Nieświeży oddech – poznaj jego przyczyny i sposoby leczenia

Nieprzyjemny zapach z ust to problem wyjątkowo poważny. Wie o tym każdy, kto się z nim zmagał. Nieświeży oddech niestety mocno komplikuje życie – zarówno prywatne, jak i zawodowe. Przebywając wśród ludzi, rozmawiając z nimi, pracując, zwyczajnie nie da się zawsze zasłaniać ust dłońmi czy stać na tyle daleko, by rozmówca nie czuł nieprzyjemnej woni. Jeśli borykasz się z tym problemem, już teraz sprawdź, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust!

Przykry zapach z ust – przyczyny

Brzydki zapach z ust może mieć bardzo wiele przyczyn. Nie masz pewności, która z nich dotyczy Ciebie? Odpowiedź uzyskasz drogą eliminacji. Zdecydowanie najczęstszym powodem omawianego krępującego kłopotu jest po prostu niewłaściwa higiena jamy ustnej. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy, bo każdego dnia myjesz zęby? To, że je myjesz, wcale jeszcze nie oznacza, że robisz to dobrze. Czynności tej nie można wykonywać naprędce.

Wystarczy, że ominiesz jedno miejsce, w którym pozostanie osad nazębny. Następnie przekształci się on w kamień – choroby dziąseł i próchnica są tylko kwestią czasu, a one także mają spory wpływ na zapach z ust. Resztki jedzenia pozostające na zębach są doskonałą pożywką dla bakterii oraz grzybów. Za brzydki oddech może odpowiadać niewłaściwa higiena języka – zauważasz na nim (szczególnie z tyłu) nieestetyczny nalot? Usuwaj go szczoteczką podczas mycia zębów – zawsze!

Jeżeli żadna z kwestii stomatologicznych nie odpowiada za Twój problem, przyczyny nieświeżego oddechu musisz szukać gdzie indziej. Może on być objawem kłopotów żołądkowych – nieżytu przewodu pokarmowego, wrzodów czy zapalenia błony śluzowej żołądka. Jeśli i tu badania nic nie wykażą, sprawdź, czy nie występują u Ciebie zaburzenia hormonalne, czy wystarczająco nawadniasz organizm – jeśli masz problemy z suchością w gardle, właśnie to może być przyczyną. Ślina czyści zarówno jamę ustną, jak i gardło, a kiedy jej brakuje, bakterie się namnażają. Jeszcze inne możliwe przyczyny brzydkiego oddechu to stres, leki przeciw nadciśnieniu, częste choroby dróg oddechowych i czynniki laryngologiczne.

Oczywiście przykry zapach z ust może być jedynie chwilowy, np. po zjedzeniu określonych potraw i produktów. Najbardziej dają się we znaki takie produkty jak czosnek i cebula. Co zrobić, aby zażegnać kłopotliwy, nieprzyjemny oddech?

Sposoby na nieświeży oddech

Jeżeli brzydki oddech towarzyszy Ci od dłuższego czasu i wykluczasz błahe powody jego występowania, koniecznie idź do lekarza i poddaj się zleconym badaniom. Jak zostało już wspomniane, nieświeży oddech może być objawem poważnej choroby. Kiedy zostanie to potwierdzone, musisz poddać się leczeniu, bo inaczej brzydki oddech sam nie zniknie.

Gdy pojawi się niemiły zapach z ust, możesz go wyeliminować żując gumę miętową, czy sięgając po miętowe pastylki. Niestety efekt przyjemnego, świeżego oddechu utrzymuje się w takiej sytuacji jedynie na chwilę. Nieprzyjemny zapach, np. po zjedzeniu czosnku lub cebuli, możesz poskromić, sięgając po świeżą natkę pietruszki, kopru włoskiego czy goździki. Ich żucie pomoże zneutralizować zapach. Niezawodny w szybkim odświeżaniu oddechu jest cynk – sięgnij po suplement diety Halitofast. Poza cynkiem zawiera on w składzie ekstrakt z ziela tymianku, który pomaga zachować świeży oddech na dłużej.

Podczas codziennej higieny jamy ustnej używaj nie tylko szczoteczki i pasty do zębów. Zaopatrz się w nic dentystyczną, dzięki której pozbędziesz się resztek pokarmu z przestrzeni pomiędzy zębami. Płucz jamę ustną specjalnymi płynami o działaniu przeciwbakteryjnym.

Bardzo prostym sposobem na brzydki oddech jest… picie wody! Dzięki niej nawodnisz organizm, dzięki czemu nie zabraknie Ci śliny w ustach, i przy okazji wypłuczesz bakterie odpowiedzialne za Twój wstydliwy kłopot. Śmiało pij regularnie herbatki ziołowe, napary z szałwii i rumianku, a także czystek, który wspiera oczyszczanie organizmu.

406

Tylko u nas!

Dodaj komentarz