Oliwa z oliwek – właściwości odżywcze oliwy z oliwek i jej zastosowanie w dietach odchudzających

Dobra oliwa z oliwek to prawdziwy eliksir długowieczności. Jej wspaniałe działanie na organizm zostało docenione już dawno w basenie Morza Śródziemnomorskiego, gdzie drogocennego oleju dodaje się do większości potraw. Oliwa z oliwek również w naszej kulturze uznawana jest od lat za wartościowy dodatek do dań, którego spożywanie może doskonale poprawić funkcjonowanie naszego organizmu.

Jak olej z oliwek trafił na nasze stoły?

Drzewo oliwne to nieodłączna część europejskiej tradycji. Uprawiane jest prawdopodobnie od ponad 5500 lat. Dobroczynny wpływ jego owoców na zdrowie człowieka był opisywany już w Biblii. Również starożytni mieszkańcy kontynentu doceniali urok gajów oliwnych i wspaniałe właściwości oliwek.

Do Polski oliwa z oliwek przywędrowała wraz z chrześcijaństwem, jednak początkowo była używana jedynie w obrzędach liturgicznych. Na nasze stoły wprowadziła ją natomiast królowa Bona.
Wyróżnia się około 35 gatunków oliwki, a jej najpopularniejszą odmianę, oliwkę europejską, uprawia się w regionach o ciepłym klimacie.

Oliwa z oliwek – rodzaje

Ze względu na sposób tłoczenia oraz używany surowiec na sklepowych półkach można wyróżnić kilka odmian oleju. Najlepsza oliwa z oliwek to produkt uzyskiwany z pierwszego tłoczenia na zimno. Ma zielonkawy kolor i jest mętna, a jej działanie ma doskonały wpływ na zdrowie. Aby cieszyć się smakiem wybornego oleju na opakowaniach szukaj napisu oliwa z oliwek extra virgin.

Kolejną odmianą jest oliwa rafinowana, którą poddaje się obróbce termicznej, co wpływa na obniżenie jest właściwości prozdrowotnych. Często więc mieszana jest z extra virgin.

Najmniej drogocennych właściwości oliwy z oliwek znajdziesz w oleju produkowanym z wytłoczyn oliwnych. Oznacza to, że ciecz powstała z odpadów po pierwszym tłoczeniu i substancji chemicznych, które mają za zadanie wzbogacić jej smak.

Olej z oliwek – kaloryczność

Oliwa z oliwek w 100 g zawiera ok. 900 kcal, co może przerazić. Jednak łyżka oliwy nie zawiera więcej niż 90 kcal. Wysoka kaloryczność jest z powodzeniem rekompensowana bogactwem zawartych w oliwie z oliwek składników odżywczych. Picie oleju może usprawnić działanie układu pokarmowego. Udowodniono doskonałe działanie oliwy na zaparcia.

Oliwa z oliwek a zdrowie

Doceniany od zamierzchłych wieków świetny wpływ oliwy na zdrowie człowieka potwierdza współczesna nauka. Składniki odżywcze oliwy z oliwek to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe. Działają one profilaktycznie na choroby układu krwionośnego czy nadciśnienie, a także obniżają poziom złego cholesterolu. Zawarta w oliwie z oliwek witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki. Oprócz tego w oleju znajdziesz witaminy A, D oraz K.

Oliwa z oliwek w diecie

Oliwa z oliwek ma zastosowanie w wielu dietach, nie tylko redukcyjnych, ale także prozdrowotnych. Jest nieodłącznym składnikiem jadłospisu mieszkańców basenu Morza Śródziemnego oraz stosuje się ją w diecie South Beach. Jej zbawienny wpływ na organizm docenili także twórcy diety ketogenicznej czy pięciu przemian. Oliwa należy także do tzw. VII grupy w diecie DASH, gdzie polecana jest jako zdrowa alternatywa dla tłuszczy zwierzęcych.

Dania z oliwą z oliwek w roli głównej

Oliwę można używać do przygotowania wszystkich potraw, jednak najlepsze właściwości zachowuje podawana na zimno. Warto dodawać ją do sałatek, np. w postaci sosu winegret, można także skropić nią pieczone czy zamoczyć w niej chleb. Świetnym pomysłem może być stworzenie własnych przetworów, np. pomidorów w zalewie.

434

Tylko u nas!

  • Styl życia

    Popraw odporność w okresie jesiennego osłabienia

    Przesilenie jesienne daje o sobie znać? Dowiedz się, jak mu zapobiec.

    czytaj więcej
  • Czas wolny

    Zima tuż, tuż – nie pozwól sobie na nudę w tym okresie

    Nie pozwól, aby to właśnie Ciebie dopadła nuda w okresie zimowym!

    czytaj więcej
  • Styl życia

    Choroby układu krążenia – sprawdź, przed czym i jak się bronić!

    Choroby serca - dowiedz się więcej.

    czytaj więcej

Dodaj komentarz