Odkwaś się skutecznie!

Utrzymanie gospodarki kwasowo-zasadowej w normie to jeden z kluczowych problemów ludzkiej fizjologii, a mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Organizm częściowo sam sobie z tym radzi, ale jednak nie do końca, trzeba mu w tym pomóc, stosując odpowiednią dietę i pijąc duże ilości wód mineralnych. Cenne są również pełne minerałów suplementy. Przeczytaj, jak pomóc sobie w utrzymaniu odpowiedniej homeostazy!

Problem zakwasów dotyczy każdego z nas. Skąd one się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Zachowaj równowagę

Homeostaza, czyli równowaga kwasowo-zasadowa występuje w ludzkim organizmie, kiedy stosunek jonów dodatnich(kationów wodorowych H+) wobec jonów ujemnych (anionów wodorotlenowych OH-) jest w nim stały. Fizjologiczne wartości pH środowiska wewnątrzustrojowego utrzymują się wtedy na poziomie 7,35-7,45. Zachowanie tej równowagi sprawia, że wszelkie procesy metaboliczne zachodzą bez komplikacji. Częściowo dba o to sam nasz organizm, który wytwarza roztwory buforowe (wodorowęglanowe, hemoglobinowe, fosforanowe i białczanowi), które usuwają nadmiar dwutlenku węgla przez płuca, a także kwasy oraz zasady przez nerki. To bardzo sprawnie działający mechanizm, ale nasz organizm mimo wszystko nie radzi sobie z utrzymywaniem homeostazy w 100 proc. Kiedy narażamy go na duże zmęczenie, może mieć z tym kłopoty.

Kłopotliwe zakwasy

Jednak często poddajemy nasz organizm próbie, bowiem przy każdym intensywnym wysiłku fizycznym ma on kłopot z utrzymaniem tej równowagi. Kiedy dużo i mocno ćwiczymy, przyjmujemy zbyt mało płynów i jeszcze dodatkowo stosujemy dietę odchudzającą, która często ogranicza udział cennych minerałów, w organizmie rośnie zakwaszenie.

Jeszcze niedawno naukowcy tłumaczyli, że znienawidzone zakwasy powstają wskutek wzrostu produkcji kwasu mlekowego w mięśniach, który podczas treningu szybko się rozpada i wypuszcza proton H+. Dzisiaj wiadomo już, że kwas mlekowy połączony z Na+ lub K+ (mleczan) to skutek, a nie przyczyna zwiększenia zakwaszenia organizmu.Kwasica metaboliczna jest efektem zaburzenia homeostay, polegającym na niemożliwości pogodzenia uwolnienia protonu H+ i jego utylizacją. Gdy nasze mięśnie spotykają się z tym problemem, coraz trudniej nam ćwiczyć – zakwaszone mięśnie nie mogą kurczyć się tak dobrze, jak niezakwaszone.

Kluczowa rola diety

Jak możemy pomóc naszemu organizmowi w utrzymywaniu homeostazy? Po pierwsze bilansując naszą dietę. Warto zminimalizować w niej występowanie produktów zakwaszających. Wśród nich są: kawa, czarna herbata, mięsa, słodycze i alkohole. Warto wiedzieć, że pierwiastkami, które zakwaszają są: fosfor, chlor i siarka. Są też pierwiastki zasadotwórcze: wapń, sód, magnez oraz potas. Po produkty zawierające te drugie warto sięgać częściej. Znajdziemy je np. w warzywach i owocach, mleku i przetworach mlecznych. Innym składnikiem, którego powinniśmy poszukiwać jest cynk. Do tego można dorzucić specjalne suplementy diety pomagające w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Ważne minerały

Obok zaburzeń homeostazy często występuje zaburzenie równowagi elektrolitowej. Po wzmożonym wysiłku równowaga kationów płynów ustrojowych (najważniejsze to: sód (Na+), potas (K+), wapń (Ca2+) oraz magnez (Mg2+)) ulega zachwianiu. Pogłębia ten stan brak odpowiedniej ilości produktów zasadotwórczych w diecie. Efekty – zmęczenie, brak energii i uciążliwe skurcze. Minerały są więc kluczowe, szczególnie dla osób, które intensywnie trenują i stosują diety, w których mogą się pojawić zmniejszone ilości minerałów.

Czy można się jeszcze wahać co do istotności dbania o poziom zakwaszenia organizmu i dostarczania odpowiedniej ilości elektrolitów?

Warto wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne minerały:

  • Sód poprawia działanie mięśni, w tym najważniejszego, czyli serca, utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi oraz reguluje ilość płynów w organizmie.
  • Potas jest istotny w prawidłowym funkcjonowaniu serca i również reguluje ciśnienie krwi.
  • Wapń natomiast, oprócz wspierania pracy mięśni, odpowiada za działanie enzymów trawiennych i pomaga utrzymywać właściwy metabolizm energetyczny.
  • Magnez jest równie ważny dla serca, co potas, ponadto działa dobrze na nasze samopoczucie, bo zmniejsza zmęczenie, pomaga też utrzymywać równowagę elektrolitową.
  • Cynk – kluczowy przy utrzymywaniu równowagi zasadowo-kwasowej

regulacid

Wskazówka

Wyciąg pochodzący z zielonej herbaty może pomóc spalić tłuszcze i aktywizuje nasz metabolizm. Picie go podczas stosowania diety odchudzającej może pomóc zmniejszyć wagę. Jeśli połączymy ten ekstrakt ze skrzypem polnym, dodatkowo wesprzemy działanie swoich nerek.

477

Tylko u nas!

Jeden komentarz “Ziołowa recepta na problemy z erekcją

  1. Krystian Makadamia

Dodaj komentarz