
Mianem niewydolności serca określa się cały zespół schorzeń polegających na zaburzeniu pracy serca, które w rezultacie pompuje niewystarczającą dla potrzeb danego organizmu ilość krwi. Skutkiem takiej sytuacji jest więc niedokrwienie poszczególnych narządów, w tym bezpośrednio zagrażający życiu obrzęk płuc. W zdecydowanej większości przypadków (około 70%) za główną przyczynę niewydolności serca uznaje się chorobę wieńcową oraz przebyty zawał serca. Ryzyko przewlekłej niewydolności serca wzrasta wraz z wiekiem pacjenta, szczególnie po ukończeniu 60. roku życia. Ostra niewydolność serca (objawy pojawiają się nagle i szybko przybierają na sile) to ciężka choroba, bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia, która mocno utrudnia chorym normalne funkcjonowanie nie tylko ze względu na uciążliwe objawy, ale także konieczność częstej hospitalizacji. Leczenie niewydolności serca, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, bywa niezwykle trudne i długotrwałe. Jak rozpoznać pierwsze objawy niewydolności serca? Jak leczyć i zapobiegać rozwojowi tej groźnej choroby?
Przyczyny niewydolności serca
Niewydolność krążenia może być wynikiem zaburzeń pracy serca (niewydolność mięśnia sercowego). Mogą też pojawić się czynniki niezwiązane z pracą tego organu. Wówczas mówimy o niewydolności krążenia obwodowego. Do czynników wpływających na rozwój choroby zalicza się: chorobę wieńcową, przebyty zawał serca, chorobę mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, wady serca, zażywanie niektórych leków, toksyny pochodzące z takich używek jak narkotyki lub alkohol, choroby takie jak: cukrzyca, choroby płuc, anemia, zaburzenia pracy tarczycy oraz niewłaściwa dieta, uboga między innymi w witaminę B1.
Do czynników niezwiązanych z pracą serca, mających wpływ na rozwój niewydolności krążenia należy wstrząs septyczny, odwodnienie oraz krwotok. W zależności od stopnia natężenia i czasu wystąpienia objawów, wyróżniamy niewydolność ostrą lub przewlekłą (symptomy choroby nasilają się stopniowo). Niewydolność serca zazwyczaj dotyczy zaburzenia jednej komory serca (niewydolność prawej lub lewej komory serca) lub całego organu.
Niewydolność serca – objawy
Objawy niewydolności serca, w zależności od tego, której komory serca dotyczą, mogą różnić się od siebie. Prawokomorowa niewydolność serca charakteryzuje się obrzękami kończyn, dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym, poszerzeniem żył, bólem w górnej części brzucha i poszerzeniem jego obwodu. Natomiast symptomy świadczące o niewydolności lewej komory serca to duszności, uczucie nadmiernego zmęczenia i szybkie męczenie się, sinica, bóle w klatce piersiowej, zasłabnięcia i omdlenia, utrata przytomności związana z niedokrwieniem mózgu. W diagnostyce niewydolności serca przeprowadza się różnego rodzaju badania, które mają na celu ustalić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tym rodzajem choroby oraz wskazać stopień jej zaawansowania.
Leczenie i zapobieganie niewydolności serca
Leczenie niewydolności serca uwarunkowane jest przede wszystkim rodzajem przyczyny wywołującej schorzenie. Jej ustalenie pozwala wdrożyć właściwe leki na niewydolność serca. Do najczęściej stosowanych należą między innymi leki moczopędne, beta-blokery, inhibitory konwertazy i glikozydy. Często konieczna jest operacja chirurgiczna, która ma na celu usprawnienie pracy serca. Ze względu na bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, będące rezultatem choroby, niezwykle ważna w procesie zapobiegania jej rozwojowi jest profilaktyka, do której zalicza się regularne wykonywanie badań kontrolnych, prowadzenie zdrowego trybu życia oraz zbilansowaną dietę. Jej uzupełnieniem powinny być suplementy diety, takie jak na przykład Gold Omega 3® D3 + K2, zawierające witaminy niezbędne do prawidłowej pracy serca, które za sprawą swoich właściwości wspomagają i usprawniają jego działanie oraz wspierają pozostałe funkcje organizmu.