Okresowy post, czyli kilka słów o Intermittent Fasting

okresowy post

Różnego rodzaju diety stanowią wyzwanie współczesnego świata – popularność rozmaitych sposobów komponowania codziennego menu sprawia, że można zagubić się w gąszczu propozycji żywieniowych. Jest wiele diet, które poza niezaprzeczalnymi korzyściami zdrowotnymi, generują skutki uboczne oraz ryzyko wywołania w organizmie niepożądanych zmian – jak niedożywienie czy niedobór witamin.

Okazuje się, że istnieje jednak dieta, pozbawiona tego ryzyka. To Intermittent Fasting, czyli okresowy post, który w ostatnim czasie zyskuje sporą popularność. Na czym polega i jakie korzyści niesie dla zdrowia?

Intermittent Fasting – dieta czy styl życia?

Specyficzną cechą, charakteryzującą omawiany sposób żywienia są tak zwane okna czasowe, w których należy przyjmować zbilansowane i racjonalnie skomponowane posiłki. Pozostały czas przeznaczony jest na głodówkę, a więc nie można w nim spożywać żadnych posiłków. Dopuszczalne są jednak napoje niskokaloryczne – herbata bez cukru, kawa z niewielką ilością mleka oraz woda z cytryną. Dzięki kilku wariantom tego sposobu żywienia każdy ma szansę zoptymalizować interwały czasowe do codziennych obowiązków oraz potrzeb organizmu. Okresowy post można zatem wprowadzać w różnych proporcjach, jednak najpopularniejsze sposoby to:

 • jednodniowy post – oznacza on, że w jednym, wybranym dniu tygodnia należy pościć, a więc nie spożywa się żadnych posiłków, wyłącznie wymienione powyżej napoje. Można także wprowadzić poszczenie co drugi dzień,
 • godzinowy cykl postu – określony interwał czasowy, a więc okno żywieniowe może trwać około sześciu godzin. Jest to pora w ciągu dnia, w której należy spożywać wartościowe posiłki. Okres postu z kolei trwa od 16-20 godzin.

post okresowyPrzy długich interwałach postu warto tak zorganizować posiłki, aby większa część okresu niejedzenia przypadała na noc – wtedy można zasnąć, zanim poczuje się głód i post nie jest bardzo uciążliwy. Pierwszy posiłek spożywa się zazwyczaj w godzinach południowych, co może okazać się trudne dla osób, które cenią wysokowartościowe śniadania – warto zatem tak zaprojektować schemat żywienia, aby odpowiadał on indywidualnym preferencjom.

Jakie rezultaty przynosi okresowy post?

Z pewnością pomaga zrzucić nadmiar kilogramów! Jeśli ktoś próbował już wielu polecanych diet odchudzających, które nie przyniosły oczekiwanych efektów, powinien zdecydować się na okresowy post. Pozwala on skutecznie schudnąć i – co bardzo ważne – ogranicza ryzyko pojawienia się efektu jo-jo!

odchudzanie

Ponadto, Intermittent Fasting umożliwia dostosowanie sposobu odżywiania do wymogów konkretnego organizmu. Wystarczy podążać za własnymi potrzebami, wsłuchać się w organizm i odczytać płynące z niego wskazówki, aby zaprojektować okna czasowe w doskonały sposób. Dzięki temu organizm będzie otrzymywał pokarm w czasie, kiedy naprawdę go potrzebuje.

Oczywiście nie należy popadać w skrajności – warto pamiętać, że interwały czasowe są orientacyjne, a ich celem jest ułatwienie zaplanowania codziennego jadłospisu. Minimalne odstępstwa od reguły są dopuszczalne, w każdej diecie należy bowiem zachować rozsądek.

1 093

Tylko u nas!

 • Fitness

  Najskuteczniejsze ćwiczenia po urazach kręgosłupa

  Sprawdź jakie ćwiczenia wykonywać, aby pozbyć się uporczywych bólów kręgosłupa.

  czytaj więcej
 • Czas wolny

  Zbieranie grzybów – niebezpieczne hobby?

  Wybierasz się na grzybobranie? Zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

  czytaj więcej
 • Fitness

  Przygotuj się na lato – najlepsze ćwiczenia wyszczuplające

  Dowiedz się więcej o ćwiczeniach wyszczuplających.

  czytaj więcej

Jeden komentarz “Przygotuj się na lato – najlepsze ćwiczenia wyszczuplające

 1. Rag Nar
  Rag Nar

  a pewnie! STOSOWAŁAM MNÓSTWO DIET, kilogramy zawsze wracały 🙁 w końcu się ogarnełam i zaczęłam codziennie chodzić na spacery, biore psa i łazimy 2-3 h pod wieczór. Mąż sprawił mi wyciskarke do soków terapiasokami.pl/wyciskarka-kuvings z której tez sam korzysta ; ) i zamiast sniadania i kolacji piję soczki warzywne, pycha, zapełnia żołądek, jest zdrowe a ja w ciągu dwóch miesięcy zjechałam prawie 11 kg :))))

Dodaj komentarz