Niebezpieczne upały – jakie groźne mogą być skutki słonecznego udaru i wysokiej temperatury?

Przez cały rok tęsknimy za słońcem i letnimi temperaturami. Jednak każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę, że nadmierna ekspozycja na słońce i upały mogą doprowadzić do wielu groźnych zaburzeń funkcjonowania naszego organizmu.

Upalne lato, to czas, kiedy bardzo łatwo można przegrzać organizm lub nabawić się udaru słonecznego. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób zmagających się z chorobami serca i układu krążenia, a także dla wszystkich innych cierpiących i osłabionych innymi chorobami, dla osób starszych i dzieci.

Bezpośrednie skutki upałów i wysokiej temperatury to przegrzanie organizmu i udar cieplny, który może też mieć postać udaru słonecznego. Wszystkie trzy formy są niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego warto wiedzieć, co je wywołuje i jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do wystąpienia pierwszych objawów.

Przegrzanie organizmu

Zbyt długie przebywanie na słońcu może skutkować przegrzaniem organizmu. Mamy wówczas do czynienia ze wzrostem temperatury ciała powyżej wartości normalnych. Bardzo szybko pojawia się ogólne osłabienie, bóle głowy, a nawet zawroty oraz wielkie pragnienie. Czasami mogą pojawić się nudności, skurcze mięśni, a nawet trudności w oddychaniu i utrata przytomności.

Jeżeli wystąpią takie objawy, należy natychmiast reagować. Bezzwłocznie trzeba podać wodę, chorego należy usadowić w zacienionym miejscu, a na jego karku warto położyć zimny kompres. Jeżeli nie zareagujemy w odpowiednim momencie, przegrzanie organizmu może pójść krok dalej i przekształcić się w udar cieplny.

Udar cieplny

Jeśli temperatura ciała zacznie przekraczać 39 stopni Celsjusza, to bez wątpienia doszło już do udaru cieplnego. Znamienne jest to, że wówczas na skórze nie występują nawet najmniejsze ślady potu, które są nieodłącznym objawem zwykłej gorączki. Pojawia się przyspieszone tętno, a czasami nawet zaburzenia świadomości. Postępować należy dokładnie tak samo, jak przy przegrzaniu.

Trzeba mieć świadomość, że problemy te mogą wystąpić nie tylko z uwagi na zbyt długie przebywanie na słońcu. Może się tak zdarzyć z powodu zbyt długiego przebywania w samochodzie, który stoi w pełnym słońcu, na przykład w korku. Temperatura wewnątrz pojazdu podnosi się do naprawdę wysokich wartości, które mogą mieć zgubne skutki dla nas.

Udar słoneczny

Szczególnym przypadkiem udaru cieplnego jest udar słoneczny, który spowodowany jest tylko i wyłącznie zbyt długim przebywaniem na słońcu. Jego promienie, które przez długi czas padają na nieosłoniętą głowę, są przyczyną przekrwienia mózgu i opon mózgowych. Doprowadza to do zaburzenia pracy mózgowego ośrodka termoregulacji, występuje silne odwodnienie organizmu i w konsekwencji pojawiają się nieprawidłowości w gospodarce elektrolitów.

Objawy udaru słonecznego są podobne to tych, które sygnalizują udar cieplny. Do tego powyższych symptomów może dojść jeszcze zwiotczenie mięśni i ogólne zagubienie psychiczne.

Jeżeli tylko zaobserwujemy takie objawy, od razu należy umieścić chorego w cieniu i podać mu chłodne napoje, oczywiście takie, które nie zawierają alkoholu. Jeśli stan ogólny nie ulega poprawie lub pogarsza się, jeśli wystąpi utrata przytomności, należy chłodzić ciało zimnymi kompresami lub wręcz niezbyt silnym strumieniem wody, a następnie trzeba wezwać pogotowie.

Najwłaściwszym postępowaniem jest jednak unikanie samej możliwości wystąpienia udaru słonecznego. Nie należy dopuszczać do przegrzania organizmu, limitując czas bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz osłaniając głowę kapeluszem lub czapką. W upalne dni należy pić dużo wody mineralnej, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Małe dzieci i osoby starsze nie powinny przebywać na słońcu w momentach jego najsilniejszej operacji, a w słoneczne dni zawsze powinny mieć nakrycie głowy lub parasol.

259

Tylko u nas!

Dodaj komentarz