Odżywianie a metabolizm. Czy dużo zależy od przemiany materii?

spec. Anna Głowacka (dyplomowany dietetyk):

“Mam kiepską przemianę materii…” – fakt, czy słaba wymówka pozwalająca zaniedbać się bez wyrzutów sumienia. Czym jest przemiana materii tłumaczy nasz dietetyk.

Odżywianie to proces życiowy, polegający na pozyskiwaniu ze środowiska składników odżywczych przez organizm.

Metabolizm to ogół reakcji biochemicznych, zachodzących we wszystkich komórkach organizmu, który związany jest z przemianą materii oraz energii zapewniający organizmowi prawidłowy wzrost i rozwój oraz funkcjonowanie.

Przemiana materii to całość procesów biochemicznych zachodzących w komórkach ustroju. Procesy te umożliwiają wykorzystanie i zmianę energii zmagazynowanej w organizmie i dostarczanej z pożywieniem na energię niezbędną do podtrzymywania procesów życiowych i zapewnienia sprawnego funkcjonowania organizmu.

Tak… Suche formułki niekiedy niewiele wyjaśniają.

Wszystko zależy od wszystkiego

Najogólniej chodzi o to, że jedno wynika z drugiego. Więc, jeżeli odżywiamy się prawidłowo, nasz metabolizm działa prawidłowo, w związku z czym przemiana materii również jest zadowalająca.

Każdy odchudzający się, doskonale wie, że, aby gubić zbędne kilogramy, nie wystarczy tylko wypacać pół życia na siłowni, a 60% sukcesu stanowi dobrze zbilansowana dieta. Dobra dieta, to dobra przemiana materii. Jedząc dużo warzyw i owoców, pijąc niegazowaną wodę mineralną, której odpowiednia ilość w diecie podkręci nasz metabolizm o dodatkowe 30%, zamieniając węglowodany proste na węglowodany złożone, stroniąc od tłustego mięsa, cukrów i alkoholu, sprawimy, że przemiany energetyczne w naszym organizmie będą zachodzić o wiele szybciej i wydajniej, niż w okresie sprzed dbania o siebie.

Nasz organizm jest jak maszyna. Jeżeli o niego dbamy, oliwimy i tankujemy dobre paliwo, to możemy szybko i daleko jeździć.

Przemiana materii – prawda czy legenda?

Nie u każdego jednak ta maszyna tak dobrze działa i, jeśli mimo usilnego starania się, jedzenia dobrych węglowodanów, kwasów tłuszczowych, rezygnacji z tłustego mięsa, słodyczy, niestety nie pozbywamy się nadwagi, trzeba zrobić porządny przegląd.

Zawsze zachęcam każdego przed rozpoczęciem odchudzania, do zrobienia badań kontrolnych. Zwykłe pobranie krwi i zbadanie TSH (poziomu hormonu tarczycy), może nam mnóstwo powiedzieć o przyczynie braku spadków wagi.

Jeżeli zaś badania są w normie, polecam dokładne przeanalizowanie ilości wody wypijanej w ciągu dnia oraz planu żywieniowo-treningowego.

Dobrze również zainteresować się tematem zakwaszenia organizmu. Bardzo możliwe, że za duża ilość produktów kwasotwórczych spowolniła metabolizm. Należy w takim wypadku, na jakiś czas przestawić się na dietę alkalizującą.

Bywa i tak, że przemianę materii mamy wolniejszą z powodów genetycznych. W tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, dużą ilość kefirów i wytrzymałych butów do biegania, gdyż z moich obserwacji wynika, że połączenie diety bogatej w nabiał i włączenie codziennych joggingów do swojego życia, przynosi zaskakujące efekty.

Sama aktywność fizyczna również znacząco przyśpiesza metabolizm, trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej suplementacji.
Oczywiście suplementowanie białka i witamin mamy już dokładnie przerobione od prawej do lewej i mam nadzieję, że każdy już doskonale wie, czemu na etapie spalania, suplementacja tych składników jest aż tak ważna.

Dziś mowa o rozkręceniu/podkręceniu swojego metabolizmu, więc z czystym sumieniem polecam produkt firmy Olimp Laboratories o nazwie Therm Line Fast. Jest to nie tylko produkt skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny. Przebadany przez specjalistów, zawierający w swoim składzie wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego. Produkt zaliczamy do grupy termogeników, więc normalną reakcją naszego organizmu jest podniesienie temperatury ciała. Zauważysz również lekko przyśpieszoną akcję serca, ale nie ma powodu do niepokoju. Tak jak pisałam, produkt jest w 100% bezpieczny i wystarczy, że zastosujesz się do ulotki dołączonej do opakowania, dołączysz do tego zastosowanie moich rad, a Twoja być może obniżona z jakichś przyczyn przemiana materii, rozkręci się na dobre i nie nadążysz z kupowaniem nowych ubrań po zaliczeniu kolejnych kilogramowych spadków.

592

Tylko u nas!

 • Styl życia

  Uzależnienie od opalania – jak w nie nie popaść i cieszyć się zdrową opalenizną?

  Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje zdrowotne uzależnienia od opalania.

  czytaj więcej
 • Leksykon produktów

  Migdały – wartości odżywcze i zdrowotne oraz zastosowanie migdałów w dietach odchudzających

  Migdały-poznaj ich moc!

  czytaj więcej
 • Ciekawostki

  Co zrobić, aby uniknąć efektu jo-jo?

  Boisz się efektu jo-jo? Nasz Ekspert podpowie Ci, jak go uniknąć!

  czytaj więcej

2 komentarzy na “Co zrobić, aby uniknąć efektu jo-jo?

 1. Mama Krzysia
  Mama Krzysia

  Mój sekret : Nasz układ pokarmowy ma dobowy rytm. Zaczyna „pracę” rano a kończy o zmierzchu . I nawet jeśli wole jeść wieczorem , on nie zmieni nawyków. Dlatego lepiej siadać do stołu , gdy układ pokarmowy działa . Łatwiej wtedy zachować szczupłą sylwetkę . Dlatego ja wolę jeść unormowane posiłki , wtedy nie ma efektu jojo

 2. hrabiaw hrabiaw

Dodaj komentarz