Nieplanowana ciąża – jak oswoić się z tą wiadomością?

Coś w Twoim życiu nagle się zmieniło, czujesz się inaczej, gorzej niż zwykle. Wydaje Ci się, że dopadło Cię przeziębienie lub grypa, bo jesteś osłabiona, masz mdłości. W końcu spóźnia się miesiączka, ale zrzucasz to na stres, bo przecież nie możesz być w ciąży – nie Ty, nie teraz! A jednak, sięgasz drżącymi dłońmi po test ciążowy, który nieubłaganie pokazuje dwie kreski… Wszystkie nietypowe objawy + wynik tekstu raczej nie pozostawiają wątpliwości, a ostateczne potwierdzenie ginekologa to już tylko czysta formalność.

Pierwsza reakcja

Pierwsze, co zaczynasz odczuwać to ogromny strach. Jesteś w niewyobrażalnym szoku i zadajesz sobie wciąż te same pytania – jak to możliwe? jak powiedzieć rodzicom o ciąży? jak powiedzieć partnerowi? Jesteś wściekła, przerażona, chce Ci się płakać. To reakcja zupełnie naturalna, jeśli nie planowałaś ciąży w najbliższej przyszłości, jeśli nie masz stałego partnera, własnego mieszkania czy pewnej sytuacji zawodowej, albo… masz to wszystko, ale zwyczajnie nie chciałaś mieć dziecka.

Ponure myśli przetaczają się przez Twoją głowę niczym czołg. Po chwili zaczynasz czynić sobie wyrzuty i myślisz: „jak mogłam być tak nieostrożna? Wiele par latami stara się o dziecko, a ja tak po prostu zachodzę w ciążę bez najmniejszego trudu i… nie chcę tego dziecka, nie jestem gotowa”.

Stało się – co dalej?

Nieplanowana ciąża to coś, czego każda kobieta chciałaby uniknąć. Łatwo powiedzieć, ale prawda jest taka, że nie ma sensu „płakać nad rozlanym mlekiem”. Stało się i teraz trzeba pomyśleć, co dalej. Oczywiście, trzeba dać sobie odrobinę czasu na to, by uspokoić emocje, bo taka ciąża z zaskoczenia potrafi w jednej chwili przewrócić całe życie i dotychczasowe poglądy do góry nogami.

Kiedy już nieco ochłoniesz, powinnaś porozmawiać z kimś bliskim. Jeśli boisz się reakcji rodziców lub partnera i jeszcze nie jesteś gotowa na to, aby przekazać im taką wiadomość, porozmawiaj z zaufaną koleżanką czy inną ważną dla Ciebie osobą.

Pamiętaj o tym, że psychiczne wsparcie jest Ci niezbędne i w pierwszych chwilach od odkrycia ciąży nie powinnaś pozostawać sama.

Nieplanowana ciąża – test dla związku

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś na siebie zła i obwiniasz się za swoją nieostrożność, musisz uświadomić sobie jedną prostą rzecz – sama, tak zupełnie bez niczyjej pomocy, w ciążę nie zaszłaś.

Nie obawiaj się zatem powiedzieć partnerowi o Twoim odmiennym stanie. Powinien być jedną z pierwszych osób, które się o tym dowiedzą. Jeśli dowie się przypadkiem, od osób trzecich, może poczuć się urażony. Musisz liczyć się z tym, że jego reakcja na wieść o tym, że zostanie ojcem, może być daleka od zachwytu. Musisz również przygotować się na to, że wówczas to Ty poczujesz się urażona, ale nie poddawaj się temu uczuciu. Przypomnij sobie swoją własną reakcję, to przerażenie, szok. On ma do tego wszystkiego dokładnie takie samo prawo.

Jeśli w pierwszej chwili weźmie Cię w ramiona i powie, że wszystko będzie dobrze, będzie się cieszył (a przynajmniej będzie starał się udawać radość, aby dodatkowo Cię nie martwić) to wspaniale, ale… Jeżeli okaże strach i rozpacz, nie oznacza to od razu, że jest złym człowiekiem i będzie złym ojcem. Daj mu trochę czasu na poukładanie wszystkich myśli.

