wymaga nakładów finansowych, najpierw upewnij się, że to naprawdę jest to, zanim zaczniesz inwestować!
Nie angażuj się nadmiernie. Jeśli już znajdziesz swoją pasję, która naprawdę Cię urzeka i nagle okazuje się, że bez tego nie możesz żyć, to dobrze – warto mieć w życiu coś takiego, ale… Na pewno nie kosztem rodziny, pracy i wszystkiego innego, co jest ważne.