Odkryj sekret ćwiczeń izometrycznych

Na szczęście coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra kondycja, a co za tym idzie, podejmowanie aktywności fizycznej, która nie tylko poprawia naszą wytrzymałość, ale chroni nasze zdrowie i poprawia samopoczucie. Sięgamy po różne ćwiczenia, które mają nam zapewnić smukłą sylwetkę, pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić wydolność organizmu. Trenerzy, wychodząc naprzeciw tak dużemu zainteresowaniu aktywnością fizyczną, przygotowują coraz to nowsze propozycje ćwiczeń, które spełniłyby nasze oczekiwania i przyniosły jak najlepsze rezultaty. Przykładem mogą być ćwiczenia izometryczne. Czym są i co warto o nich wiedzieć?

Sztuka ćwiczenia

Izometryczne ćwiczenia to ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Podczas ich wykonywania wykorzystuje się metodę skurczy izometrycznych, dzięki czemu gimnastyka izometryczna nie wymaga od osoby ćwiczącej doskonałej kondycji fizycznej i wykonywania wielu skomplikowanych ruchów. Trening izometryczny nie wymaga także poświęcania dużej ilości czasu i może odbywać się w dowolnym miejscu, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku osób, które w prosty sposób chcą poprawić wytrzymałość mięśni i wzmocnić swoją siłę bez niepotrzebnej straty czasu wolnego.
Ćwiczenia izometryczne polegają na naprzemiennym spinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśni. Podczas treningu najważniejsza jest technika – nie ważne, ile ćwiczeń i w jakim tempie powtórzymy, ważne, by były one precyzyjne. Podczas ich trwania należy utrzymywać spięte mięśnie wybranej partii ciała przez określoną ilość sekund, a następnie przejść do stanu rozluźnienia. Fazy spięcia i rozluźnienia nie powinny pojawiać się nagle, a łagodnie przechodzić jedna w drugą – napięcie mięśni należy dawkować stopniowo. Nie można od etapu całkowitego rozluźnienia przejść od razu do intensywnego spięcia grupy mięśni. Po każdym ćwiczeniu musi nastąpić przerwa, która powinna trwać dwa razy dłużej niż samo ćwiczenie.

Podczas całego treningu nasz oddech musi być spokojny i w miarę równy. Niekiedy zdarza się, że osoba ćwicząca w czasie spięcia mięśni wstrzymuje oddech. To duży błąd. Popełniając go, nie dostarczamy odpowiedniej ilości tlenu do organizmu, utrudniając sobie w ten sposób uzyskanie jak najlepszych rezultatów.

Kto może ćwiczyć?

Przykładów ćwiczeń izometrycznych jest tak wiele, że w zasadzie każdy ma szansę znaleźć wśród nich coś dla siebie. Mogą to być ćwiczenia na kręgosłup, świetnie sprawdzają się jako metoda pozwalająca na powrót do równowagi fizycznej po przebytych urazach, ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, które wspierają odporność tej wrażliwej części ciała na urazy, skierowane na jego poszczególne odcinki (np. ćwiczenia izometryczne kręgosłupa lędźwiowego, ćwiczenia izometryczne na kręgosłup szyjny), a także ćwiczenia izometryczne kończyn dolnych (m.in. ćwiczenia izometryczne kolana), przynoszące pozytywne rezultaty w zakresie powrotu do sprawności po przebytych złamaniach i innych urazach oraz niwelujące zanik mięśni na skutek długotrwałego unieruchomienia.

Ćwiczenia izometryczne doskonale sprawdzają się również u sportowców, którzy chcą zwiększyć siłę mięśni wybranej partii ciała (na przykład ćwiczenia izometryczne brzucha). Dzięki regularnym treningom poprawia się elastyczność mięśni oraz ich masa. Od wykonywania ćwiczeń izometrycznych powinny powstrzymać się kobiety w ciąży, osoby borykające się z chorobami stawów oraz nadciśnieniem tętniczym, gdyż treningi mogłyby u nich nadmiernie obciążać stawy oraz dodatkowo, na skutek wysiłku fizycznego, podnosić ciśnienie tętnicze krwi.

Zarówno ćwiczenia izometryczne kręgosłupa jak i ćwiczenia izometryczne mięśni brzucha można wykonywać bez żadnych obciążeń, z obciążeniem własnym (opór stawiany w sposób naturalny przez ciało) lub obciążeniem w postaci hantli, sztang i obręczy.

1 581

Tylko u nas!

2 komentarzy na “HPV – co to za wirus?

  1. sombre
  2. malaala

Dodaj komentarz