Wizyta u lekarza

Nawet jeśli w Twoim przekonaniu jest to nie tylko nieplanowana, ale i niechciana ciąża, nie powinnaś narażać ani dziecka, ani siebie na komplikacje. Wizyta u ginekologa jest wskazana tym szybciej, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży już kilka tygodni, a w tym czasie przykładowo paliłaś, piłaś alkohol, zażywałaś narkotyki, brałaś silne leki (antybiotyki etc.), lub doznałaś jakiegoś urazu. Koniecznie musisz wykonać wszystkie zlecone przez lekarza badania i zacząć przyjmować wskazane przez niego preparaty.

Oswoić się z ciążą…

Czekają Cię ogromne zmiany – tego musisz być świadoma od samego początku. Jeśli sobie nie radzisz, nie jesteś pewna czy sprawdzisz się w roli matki i czy w ogóle chcesz być matką, mów o tym głośno. Przede wszystkim dużo rozmawiaj na ten temat z partnerem, ale doskonałym pomysłem jest też rozmowa z psychologiem. Wybierz się na choć jedną taką wizytę – później zadecydujesz, czy chcesz pójść na kolejną, ale idź na pierwszą!

Myśl nie tylko o sobie, ale o swoim partnerze. Zmotywuj go do aktywnego uczestniczenia we wszystkim, co ma związek z dzieckiem. Idź razem z nim do lekarza – czasem widok dziecka na USG i odgłos bicia jego serca w ciągu zaledwie kilku sekund potrafi całkowicie odmienić życie i nadać mu nowy sens. Wielkie, ale puste słowa? Być może. Przekonaj się o tym osobiście i nie odmawiaj tej możliwości ojcu Twojego dziecka!

Zadbaj także o odpowiednią suplementację w tym szczególnym okresie. Pomoże Ci ona znieść dobrze zmiany zachodzące w Twoim ciele i wesprze rozwój dziecka, co z kolei oszczędzi Ci niepokoju i nerwów. W tym momencie najlepsze dla Ciebie będą suplementy firmy Olimp Laboratories takiej jak Kwas Foliowy 400 mg i Vita-min Plus Mama. Kwas foliowy w dawce dokładnie 400 mg zalecany jest młodym mamom przez lekarzy. Dawka ta zapobiega uszkodzeniom płodu. Natomiast starannie dobrany i niespotykanie bogaty kompleks witamin Vita-min Plus Mama zapewni Tobie i Twojemu dziecku zdrowie i dobre samopoczucie!

Zapisz się do szkoły rodzenia. Nauczysz się tam znacznie więcej niż tylko prawidłowego oddychania w czasie porodu czy przewijania maleństwa. Co najważniejsze, otrzymasz niezbędne wsparcie psychiczne. Najczęściej jest tak, że boimy się tego, czego nie znamy. Nie tkwij zatem w niewiedzy, bo to ona wywołuje demony.

Staraj się myśleć pozytywnie i zadbaj o siebie, bo nosisz w sobie nowe życie. Nie krytykuj się za to, że nie skaczesz z radości na myśl o tym, że będziesz matką. Pamiętaj o tym, że pierwszy szok w końcu minie i szybko ujrzysz wszystko w jaśniejszych barwach – wszystko zależy od Ciebie!

3 987

Tylko u nas!

  • Styl życia

    Poronienie – trudny temat, którego nie można przemilczeć

    Dowiedz się więcej o traumatycznym momencie w życiu kobiety - poronieniu.

    czytaj więcej
  • Bez kategorii

    Poznaj uczestniczki programu!

    268

    czytaj więcej
  • Ciekawostki

    Moc przypraw – rozgrzewające właściwości ziół i przypraw

    Poznaj już dziś przyprawy o właściwościach rozgrzewających.

    czytaj więcej

Dodaj komentarz